Jump to content

Fara vas de expansiune!


cromo67
 Share

Postare recomandată

Mai fratilor! am golfuletul din iunie anul trecut, si abia azi am observat ca nu are vas de expansiune. e normal asa ceva? cu antigel am luat-o si de aia nu m-a interesat chestia asta... unul mai nauc ca mine mai este? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor! am golfuletul din iunie anul trecut, si abia azi am observat ca nu are vas de expansiune. e normal asa ceva? cu antigel am luat-o si de aia nu m-a interesat chestia asta... unul mai nauc ca mine mai este? :(

stai linistit ca ai vas de expansiune, este in radiator, ai un buson pe unde pui apa...acolo este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum mama focului sa nu ai vas de expansiune ?? pe unde iti circula apa la motor ?? huh ... ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum mama focului sa nu ai vas de expansiune ?? pe unde iti circula apa la motor ?? huh ... ciudat

nu are vas de expansiune... dar inca are radiator :( .. deci circuitul e mai scurt.. doar radiator-motor.

corectati-ma daca gresesc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( :( ;)

nu cred ca este posibil asa ceva... serios acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am vas de expansiune, e doar radiatorul care are un buson pe unde completezi apa.modelele mai noi au vas de expansiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul tau vasul de expansiune face corp comun cu radiatorul.

Nu exista masina sa nu aiba vas de expansiune.

In plus, daca n-ar fi vasul in momentul in care s-ar ridica temperatura apei ar incepe sa bufneasca furtunele din cauza presiunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

la golfuri ... 1 si 2 din cate am vazut eu asa este majoritatea nu au vas de expansiune separat este un vas care este "lipit" pe radioator

multi cred ca nu au dar nu e asa el exista si e dintr-o bucata el si radiatorul

se poate pune si separat da un randament mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti dreptate! are vas de expansiune in radiator... are in parte dreapta o ,,ceva" care e separat de radiator, dar e corp comun cu el. acum dorm mai linistit! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golfuri ... 1 si 2 din cate am vazut eu asa este majoritatea nu au vas de expansiune separat este un vas care este "lipit" pe radioator

multi cred ca nu au dar nu e asa el exista si e dintr-o bucata el si radiatorul

se poate pune si separat da un randament mai bun

Doar golfurile 1 pre 1981 au asa , cele dupa 81 si golfurile 2 au vas de expansiune separat.Problema apare daca trebuie sa schimbi radiatorul , trebuie facuta conversia ( radiator cu vas incorporat bun-adica nu turcisme- e cam 500 ron iar radiator + vas 250 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bashca problema : cum vezi la modelul asta ca a scazut apa ? Ai posibilitate de-a verifica nivelul ?

La modelele cu vas separat ai clasicul MIN / MAX pe vas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci busonul de la radiator si te uiti la nivelul apei. e singura modalitate!

sistemul e mai prost decit cel cu vas separat asta e clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai semne de max/min in interior.Se vad dupa ce desfaci busonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!