Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Eu unul nu am avut probleme de semnal in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, blue_eyed said:

 

Daca te poti impaca cu diferenza de pret, ia TDI-ul, iar daca mai vrei si un pic de "zvac" la accelerari renunta la DSG. 

In cazul meu e acelasi pret.  1.4TSI DSG 4Mot costa cat 2.0TDI DSG FWD. 

Stiu foarte bine cuplul de la Diesel dar la TSI are zvac suficient pentru gusturile mele.

@Xadrian Exact cu Karoq il compar care e mai ieftin cu vreo 3K EUR la aceeasi configuratie, dar cred ca Tiguan e un pic peste la calitate interior si dimensiuni. Cred ca merita diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta cineva cu impresii despre Soundsystem DYNAUDIO Excite Surround ? Merita? E wow? Vine cu ceva restrictii de spatiu in portbagaj datorita subwoofer -ului ?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scristian_pz Ai dreptate ca este o diferenta intre cele doua (la interior) in favoarea Tiguan , insa nu e o diferenta care sa merite 3000 euro. Daca vrei benzina, DSG si FWD , iti recomand sa mergi si sa il testezi. Mie mi-a placut mult si ca feeling de interior si ca exterior. 

@matraguna   Soundsystem DYNAUDIO Excite Surround se aude mai bine decat cel standard, datorita subwooferului care ii ofera un bass mai pronuntat, insa mie nu mi s-a parut wow. Eu nu am platit pentru el. Cred ca subwooferul iti blocheaza nivelul de jos al podelei portbagajului si s-ar putea sa nu poti pune o roata de rezerva normala, dar l-am vazut ca merge bine cu una de rezerva de dimensiuni reduse.

Modificat de Xadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are in plus doar bass.ul..nimic exceptional.. plus ca cel standard se aude destul de bine..nu se simte mare diferenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista utilizatori ai acestui forum care sunt in asteptare pentru Tiguan ? Eu am fost anuntat ieri ca terenul de asteptare mi-a scazut de la 22 de saptamani la 15 saptamani. Sa ma astept si la alte scaderi sau sunt mai probabile cresteri ale perioadei?

Inca o intrebare, aveti idee daca exista vreo platforma in care se poate urmari procesul acesta in timp real de catre client ? Am inteles ca pentru unii producatori ar exista o astfel de platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au facut upgrade la configuratoare, folosesc carlog si nu mai trebuie sa ai conturi diferite pe VW, Skoda etc. https://carlog.com/ro/persondata

Poti sa ai garaj si apar masinile de la mai multe marci la un loc, dar nu poti compara intre VW si Skoda de exemplu.

Dar nu apare pe carlog optiune sa urmaresti o masina cumparata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Xadrian vw pune la dispozitie o platforma online unde clientul poate urmari in ce stadiu  se gaseste comanda.

https://meinauto.volkswagen.de

Iti trebuie doar un pin pe care ar trebuii sa-l primesti de la fabrica prin posta si cu care iti creezi contul propriu pe site. In germania asa functioneaza si acest plic vine in cca 10-15 zile de la lansarea comenzii. Nu stiu daca in Ro fabrica trimite aceste plicuri. Intreaba la dealer. 

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la dealer si mi-a zis ca nu exista o astfel de platforma pentru Romania. Ma gandeam ca doar nu vrea sa ma lase sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai adaugat o optiune la comanda saptamana asta, insa mi-a zis dealerul ca inca nu imi poate spune noul timp de livrare estimat. Trebuie sa mai astept cateva zile pana se actualizeaza. E cineva care a mai adaugat o optiune la comanda si imi poate spune cam cat a intarziat asta livrarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/31/2018 at 10:44 PM, Xadrian said:

Am intrebat la dealer si mi-a zis ca nu exista o astfel de platforma pentru Romania. Ma gandeam ca doar nu vrea sa ma lase sa vad.

