Jump to content

E Indicat Pachetul De Drumuri Grele?


danluciani
 Share

Postare recomandată

Vezi ca siguranta in plus poate dauna grav motorului tau.

Aici fac referire la scutul metalic.

Oare de ce vw nu vinde masina cu scut metalic? Gasesti scut metalic oe? Scutul metalic face aceeasi racire motorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti scut metallic OEM din motive de protectie in caz de accident - scutul metallic afecteaza negativ modul in care se deformeaza caroseria in caz de accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, de ce piese am nevoie sa ridic garda la sol la B6 Bluemotion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice detaliu cu brand, cod pentru arcuri / amortizoare este binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna, sunt nou pe forum, am de doua saptamani un Passat din 08.06.2010 Variant dotat optional cu acel pachet de drumuri grele, din pdvd tehnic, garda la sol, etc totul este super ok, insa eu am avut nesansa sa schimb un telescoapele care costa enorm, udeva intre 2500-2700 ron Boge si cel de origine la 3500-3900 ron Sachs bucata, montat cu aparatori si manopera 2000 euro, nu exagerez cu nimic, sunt telescoape NIVOMAT, acestea se mai numesc si inteligente ele se regleaza singure pe nivel in functie de incarcatura. Intr-un cuvant avantajele sunt invers proportionale cu costurile. Concluzia- fac treaba la drum este super ok asa cum am mai spus dar daca ai surpriza sa-ti pice un telescop cam vorbesti singur fiind nevoit sa le schimbi pe ambele impreuna cu accesorile lui. Pentru cei care i-si permit credeti-ma merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut

Am un VW Passat variant Bluemotion de 2.0/110CP si intr-adevar are garda foarte joasa. I-am inlocuit de doua ori scutul lateral dreapta. Concret, sa-i ridici garda care sunt costurile? stie cineva? Nu-mi doresc ceva de fitze, sa fie ceva standard daca exista, fara reglaje automate sau ceva de genul...

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti scut metallic OEM din motive de protectie in caz de accident - scutul metallic afecteaza negativ modul in care se deformeaza caroseria in caz de accident.

 

Si atunci de ce se comercializeaza un scut metalic f. scump la reprezentante ? Nu am luat din ala sa vad ce stanta are pe el - VW sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca exista scut metalic montat din fabrica la echipare PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat acum 2 ani un A3 cu echipare PDG si ma asteptam sa aiba scut metallic - raspunsul celor de la Porche a fost:

"Din motive de siguranta, din fabrica nu mai vin cu scut metallic"

Ca "siguranta" de la noi este alta decat cea din Germania o stim cu totii, de aceea se poate totusi pune scut metallic la reprezentanta - dar nu OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu tot amortizoare nivomate pe un passat b6 variant mar interesa un cod de culoare la arcuri , amortizoare standart am luat , sunt niste kayaba excel g , le am montat pe masina cu arcurile care erau pe ea si vreau sa spun ca sa lasat de fund jos tare , dupa cum am citit in comentarile anterioare se pare ca trebuie schimbate si arcurile , o serie sasiu de la cineva cu un passat b6 variant 2009 si un cod de culoare la arcuri , numa sa fie cele standart ar fi de mare ajutor , stima :)

Modificat de Axelb6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
On 9/15/2013 at 0:14, D@ny a scris:

Pai ce sustine caroseria pe punti? Arcuri si amortizoare!

Dany, nu cred ca este asa. 

Am masina din semnatura cu suspensii / sasiu sport. Caut de cateva luni bune o solutie s-o ridic. Asta nu pt ca nu stiu sa conduc ci pt ca suntem in Ro interbelica (adica dupa razboi - cratere in sosele , etc). Nu este admisibil ca la 20-30 km /ora sa lovesc masina din cauza garzii ei sport. Sau iarna s-o transform in plug de zapada.

In fine, ideea este ca am cautat amortizoare (normale/ PDG) si acestea NU se pot monta pe sasiu sport. Asa spun unii producatori. De ce?

Probabil ca masina mea are amortizor de 50 mm (partea inferioara) iar la partea superioara de 20 mm iar ce-am gasit, amortizoare normale sau PDG, au 55 mm cu 25 mm.

Aveti idee daca se pot monta aceste amortizoare pe masina? Asa cu dimensiunile lor mai mari. Sau exista piese care ajuta la prinderea lor? sau ceva gen inaltatoare? Sau trebuie sa schimb piese ale masinii (gen fuzeta /etc) pt a le monta?

Am janta pe 17”  la pachet cu suspensia ......

Am mai postat aici pt gasirea unei solutii, dar pana in prezent nimic.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A mai descoperit cineva codurile la suspensia de drumuri grele? 

Și eu încerc să trec de la sport la ceva înălțat... 

Merg pe bajbiite... Am încropit un pachet de arcuri, amortizoare și tampoane... 

Luni, ma duc sa ma înjure mecanicul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai citeste cineva pe aici...

Variantele de la Sachs pentru drumuri grele arc+amortizor si tampoanele cele mai lungi de 143mm parca echipeaza tigaia mea acum...

Nu uitati sa luati si flanse fata cu rulment... de obicei au joc sau mai rau se scot suruburile cu faiul :)

Rezultatul e o inaltare de vreo 3cm fata de tigaia sport...

Mai multe impresii daca e vreun amator de prostii din astea peste vreo citeva zile...sa vedem cum se comporta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu am stiut unde sa postez asta, dar am fost pana in parcare acum si am observat ca e ceva care atarna pe jos sub masina pe partea dreapta, ca o bucate de plastic mai lunga. Ce poate fi? Ma gandesc ca poate e un fel de scut, ceva protectie pe dedesubt. Mentionez ca azi dimineata am luat cativa bolovani de gheata pe sub masina pe drumul spre Cheia si ma gandesc ca poate am arat  un pic cu ea. Toate masinile au plasticele alea sau face parte dintr-un pachet de drumuri grele? Atasez o poza care am gasit-o pe net la cum arata aproximativ ceea ce am vazut eu sub masina.

scut plastic.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!