Jump to content

VW Gold IV automat


vali0615

Postare recomandată

Daca ar fi sa aleg strict intre cele doua modele si cum arata in poze, eu as alege Montreal. Avand in vedere ca la Phoenix trebuie flanse, inca un motiv in minus dpmdv. 

Dar daca tie iti plac ... go for it!   restul  e can-can.  :salut:

Link către comentariu

Dupa cateva zile de cautari am gasit setul asta aici in oras.M am uitat la ele,le am verificat pe banc sa nu fie strambe si le am luat. 

montreal 2 014.jpg

montreal 2 015.jpg

montreal 2 016.jpg

Link către comentariu

Buna alegere ai facut, arata chiar bine, DOT 14 .... sunt curios si eu cat ai dat pe ele :P sa le invarti cu placere!

 

Link către comentariu

Felicitari pt golf! Multi Km impreuna.

Ca idee, diferentele in diametru pt 15 si 16 nu sunt, posibil sa nu fie nici intre ele si 17, pt ca cu cresterea diametrului jantei, cu atat se micsoreaza inaltimea pneului, diametrul total al rotii ramamand la fel (diferente de doar cativa mm poate).

Astfel e afectat doar confotul la o janta mai mare.

Insa, va creste stabilitatea deoarece de regula creste latimea anvelopei, insa cu aceasta creste si forta de frecare, implicit poate fi afectat si consumul.

Pt motorul de 1,6 eu mai mult de 16 nu cred ca e necesar, desi ideal pt plaiurile noastre eu le consider pe cele de 15. Asta tehnic, vizual, na, cu cat mia mare cu atat sunt mai frumoase.

O alta chestie, daca nu m a insel pe talon ( eu am tot un 1,6 ) la rar mi-au scris la anvelope: 14,15 si  la mentiuni pe cele de 16. Verifica, iar daca sunt de 17 trebuie sa mergi sa ti le treaca in talon. Dar repet, daca sunt de 17 grija mai mare la drumurile proaste sa-ti menajezi articulatiile.

Spun asta pt ca pneurile sunt in mare masura responsabile pt absorbtia socurilor din timpul mersului.

 

Link către comentariu

Jantele de care vrei tu "neaparat" pe masina le-am avut si eu in gand inca pe vremea cand aveam flanse de 5x112 dar pana la urma m-am calmat si am luat BBS Montreal 2 OEM,nu is cele mai "wow" jante de pe piata si nici nu sunt AM deci dau bine pe masina.la motoare de 1.4-1.6 nu merita 17-18,decat daca ai macar inca o pereche de dimensiune mai mica (gen 15 pt daily sau iarna si 17 pt evenimente,etc)

Cat despre vechea poveste ca pui jante 17 si ca e sfarsitul lumii,masina nu mai merge,ai probleme,etc le poti uita,sunt jante pe 17 (OZ Superleggera 5x100) care sunt mai usoare decat unele modele pe 16 - deci "regula" aici se cam loveste,etc.e masina ta,incalt-o cum doresti si cu ce doresti,pana la urma noi ne dam doar cu parerea,oricum tu o conduci ;)

Bandourile neaparat vopsite +1 :) si un like button dar inca nu avem aici :D

Kit-ul de R-line (bara spate) si bara R32 fata da f.bine si e mai select decat acel kit de 25 anny GTI dar e mai scump,a fost pe olx in urma cu 2 sapt. un tip din Oradea ce a vandut de pe un golf de anglia bari originale de r32 fata+spate cu grilaje,etc la 200 euro ambele,le-a vandut dupa 2 ore cand am luat eu legatura cu el,pretul a fost f.ok!

Grila cu stema daca nu ai bara de R32 tot cu honeycomb o sa arate ciudat,fiindca grilele din bara (fie ele cu proiectoare sau simple) au o linie ce se imbina cu grila VW de la capota,sa faci doar una din 2 nu da bine,iar ca sa o faci bine trebuie putina atentie si indemanare,am vazut multe tentative inclusiv aici pe forum si nu am fost foarte incantat de rezultate.

Asa NU:

40298b.JPG

Asa DA:

http://i458.photobucket.com/albums/qq302/R32TYG/RS7R0224.jpg~original

Poate ai noroc pe ebay sa gasesti acel model de grila cu element de crom ce se poate da jos si peste pui doar plasa,astfel forma e gata facuta si prinderea,in 10min ai grila facuta,dar nu am vazut pe la noi. In final ar iesi cam asa (exceptand dunga rosie care e la libera alegere):

1zwyzt.jpg

Bara gen R-line gasesti si pe okazii care vopsita si montata pe masina da bine si aia (vezi attash)

Spor!

