Jump to content

Fabia RS sau alte variante


R4z
 Share

RS sau alta varianta  

47 voturi

  1. 1. Care ar fi o alegere mai buna?

    • Fabia RS 131 CP 1.9 TDI
      32
    • Fabia Elegance 105 CP 1.9 TDI
      3
    • O2 Ambiente 105 CP 1.9 TDI
      3
    • G5 Trendline 105 CP 1.9 TDI
      5
    • Corolla Xcelence 90 CP 1.4 D4D
      3
    • Alte modele - cu descriere pe forum
      1


Postare recomandată

Situatia e cam asa - am un prieten care vrea neaparat sa isi cumpere un RS .. conduce Fabia de multi ani si acum are posibilitatea sa-si ia modelul sportiv plus ceva optiuni. Am deschis ac. topic pentru a obtine si alte pareri de la voi .. eventual opinii sau chiar sfaturi.

Eu unul cred ca 131 CP 1.9 TDI pe o Fabia RS dau un super raport CP/tona, si sunt convins ca e o alegere foarte bune dpdv. al sportivitatii combinate cu economia unui diesel cu urmatoarele optiuni suplimentare : alarma OEM, ESP, oglinzi el. si incalzite, scaune incalzite, semnal acustic + optic ptr centura, suport bauturi + culoarea negru magic = 15.036 EUR

Restul masinilor din poll au cam aceleasi optiuni + climatronic la G5 si O2 si altele, Corolla e cea mai dotata la banii astia ..

Masina va fi folosita in Bucuresti, cu iesiri ocazionale munte/mare .. eventual pentru negociere (la asa pret se cere o negociere) ce ar fi mai bine de cerut la dealer, ESP gratuit ar fi posibil?

Mersi all !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrea si fun, indiscutabil Fabia RS (chiar daca n-are suspensii spate independente) pe care am si votat-o. era s-o iau si eu daca nu-mi ajungeau banii de G52.0TDI

Pentru oras Fabia in general ofera suficient spatiu interior, asta o stii sigur ...

Daca se vrea spatiu mai mare, O2=G5 dapdv, dar la motorizarile mentionate elementul fun ar fi in suferinta ...

Corolla are spatiu interior mai mic decat O2 si G5, dar mai mare ca Fabia, iar raportul CP/greutate nu e mai bun ca la G5-O2. Nu are nici ea suspensii spate independente.

Nu o vad ca o alegere buna decat daca e absolut necesar un spatiu interior mai mare ca la Fabia, dar mai mic decat la G5-O2.

Discountul de care spui cred ca e mai mult decat plauzibil cu atat mai mult cu cat generatia actuala de Fabia e totusi la finalul carierei.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va folosii masina doar el, eventual inca o pers. dar cam atat, si ideea de "fun" primeaza, atunci Fabia RS. Cu mentiunea ca aceasta masina este destul de usoara pe puntea spate, mai grea pe fata (motor de 1,9&stuff), putere si cuplu mari ceea ce ar putea sa o faca sa fie mai imprevizibila la limita (sa fuga spatele). Oricum ESP-ul il consider un "must have".

Cat despre discount, sunt convins ca la aceasta versiune se va putea negocia o oferta atractiva (poate mai putin la PoRo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Fabia RS 131 CP 1.9 TDI. Nu stiu cat costa da ar fi interesanta o comparatie (si de pret) cu Seat Ibiza Cupra 1,9 TDI 160 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-as luat tot golf in fata fabiei (sincer nu-mi place cum arata din absolut nici un unghi,parere personala) ... sa-si ia un golf 4 1.9 de 130 sau 150...e mult mai jmecher decat o fabie...dar din poll votez fabia pt motorul miraculos care-l are...

LE : din ce an e si cati km are?

Modificat de zGb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Fabia RS 131 CP 1.9 TDI. Nu stiu cat costa da ar fi interesanta o comparatie (si de pret) cu Seat Ibiza Cupra 1,9 TDI 160 CP.

Intotdeauna Ibiza a fost sensibil mai scumpa ca Fabia, dar aici diferenta e de peste 5.000 € CIP ... ;)

Fabia RS 1.9-TDI 130CP M6 CIP=14.266 € (link)

Ibiza Cupra 1.9TDI 160CP M6 CIP=19.404 € (link)

Cu ... numai 18.882 € CIP poti lua un Golf GTI tot M6 ... ;)

... dar deja am ajuns OT.

Tot Fabia RS mi se pare alegerea buna.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat si eu Fabia RS. Pentru acei bani vine foarte bine dotata iar in plus are si o imagine mai sportiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia RS clar dupa parerea mea. De fapt si pe mine ma cam tenteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele prezente mai sus: Fabia RS cu siguranta. Am condus-o si mi s-a parut very fun to drive.

Se simte cuplul si e stabila pe sosea; nu avea ESP, insa cu acceleratia in curba parca masina nu se mai inclina deloc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS.

