Jump to content

Golf 5 GT


MRC

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

Foarte frumos arata, pare facuta profi, baga un video cu sunet ! :D

 

Link către comentariu
9 hours ago, cogdao said:

Nice!

Cum se aude?

Tocmai ce am vazut "za" upgade dimineata, si se aude foarte bine. :D Nu e foarte zgomotoasa.

Link către comentariu

Se aude fix cum voiam eu. Pana in 2500 rpm e ok, nu suna tare, iar dupa 2500 rpm se dezlantuie :)).

Revin zilele astea cu un filmulet :D.

Link către comentariu

Am fost azi sa bibilesc oleaca pe la evacuare, pt ca erau prinderile prea subtiri si batea evacuarea in punte. Plus ca un tips nu se aseza cum voiam eu. Probleme astea au fost rezolvate, nota 10 din partea mea.

Uitandu-se pe sub masina, mesterul a observat ca data trecuta nu a sudat complet teava unde se imbina Y-ul cu restul evacuarii si a facut sudura cum trebuie. Problema e ca, facand treaba asta, s-a schimbat complet sunetul evacuarii. Se aude mult mai tare :banghead:. Acum trebuie sa caut o solutie ca s-o mai linistesc, eventual fara sa umblu la ce s-a lucrat pana acum.

Solutii? O alta intermediara?

Link către comentariu

Revin mai acus cu un filmulet.

Gata si filmul. Se aude bine, dar mai tare decat as vrea eu. 

 

 

Modificat de MRC
Link către comentariu

am eu strabism sau teava din stanga e orientata cu mult inspre jos fata de cea din dreapta?

Link către comentariu

Intradevar, in filmulet asa se vede, acum observ. Sunt drepte ambele, de asta m-am reintors la mester, ca prima data nu iesise cum voiam eu.

Link către comentariu

Salut. Profit de reply-ul asta sa iti urez sa stapanesti sanatos noua jucarie.

Am fost in aproape aceeasi situatie ca si tine, in momentul de fata am 2 intermediare pe tot traseul si se aude ok dpmdv. 

Daca esti in Bucuresti, putem sa ne intalnim sa o auzi.

 

Bafta!

Link către comentariu

Multumesc :D.

Am discutat si cu Bogdan si am ajuns la aceeasi concluzie, voi pune inca o intermediara pe traseu.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Am reusit intr-un final sa montez difuzoarele pe spate si sa antifonez portierele. 

20160305_171319.jpg20160305_171310.jpg20160422_185314.jpg20160422_194722.jpg20160422_194815.jpg20160422_185321.jpg

Difuzoarele care erau in usile din spate le voi monta in polita din portbagaj si le voi amplifica.

Si am facut-o biturbo :))

20160411_075633.jpg

 

Luna viitoare voi face distributia, schimbul de ulei si de filtre si voi pune alte cauciucuri de vara, ca actualele nu-mi inspira foarte multa siguranta. Sper ca in luna Iunie sa reusesc sa termin retrofitul la geamurile electrice pe spate si la oglinzile rabatabile.

 

PS: tocmai am trecut pragul de 130.000 km, dar din pacate n-am fost atent si n-am facut poza.

Modificat de MRC
Link către comentariu

E o diferenta destul de mare la auditie. Plus ca din exterior nu se mai aude mare lucru.

Iar azi, printr-un troc destul de avantajos pt mine, am facut rost de un subwoofer si un amplificator, Magnat B30 si Magnat Edition Four. Si pt ca eram prea nerabdator, le-am si bagat in masina :)). 

Inainte mergeam cu muzica inchisa sa aud evacuarea, acum merg cu muzica blana :)).

 

Link către comentariu
cristi_eftimie

Continui traditia de la Bogdan sa inteleg??

Portbagajul era antifonat de el parca??

Ce difuzoare ai montat pe spate??

De curiozitate,ai masurat care e diametrul maxim care se poate monta in usile spate??

Link către comentariu

Portbagajul era antifonat de el. Si da, continui traditia :)).

Pe spate am pus Clarion 1723S, un raport calitate/pret destul de bun.

De ce ai vrea sa pui difuzoare mai mari? Daca incerci sa pui difuzoare mai mari de 16.5, vei avea probleme cu adaptarea inelelor pe masina.

Pe langa asta, Golful 5 nu sta asa bine la tabla ca Golful 4. Dupa ce am antifonat portierele la Golf 4 (doar tabla de la macara), era o diferenta enorma de sunet cu difuzoarele originale. Bass-ul era extrem de clar, chiar ma intrebau pasagerii daca am subwoofer. La Golf 5, cu antifonare, bass-ul nu ma da pe spate. Subwoofer-ul a schimbat total ecuatia.

Astea-s jucariile (poze din anunt)

95940950_5_1000x700_amplificator-suboofer-auto-iasi_rev004.jpg95940950_1_1000x700_amplificator-suboofer-auto-iasi_rev004.jpg

Modificat de MRC
Link către comentariu

eu unu nu as pune boxe in polita de la porbagaj...sa nu vibreze nasol dupaia ...

Link către comentariu

Plus ca polita aia nu e facuta sa tina greutatea respectiva si in timp e posibil sa se formeze o usoara "burta" :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!