am trecut si eu prin aceleasi "dureri" de cap cu aflatul informatiilor stadiului. mi se pare jenant ca in ziua de azi in care iti pui o aplicatie pe telefon si vezi pe unde se afla un avion sa nu stii o masina unde / in ce stadiu exista. le-am comunicat si celor de la porsche (m-au sunat de vreo 3 ori sa ceara feedback despre masina/ servicii) despre problema astea. nu cred ca ma vor asculta pe mine .. dar poate fiind mai multi, poate la urmatoarele masini .. .cine stie, intra in secolul asta si cu treaba asta de "2 lei" ( ar mai putea sa implementeze si un payment cu cardul pe  platforma lor ca si asta e treaba de "2 lei")

cumva sunt 2 etape, pana vine masina la curtici, si dupa curtici. pana vine masina la curtici dealerii pot vedea care e stadiul masinii , daca e in constructie/ termen de livrare / estimare / daca e in tranzit /a junsa la curtici (deci cred ca foarte simplu se poate face un acces si pentru cumparatori .. solutii sunt .. vointa sa fie ...  ). dupa curtici e cu totul alta poveste, este o gaura neagra (concluzii trase dupa discutiile cu dealerul meu) nu se stie cand pleaca, cand ajunge pe unde e masina, se stie doar ca se da comanda pentru livrare si atat, poate sa o urce pe platforma in aceeasi zi , peste o saptmana , 2 .. .
daca cumperi de pe orice site din romania o acadica poti vedea un tracking, cumperi de zeci de mii de euro nu stii cand ajunge masina ta de la curtici pana la dealer. ABSOLUT JENANT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina sta cel mai mult in asteptare, pana sa ii vina randul sa fie produsa. Apoit, totul decurge rapid: pe banda de productie nu sta mult, o masina se face intr-o zi in ziua de azi.

Spre ex masina mea a fost asamblata in data de 15 aug 2011. Peste max o saptamana era la Curtici, am platit banii, iar a doua zi era in curte la Porsche. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti posesorii de Tiguan II.Doresc sa intreb daca cineva stie daca si cand va fi motorul de 1.5 TSI 150 CP pe Tiguan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/21/2018 at 11:56 AM, Irinel Tincea said:

Tinand cont ca ai 40cp in plus si mult mai mult spatiu, cred ca merita!

Mi se pare urat rau All Space :D 

On 1/26/2018 at 10:59 AM, scristian_pz said:

Fac cam 10.000km pe an si ma descurc fara pb cu masina din profil, tot cu TSI, nu ma grabesc sa plec primul la semafor. Din ce am mai citit TDI nu prea e recomandat la putini km mai ales prin oras. De asta as dori ceva pe benzina cu DSG. Am ajuns la configuratia Comfortline, doar ca pe benzina este doar motorul 1.4 TSI DSG 4Mot. Eu nu tin sa am 4Mot, dar nu pot alege benzina FWD la Comfortline. Inteleg ca vine cu Haldex si 4Mot presupune consum un pic mai mare si intretinere suplimentara, +100kg, dar nu le vad ca pb sa ma convinga sa trec la TDI. Voi ce ati alege dintre 1.4TSI DSG 4Mot si 2.0TDI DSG FWD ? 

TDI intotdeauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au început să fie distribuite noile DriveNet. ZTE MF 905.

keyless: mânerele din față permit deschiderea/închiderea mașinii cu siguranță. Au o mică fantă care permite închiderea. Pe cele din spate nu am această fantă.

cristian: motorină vs. benzină se discută de ani de zile. Nu există răspuns corect. Impresia mea este că motoarele mici pe mașini mari/grele nu își au sensul decât ca marketing. Cel mai probabil vei trage la maxim de un motor mic pe un suv și vei avea consumuri similare cu unul mai mare, dar cu performanțe mai scăzute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo veste despre introducerea noilor motoare pe benzina cu filtre de particule pe Tiguan? (1.5 si 2.0) Am inteles ca deja pe Kodiaq au fost anuntate, ceea ce e putin ciudat, ca nu au fost anuntate mai intai pe Tiguan. Ma intereseaza ca sa stiu ce motor voi primi la livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian ai aflat cumva ce cutie de viteze are 2.0 TSI 180 cai ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguanul va primi motorul de 1.5 TSI spre finalul anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu gasisem undeva pe motor-talk.de ca toate Tiguan-urile cu DSG au cutia DQ500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am aflat ca in saptamana 14 din 2018 mi se va fabrica si mie Tiguanul. Insa mi s-a spus ca mai dureaza undeva la 3-4 saptamani sa ajunga la reprezentanta. Este adevarat sau va ajunge mult mai repede ? Cam in cat timp a ajuns pentru voi dupa ce a fost fabricata? (cei care ati primit deja masina ) Ma intereseaza si cam cand a ajuns la Curtici, deoarece in contract spune ca atunci ar trebui sa platesc si restul de bani ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este asa cum ti-au spus, mai e ceva de la productie pana o vei ridica. Si de la Curtici ajunge in 1-2-3 saptamani..depinde de cum prinde transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!