La 18.500 CIP avem Civic cel nou varianta sport 1.8i 140cp aspirati cu supape variabile si care probabil este produs in EU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Fabia Elegance....caii putere maxim oricum nu-i atingi vreodata, sa fim seriosi... din acest motiv consider ca un motor de 100 de cai e suficient atat pentru o masina de oras, unde daca reusesti sa dai a 4 esti norocos, si este si un motor care "te duce" bine si pe autostrada. In plus pentru mine vor avea prioritate intotdeauna optiunile masinii, dotarile de siguranta ale ei in fata unei motorizari pe care oricum nu am ocazia sa o folosesc decat de cateva ori intr-un an.

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Fabia RS nu pt sportivitate (acc 0-100 in 9,6 sec, deci nu este chiar sportiva), ci pentru EXCLUSIVITATE. Asta merita platit la RS !

P.S. Daca mai apelezi si la chiptuning dupa, deja atingi puterea stock de la BMW Seria 1 120d !

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia RS !!! - cu siguranta.

datorita motorului, extrem de usor de ridicat in cuplu/putere in cazul in care vrei mai mult, cat si datorita exclusivitatii date de o masina preparata sport din fabrica

Am votat Fabia Elegance....caii putere maxim oricum nu-i atingi vreodata, sa fim seriosi... din acest motiv consider ca un motor de 100 de cai e suficient atat pentru o masina de oras, unde daca reusesti sa dai a 4 esti norocos

vad ca esti din Iasi, poate pe la voi e altfel.

in Buc. ai unde sa dai a 4-a oricand - exceptie fac orele de varf. bine acum depinde si de modul in care conduci tu. sincer eu ajungeam in a 4-a cu un mk2 gti (160cp) facand slalom. la fel de sincer cred ca foloseam toti cei 160cp(ma rog sau cati ajungeau la roata in mod real).

in acelasi timp cred ca un om care vrea o masina de peste 100cp stie sa foloseasca acesti cai (nu ma refer aici la pustii care cred ca cp inseamna totul la o masina !!!!)

maximul de cp sau de cuplu il atingi la turatia la care motorul da maximul la una din aceste doua, cu alte cuvinte nu vad veridicitatea afirmatiei tale. poate doar daca schimbi in 2500 rpm.... evident ca nu vei atinge ever cp maxim pt motor

Modificat de c0sta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa incep o polemica cu tine, daca vrei sa fii ironic problema ta. Da, bineinteles ca ma refeream la ora de trafic maxim..dimineata cand mergi la birou si seara cand te intorci....si de dat a 4 poti sa dai si pe bulevardele Iasului cand nu e aglomeratie cat vrea muschiu' tau. (n.r. Iasul nu e comuna Poplaca).

Este un topic unde omu' intreaba care e alegerea cea mai buna...avem fiecare dreptul la opinii...cred, nu? Eu am avut doua experiente la viteze foarte mari pe autostrada in Spania si de atunci mi-am jurat ca nu-mi mai trebuie...prefer confortul si o muzica buna...deh, maturitatea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC

scuze... nu am vrut sa fiu ironic... in nici un caz..

Era doar o opinie. Nu am zis ca Iasi-ul este Poplaca, si stiu ca ai unde sa mergi in Iasi, am fost p'acolo. Tu ai zis [...caii putere maxim oricum nu-i atingi vreodata, sa fim seriosi...] nu ai specificat in ore de trafic maxim(de parca era vorba de conditii proaste de trafic si nu de performantele masinii) si sincer sa fiu nici nu cred ca la trafic maxim te refereai :banghead:

Si unii dintre noi nu conducem masina doar dimineata si seara spre/dinspre birou.

Si eu prefer confortul si o muzica buna [vezi in semnatura sonorizarea - daca nu voiam muzica nu bagam atatia bani in sonorizare] insa nu in detrimentul performantelor.

... si sunt destul de matur, sau crezi ca sunt pusti :emthdown:

Modificat de c0sta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri ... incep sa cred ca rostul topicului isi intra in gratii :banghead:, 70 % pentru RS, saptamana viitoare mergem la test cu ea .. am vb deja la AVIA

V-as ruga sa va referiti strict la RS .. si de ce da, si de ce nu .. nu e cazul sa incepeti dispute sau contradictii! (vizez pe cineva anume :emthdown:

week-end placut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesanta Fabia RS ,dar climatronicul nu poate fi comandat nici ca optionala. Asa este sau ma insel eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mefisto ai dreptate. Cand am fost ultima data la PBV iarasi m-a fascinat o Fabie RS. Singura chestie care ma enerveaza la culme e ca nu are climatronic. Acum nu pot sa zic ca nu mi-as lua-o fara dar.....ar fi o chestie excelenta sa se introduca intre optionale,la Ibiza si la Polo exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Tocmai ce am comandat-o, va comunic primele impresii undeva pe la inceputul lui iunie.

Si da, lipsa climatronicului din optionale este un mare minus si un mare compromis pe care l-am acceptat. Sper ca placerea condusului sa suplineasca acest minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!