Jump to content

rulmenti fata+spate


Ahiile
 Share

Postare recomandată

Salut!

Vreau sa schimb rulmentii fata si spate! Se poate face in fata blocului sau trebuie neaparat in service? Ma poate ajuta cineva cu ceva poze sau scheme despre toata operatiunea pas cu pas? E prima data cind fac asta!

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Salut!

Vreau sa schimb rulmentii fata si spate! Se poate face in fata blocului sau trebuie neaparat in service? Ma poate ajuta cineva cu ceva poze sau scheme despre toata operatiunea pas cu pas? E prima data cind fac asta!

Multumesc anticipat!

Spatele e mai usor de schimbat, insa fata e mai complicat si nu te sfatuiesc sa incerci!

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ups si eu am de schimbat , maine dimineata ma duc la service. ti-ai luat rulmenti ? cat te-au costat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pentru schimbare se foloseste o presa pentru a scoate rulmentul sau metoda de Fabrica (cred) pentru montare si anume se incalzeste fuzeta in baie de ulei la 80 *C si apoi se introduce rulmentul in fuzeta .

In service si peste tot aproape se foloseste numai presa.

Nu vreau sa te descurajez dar ca sa ii schimbi ai nevoie de un pic de experienta si curaj:D

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De scos e mai greu, iti trebuie presa.

De pus e mai usor, poti inalzi fuzeta sau sa pui rulmentul inainte in congelator (cca 1 h). :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa scape si niste preturi la rulmenti, pls? Eu am probleme cu cel din fata-dreapta.. face ca trenul. 10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Poate cineva sa scape si niste preturi la rulmenti, pls? Eu am probleme cu cel din fata-dreapta.. face ca trenul. 10x!

Pretul unui rulment de fata este in jur de 700 000 - 1 200 000 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in speranta ca nu sunt prea insistent - de unde as putea cumpara piesa si la ce service as putea merge cu incredere?

100x 10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in speranta ca nu sunt prea insistent - de unde as putea cumpara piesa si la ce service as putea merge cu incredere?

100x 10x!

iti recomand magazinul Volksparts. Ia legatura cu wolksman. Are preturi acceptabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

readuc in discutie acest topic , vreau sa schimb rulmenti de pe fata , este greu , usor , a facut cineva asta fara prea multa experienta ?!

cei de pe spate i-am scimbat singur , nu sunt greu de schimbat insa la cei de pe fata nu stiu ce sa zic asa ca astept ceva detalii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este foarte greu, dar mai bine ii schimbi la un service care are o presa pentru rulmenti. Am inlocuit la G1 si Passat si e un pic de munca daca nu ai materialele necesare. Iti trebuie un cilindru de diametru apropiat diametrului exterior al rulmentului, cleste pentru sigurante si o menghina mai sanatoasa in loc de presa. De demontat fuzeta cred ca te descurci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o sa adopt varianta cu service-ul pentru cei de pe fata ca sa nu pierd o zi pe langa masina , ma bagam dar daca nu am acea presa trebuie sa impovizez si .....

oricum am sa schimb un rulment pe spate si am sa pun poze :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!