Jump to content

Inel ABS planetara Fabia


cashonly
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am fost nevoit sa schimb capul de planetara de la roata stanga fata. Masina mea este echipata cu ABS.

Am dat comanda dupa codul VIN de un nou cap.

Capul de planetara vechi are un inel de plastic ce vine orientat spre rulmen, capul nou are un inel din metal de aceeasi forma. Problema e ca ulterior am inteles ca prin acel inel trece semnalul de la senzorul de ABS este adevarat? A incercat mecanicul sa mute acel inel de plastic pe capul nou de planetara dar nu sta, cade. Pot lipii acel inel de plastic pe capul nou, sau pot renunta pur si simplu la inelul de tabla?

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este pista de ABS..este protectie de plasic..pista este pe rulment

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, multumesc pentru raspuns, stiu ca in rulment este magnetul dar am fost lasat cu impresia ca senzorul este de cealalta parte a protectiei de plastic.

in cazul asta fiind de metal, ma gandesc ca nu trece campul magnetic pana la senzor. 

am intrat aseara cu vag-com si nu am gasit erori la abs, daca sistemul vede ca nu se invarte o roata in timp ce celelalte se invart, banuiesc ca ar trebui sa planga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ar trebui sa apara erori, sa nu vada acel senzor.

dar, inelul este metalic si senzorul este magnetic, trecerea acelui inel metalic cu gauri prin fata senzorului provoaca variatii in campul magnetic si senzorul vede acest lucru si trimite impulsuri la ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, multumesc de raspuns, ideea e ca planetara noua arata ca in prima poza, in a 2-a poza se vede inelul ce l-am dat jos de pe capul vechi de planetara (ce e atasat de cap, exact cum este discul medalic de pe capul nou din prima poza) iar in a 3-a poza se vede capul de planetara pus pe masina.

post-143452-0-24314500-1449735781_thumb.

post-143452-0-04650000-1449735802_thumb.

post-143452-0-50705800-1449735807_thumb.

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 repet..este protectie pt rulment..unele sunt din plastic altele din tabla..senzorul ABS este montat in fuzeta si citeste pe pista rulmentului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!