Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

On 22.06.2018 at 17:14, matraguna a scris:

Salutare.

 

Eu vreau sa va intreb ceva legat de timpii de livrare la Tiguan. E posibil sa dureze 3 saptamani productia unei astfel de masini? Pe 30 mai era intrata in productie si dealerul imi spune ca la verificarea status-ului inca nu e fabricata. E posibil asa ceva? Din informatiile mele, si de aici de pe forum, stiu ca o data intrata pe banda o masina se fabrica in max 1-2 zile, ca sa nu vorbesc de ore.

 

Cam intr-o saptamana imi expira cele 20 de saptamani date ca termen de livrare (16-20), si tanand cont ca vorbim de All Space facut in Mexic, luand in calcul transportul si faptul ca ei zic ca inca nu e iesita din fabrica, mi-e greu sa cred ca se incadreaza :)

 

Multumesc. Si orice informatii in plus din experientele voastre sunt binevenite (cat dureaza transportul maritim, cat dureaza pana ajunge in cluj napoca de la vama, etc)

Cand ai dat comanda si de la care dealer? Si eu sunt in asteptarea unui Allspace comandat pe 23 Feb. Termenul de livrare a fost pana de curand final de iulie iar acum m-a anuntat dealerul ca e inceput de august. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 M-a intreb dacă doar la mine este o problema sau au mai pățit si alții. Am primit mașina pe 10 mai și de atunci îmi tot spun ca nu știu când o sa primesc Dongle-ul pentru net și cartela de date. Eu am comandat mașina la PBV1.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-u e o p-roblema doar la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar numai Diesel. Deci pe benzina nici un 4motion. Curios.

image.thumb.png.5d7a32b41c16d76184a98ec7dcbf907b.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A mai comandat cineva Allspace? Aveti idee cat dureaza, de la data plecarii cu vaporul din Mexic, pana ajunge in Romanica?

Tocmai am fost informat ca vaporul a plecat pe 29.06. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee de ce a disparul motorul 2.0 BiTDI de 240cp din configurator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Acum au dispărut Tiguanurile cu totul.

Puteti in schimb sa va jucați in configurație daca aveti un cod oferta si încărcați o configurație. Apoi dati înapoi prin configurator si va alegeți ce jante/culoare etc... doriti.

Puteti folosi codul A9NEWR e facut pe 190cp 4M DSG. Nu am cu biturbo.

 

Allspace biturbo va fi disponibil la fabrica din ianuarie 2019, livrare undeva in aprilie 2019.

Comenzile pt tiguan allspace biturbo vor incepe undeva in saptamana 32 din 2018 (săpt viitoare) dupa cum spunea un reprezentant PO RO dar informația trebuie luată cu marja de rigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Intenționez să fac un upgrade, de la Golf VII la Tiguan.

Îmi doresc benzină, cutie automată și 4 motion. Ce puteți să-mi spuneți despre această combinație? Sfaturi la achiziție, lucruri de care să mă feresc?

Mulțumesc!

Modificat de 4d3l1n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea curand nu cred ca mai poti sa comanzi 4motion TSI pentru ca nu respecta norma WLTP. Deocamdata poti comanda doar 1.5 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

In configuratorul pe Germania cred ca sunt 20 culori noi.?

Si ce preturi...

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multe optiuni "diferite": blue, blue metallic, deep blue, inky blue, vreo 3 tipuri de blau, apoi este lichtblau, albastru... cred ca li s-a blocat ceva in paletar. Probabil doar noile culori trec testele WLTP. :))

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o prietena care ar vrea sa ia noul Tiguan dar cand a condus masina mea i s-a parut prea zgomotos dieselul si ar vrea sa testeze si o benzina. Stiti vreun dealer pe unde ar avea un Tiguan benzina la drive-test, ca eu n-am gasit... ?

In ultima instanta, dintre colegii de pe forum din Bucuresti cu Tiguan benzina, ati fi vreunul disponibil sa va intalniti cu ea pentru un drive-test de 5 minute? V-as ramane foarte indatorat..... ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu o sa gasesti Tiguan benzina la dealeri.. dar daca vine la intalnirea de duminica o sa fim cel putin 2 persoane cu Tiguan 2.0 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu este disponibilitatea la drive-test pe motorizarea 2.0 TSI. Nu se poate comanda motorul pana nu trece de testele Euro6d cu metoda noua WLTP. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au început să apară timid modele prin configuratorul online al vw, cu ceva diferente:

Allspace 2.0tdi 150cp dsg are acum 146-188 gr CO2/km WLTP fata de 132 declarati anterior cu NEDC. Diferenta e colosală pentru țările ce au taxe functie de cantitatea de noxe.

La consum: WLTP spune 5.6 l/100km fata de 5.1 anterior cu NEDC.

Valorile de mai sus sunt pentru motorul cel mai economic de pe model. Astept cu interes emisiile de co2 pentru motoarele cu mai mult nerv. Atunci sa te ții.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aveti idee ce cutie dsg este pe tiguan fwd 2.0tdi 150 cp?

Pentru ca la 4motion este cu ambreiaje in ulei daca nu ma insel.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca datorita cuplului este tot cea cu ambreiaj umed, dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice peste 250 nm cuplu este cu ambreiaje in baie de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca voi renunta la comanda pentru ateca in favoarea tiguan.

Am prins o oferta foarte buna la comfortline 2.0tdi dsg. 4 drive

Aproape ajung la pretul de ateca 1.5tsi dsg 4drive.

Va trebui totusi sa ma multumesc cu tapiteria clasica fata de alcantara pe ateca.

Ceva sfaturi pro/contra cobfortline dsg 4motion?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord. Nu si fi luat comfortline. Si e diesel, asta e partea cu adevarat urata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!