Jump to content

E Indicat Pachetul De Drumuri Grele?


danluciani
 Share

Postare recomandată

As vrea sa cumpar un Passat Highline 2.0 TDI 140 CP si sunt nehotarat in a selecta optiunea "suspensii drumuri grele" sau pachetul de drumuri grele cum i se mai spune. As avea nevoie de sfatul celor ce il au deja sa-mi spuna daca merita sau nu. Ce contine stiu ca mi s-a spus de la reprezentanta (scut metalic, garda ridicata si suspenii mai tari), dar cum se comporta pe strada, care este confortul pasagerilor(fata/spate) etc. n-am reusit sa aflu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca are scut metalic si garda ridicata la sol? Mie mi-au spus cei de la service (seful de service) ca are doar suspensii mai tari si atata tot. Si de aceea eu nu am optat pt. asta. Daca te uiti mai atent in lista de optionale vezi ca optiunea se numeste "Suspensii drumuri grele" - si ma indoiesc ca or sa iti dea ei si scut metalic (care e in jur de 300 de euro)...ar fi spus in lista de optionale "Pachet drumuri grele".

Cei de la Skoda au intr-adevar "pachet drumuri grele". Un coleg de firma si-a pus pe Skoda pachetul de drumuri grele si spune ca se simte destul de nasol cant trece peste denivelari, linii de tramvai, etc.

Eu mi-am montat ulterior scut metalic, dar trebuie totusi sa fiu f. atent deoarece suspensiile sunt f. moi si f. ushor lovesc cu burta.

Parerea mea e sa mai intrebi si pe altii, mai ales pe cei de la service, caci cei de la vanzari uneori sunt cam pe langa.

Modificat de porky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e scut metalic ci doar unul din fibra de sticla.

Scutul metalic se poate pune ulterior si costa 13 bulioane si ceva inclusiv montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agentul de vanzari de la VW din Pipera mi-a zis ca optiunea suspensie drumuri grele include suspensii intarite, garda ridicata cu 1,5 cm si scut metalic.

Am sa incerc sa mai intreb pe undeva pe la service dar tot nu o sa-ti raspunda asa cum ti-ai dori, adica obiectiv, ca doar lucreaza la VW si e interesul lor sa te faca sa alegi o masina mai scumpa.

Tot cineva care are si l-a testat poate sa spuna exact daca merita sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am. Sincer sa fiu nu stiu dc are scut metalic sau nu. Doar ca am avut pe Octavia si mi-am pus si pe Passat. Eu ma simt confortabil cu el. Si m-am catarat si pe o bodura mai inalta si nu a am avut probleme.

Eu ma simt confortabil cu optiunea asta pe masina. Nu am avut probleme. Sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu Passat B5.5 2003 4motion pachet drumuri grele si nu am simtit nici un disconfort fata de B5.5 2002 tractiune fata cu suspensie normala amandoua 1.9TDI 96 kw, sau ver-o alta diferenta la mesul prin Bucuresti.

Bafta. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu prea merita , decat daca nu stii sa mergi cu ea... si eu cred la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

porky, unde ti-ai montat scut metalic la passat B6 ? ca vreau si eu sa pun cind vine tractorul meu.

thx anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dealerul de unde am luat masina. Am comandat scutul inainte sa vina masina si cand am ridicat-o am luat-o direct cu scutul metalic montat. Daca dealerul de unde iei masina e unul mic care nu ofera si service, atunci cauta orice service autorizat VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am uitat sa mentionez e ca la nasul meu la Campina cu Passatul fara pachet drumuri grele atingeam lacasul in care intra cuiul care inchide poarta si trebuie sa dau jos pe toata lumea ca sa nu stric ceva, iar cu cel cu pachet drumuri grele am intrat fara probleme.

Bafta. ;)

Modificat de peet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Sunt pe cale sa-mi comand un Passat B6 TDI 140 CP 4Motion cu suspensie de drumuri grele. As dori sa stiu daca suspensia devine excesiv de rigida in aceasta situatie.

Sunt de acord ca nu trebuie sa dea masina cu burta de asfalt dar as vrea si un pic de confort. Momentan am un Seat Ibiza cu suspensii foarte rigide. Daca dau peste o denivelare sau o gaura in asfalt parca se rupe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu am suspensie drumuri grele pe piatra cubica cam trocane e putin mai tare :rolleyes: si o faza tare