 

 

 

volkswagen-golf-1-9-abee717df5ff05eab5-0-0-0-0-0.jpg

http://www.okazii.ro/caroserie/bara-spate/bara-spate-volkswagen-vw-golf-4-r32-look-a167005495

Modificat de cxr2test
added link
Link către comentariu

Salutare,sa raspund la toti ca asa e frumos:

DClaudiu -jantele m au ajuns 1000 lei cu anvelope, au cateva pete de murdarie in rest vopseaua e la locul ei.

Muraru Dan -salut,jantele sant pe 16 ,am vrut pe 17 dar m am razgandit intre timp.Poate ne vedem prin Bacau.

cxr2test-Saptamana asta as vrea sa vopsesc bandourile si manerele de la usi dar sant in cautare de bara spate,fata (eu in viziunea mea as lua o bara spate R-line,bara fata R-32 cu grile honeycomb cu lip de la cupra si grila centrala tot honeycomb cu sigla vw in mijloc,praguri si eleron de bun gust nu avioane)si atunci le as duce pe toate la vopsit.Bara spate de la golful rosu e frumoasa dar parca coboara mult spre pamant fata de aia de R-line(poate mi se pare mie).Zilele astea stau pe net poate poate.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Gata,am trecut la rotile de vara (setul cumparat recent).Stie cineva,sau si a facut cineva bara fata sau spatele clen fara bandouri(ce a adaugat sa fie la drept).Trebuie sa imi apara zilele astea bara fata si spate si vreau sa le fac clen(am gasit 2 bare la un pret ok si fac proba pe ele)pe ale mele le las pe masina sa pot circula.

golf 005.jpg

golf 006.jpg

golf 008.jpg

Link către comentariu

Mai trebuie lasata in jos,dar intai vreau sa fac barele.

 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu crezi ca o sa arate ciudat? Barelele clean si usile cu bandouri pe ele?

Link către comentariu

Pentru inceput fac bara fata si bara spate.Am dat comanda de prelungiri,praguri.Vreau sa le fac cum arata barele astea.

135_0.jpg

136_0.jpg

Link către comentariu

Astazi au venit si barele fata spate,cele pe care fac probe.Saptamana viitoare le duc la vopsitor sa le aduca la drept pana apar prelungirile .Am vorbit astazi cu el si i am zis ce vreau sa fac si el a zis ca umple ca sa aduca la drept cu un chit auto pentru plastic care sa adere la bara care e(cica)si putin flexibil.Acum o sa vedem ce o sa iasa.

bara auto 002.jpg

bara auto 003.jpg

Modificat de vali0615
Link către comentariu

Chit flexibil...ce sa zic....si fierul e flexibil :),este chit care rezista mai bine la lovituri,etc si nu creapa asa repede.

Vrei fara bandouri pe kit gti sau pe bari normale?(nu de alta,dar am vazut pozele postate mai sus)

Bafta la modificari!

Link către comentariu

Vreau sa fac barele clen si sa pun si kitul gti(am dat comanda de el).Acum nu stiu cat de bine o sa stea chitul in locul bandourilor(este de incarcat).Pana apare kitul inca mai mai gandesc daca las bandourile sau le dau jos.

Link către comentariu

Locul la bandouri se încarcă cu fibră/plastic nu cu chit, va crăpa la prima atingere.

Link către comentariu

Asa m a gandeam si eu.Cred ca o sa ramana pana la urma si bandourile pe bare si vopsite in culoarea masinii.Saptamana asta sper sa apara toate ca pe saptamana viitoare sa duc totul la vopsit.De la barele care mi au venit le iau bandourile ca sant vopsite(nu mai trebuie sa le pregatesc pe ale mele)si  grilele din bara fata o sa le fac cu plasa tip fagure.

Link către comentariu

Am fost astazi in targ si am gasit(cumparat)un stergator pentru luneta de golf 5.

stergator 006.jpg

Link către comentariu

Astazi am primit prelungirile fata,spate.Luni astept eleronul si pragurile.Pana la sfarsitul saptamanii viitoare sper sa fie puse pe masina si vopsite.

prelungiri 002.jpg

Link către comentariu

Arata bine pana acum,sunt curios cum o sa dea per total ;)

Link către comentariu

Nu mai fac barele clen (chiar daca am cumparat bara fata spate pentru probe).O sa ramana si bandourile  si nu stiu cum sa fac cu prelungirile,le as face corp comun cu bara,sau doar cum vine ele prinse .Vopsitorul a zis ca nu e problema sa le uneasca ,dar daca ai luat ceva cu prelungirea ,crapa vopseaua si chitul la imbinarea dintre cele doua .

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am adus masina acasa de la vopsit.Am facut cateva poze dar nu au iesit prea bine.O sa fac maine mai multe.

golf 4 083.jpg

golf 4 084.jpg

golf 4 085.jpg

Link către comentariu

Nu sunt fan de drl/led in bara dar in rest arata bine cu kit-ul ;)

Link către comentariu

De dat le dau jos ca  vreau sa fac grilele din bara si cea cu sigla W cu plasa tip fagure.

Modificat de vali0615
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!