cand am fost sa ii fac prima revizie cel care mi.a facut revizia mi.a zis ca am avut noroc ca am scut metalic a zis ca a vazut doar la cateva masini scut metalic si multe montate after :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu merita pachetul drumuri grele.... nu va deveni o masina offroad cu acest pachet si nici nu cred ca cineva isi cumpara masina asta pentru a face excursii prin padure cu ea. Am un prieten cu o Octavia II cu drumuri grele si am facut o comparatie cu masina mea ( tot o Octavia II fara drumuri grele). Fara drumuri grele masina este mult mai stabila si mai silentioasa la denivelari iar , estetic eu zic ca arata mult mai bine fara.... Acum ramane la latitudinea fiecaruia in ce conditii doreste sa exploateze masina. Din tot acest kit de drumuri grele eu zic ca singur element util este scutul metalic care poate fi montat ulterior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai scutul ci si suspensiile sunt mult mai bune pt drumurile de Bucuresti. Eu am la Passat si am avut si la Octavia. Mi se pare o dotare buna. Mai nou, cu bordurile astea mai inalte, cu acest pachet nu vei avea niciodata probleme la urcare/coborare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Mie mi se pare ca este destul de inalta masina. Nu am avut niciodata probleme cu bordurile cand parchez sau ceva de genul. Eu sunt din Constanta si iarna asta a fost nasol de tot cu zapada si bucatile de gheata ramase pe sosea. Nu am avut nici o problema. Chiar ma miram cand uitam la restul masinilor in trafic ca atingeau cu burta bucatile de gheata sau lasau urme in zapada. Eu zic ca nu merita. Daca vrei tu neaparat cumpara un scut metalic si rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut!

Eu am pachetul sport, cu jante de 17 si garda coborata. Pot spune ca mi-am schimbat parerea despre orice drum pe care am mers vreodata. In rau. E a saptea masina pe care o conduc si abia acum am inteles ce inseamna sa simti cu adevarat ca esti una cu drumul. O alta problema ar fi ca trebuie sa merg mai des la dentist pentru ca imi sar toti dintii din gura la orice gropita.

Ca sa concluzionez: nu stiu ce sa iti recomand privitor la Pachetul Drumuri Grele... Dar nu iti lua Sport!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am la fel, dar nu fortez si atunci e rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand pachetul sport. Am avut si la Octavia, am si la Passat si consider ca merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, mai devreme spuneai ca si la Octavia si la actualul Passat ai avut si ai pachet de drumuri grele, acum zici ca ai avut si ca ai pachet sport :offtopic: Pana la urma cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut la Skoda Oct 2 PDG si acum am fugit de el... Masina devine f rigida si un pic cam instabila la curbe. Ce e drept stai mai fara emotii apropos de borduri. Dar daca este grija, nu apar probleme, si Passatul e destul de inalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, era vorba de pachetul de drumuri grele. Eram sub influenta ultimului mesaj in care se vorbea de pachetul sport. Ma refeream, desigur, la pachetul de drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

Optiunea pachet drumuri grele face ca suspensia masinii sa fie mai dura, sa simta orice denivelare sau dimpotriva , face suspensia mai moale, atenuand mai bine denivelarile mici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din cate stiu intareste suspensia, deci vei simti mai mult o groapa, denivelare fata de o suspensie normala. de asta se si numeste drumuri grele: este facuta mai tare ca sa reziste in timp (la mai multe gropi sau mai multi km cu gropi).

asta e parerea personala

sergiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta se si numeste drumuri grele: este facuta mai tare ca sa reziste in timp (la mai multe gropi sau mai multi km cu gropi).

Nu neaparat. E de drumuri grele pentru ca permite, practic, abordarea unor drumuri mai putin netede, ca sa le spunem asa, avand garda mai mare la sol, avand scut, iar suspensiile mai tari sunt necesare pentru a nu lovi cu burta de pamant de cate ori se trece peste o denivelare mai serioasa avand o viteza neadecvata. Dar, pe de alta parte, faptul ca, in rest, se simt mai puternic toate denivelarile, gandeste-te ca toate aceste socuri se transmit in plasticele din bord si, de fapt, in toata masina, in timp anumite componente fiind ceva mai afectate din cauza dumurilor proaste de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pachetul de drumuri grele pe masina si sunt foarte multumit de el, mai ales in combinatie cu 4motion. Nu a existat practic drum pe care sa nu pot intra fie vara fie iarna, namol sau zapada.

Scutul de fier m-a scutit clar de o baie de ulei sparta in momentul in care am tarat dupa mine un bolovan ascuns in nameti...

Dar bineinteles are si minusuri, garda la sol ridicata in combinatie cu 4motion( care adauga cateva kg in plus masinii) o face sa subvireze si sa supravireze la viteze "normale" sa zic...asa ca trebuie sa ai grija cu ce viteza abordezi virajele stranse pt ca subvireaza si cat de tare tragi de volan la viteze mari ( ex replierea dintr-o depasire) pt ca supravireaza

Recomand pachetul de drumuri grele celor care vor circula mai mult in bucuresti si in zonele limtrofe...sau pe drumuri de tara si iarna la munte...face toti banii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!