Jump to content

Golf 5 aka "Tigaia"


nenea2u

Postare recomandată

Multumesc, sa montezi senzorul pe "bidon" e usor, dar sa tragi firele pana la bord, e ceva de munca, dar a meritat :D .

Next project: hatch pop :)

Link către comentariu

Pt hatch pop eu m-am gandit bine si am renuntat. Aseara am cumparat amortizoarele noi ale haionului, Stabilus. Cele vechi au decedat si am analizat putin varianta. Eu prefer sa se inchida foarte usor haionul, nu sa apas sau sa trantesc. Sunt sigur ca amortizoarele mai puternice, plus acele mici arcuri care il arunca se vor comprima destul de greu la inchidere.

Link către comentariu

Eu am hatch pop de 4 ani pe masina si nu am avut nici o problema , arcurile nu sunt pe amortizor , sunt in opritoarele de cauciuc . Intr-adevar se apasa putin mai greu sa inchizi , dar daca executi miscarea dintr-o bucata nu se inchide asa greu (fara a se tranti) 

 

 

Later edit : Kitul meu este compus din : 

 

2 x 6Y0 827 550 C (Skoda Fabia gas springs)
2 x 1K8 827 761 C (Scirocco bumpers)
2 x 1J6 827 439 A (Seat Leon ball pins)

Modificat de Doomy
Link către comentariu

la modificarea asta ma gandesc de mult timp, dar am tot amanat-o si in ultima vreme am observat ca astea care le am acu pe masina sunt pe duca, asa ca acu am un motiv in plus sa le schimb cu kitul acesta :D din ce am mai vazut pe youtube nu mi s-a parut ca s-ar inchide asa greu.

 

O intrebare, acus urmeaza sa fac schimbul de ulei, ce parere aveti de Motul ? in momentul de fata folosesc Castrol Edge 5w40, merita sau nu schimbarea?

Link către comentariu

Cu siguranta este mult mai bun decat Castrol.

Eu folosesc Ravenol si sunt foarte multumit, a papat foarte putin ulei.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cum era de asteptat, nu am putut sa ma bucur prea mult de masina proaspat vopsita, ca azi dimineata am constatat ca e atinsa pe partea stanga, la polish nu iese ca e atinsa bine,deci revopsire. Autorul, bineinteles necunoscut, o sa incerc sa vb cu administratul de bloc poate au reusit sa prinda ceva camerele, daca nu am sa o fac pe casco si aia e. :(

post-133669-14507047424959_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Frumoase upgrade si de apreciat aspectul OEM :icon_thumleft: . Si eu am in plan o camera marsariere, eventual in emblema, si puddle lights. Imi poti da mai multe detalii despre puddle lights, eventual niste poze din timpul montajului si ce lampi ai folosit ? Mersi!

Link către comentariu

Salut si mutumesc, camera in emblema si eu mi-as fi dorit, dar era prea scumpa, in ceea ce priveste puddle lights, lampile sunt pentru G6 si sunt AM, dar iti recomand sa iei pentru G5 (se gasesc pe ebay) pentru ca e de munca si trebuie si ele modificate ca altfel nu intra in carcasa de la oglinda, se lovesc de motoras, poze din timpul montajului nu am din pacate.

Link către comentariu

Azi am reusit sa fac update la harti, am trecut la v13, maine trebuie sa imi mai vina antena gps si navigatia va fi 100% functionala. :D

post-133669-14519982262207_thumb.jpgpost-133669-1451998235185_thumb.jpg

Link către comentariu

Azi am reusit sa fac update la harti, am trecut la v13, maine trebuie sa imi mai vina antena gps si navigatia va fi 100% functionala. :D

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1451998311.392892.jpgattachicon.gifImageUploadedByTapatalk1451998320.308379.jpg

 

 

Salut, imi poti spune te rog cum ai facut update la harti ? m-ar interesa si pe mine.

 

Multumesc.

 

Ps : Spor cu masinuta !! Arata foarte bine !

Link către comentariu

Multumesc, pentru update am folosit metoda "sd to hdd", iti trebuie un card de cel putin 8 gb si un dvd, gasesti tutorial pe net. Cu hartile copiate pe dvd nu mi-a mers sa fac update, imi dadea cd/dvd error mereu.

Modificat de nenea2u
Link către comentariu

Foarte frumoasa si masina ta.Imi plac dotarile care le-ai pus.Se vede ca tii la ea!:)Keep up

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Long time no see.. :)

Deci se pare ca ghinioanele s-au tot tinut de mine, dupa ce in decembrie am reusit sa o vopsesc, la mai putin de 2 saptamani o gasesc lovita in parcare in partea din fata, cu 3 saptamani in urma o gasesc lovita tot in parcare in partea din spate si cireasa de pe tort a fost acu o saptamana cand am avut parte de un incident in trafic in care masina mea a iesit destul de sifonata, vinovatul fiind un individ cu un opel astra care a fortat intrarea in intersectie, eu fiind pe banda a doua nu l-am vazut si l-am luat in plin, bine ca nu a patit nimeni nimic ca tabla se indreapta sau in cazul meu se schimba. Cam asa arata:FullSizeRender.thumb.jpg.f684d1d2ba7db35

Si ca sa imi treaca supararea cat masina mea sta in service un prieten s-a gandit sa imi lase masina lui pana o scot pe a mea, este vorba de un Seat Leon 2.0 T, avand in jur de 200 de cp, o nebunie de masina, desi consuma de 2 ori si un pic mai mult decat dizalul meu, ma face sa zambesc de fiecare data cand apasa pedala de acceleratie avand schimbata si evacuarea toata cap coada, sunetul fiind demential.

Chiar daca Tigaita e la doctor, nu am uitat de ea si i-am cumparat kitul complet pentru "Hatch pop open" si covorase din material textil originale VW.

IMG_8168.thumb.JPG.29fbf4ad826357b5d7f03

Poze si cu covorasele :)

IMG_8169.thumb.JPG.e7f0a64f82a15d611531dIMG_8171.thumb.JPG.692efc4ba16d742d8784c

Modificat de nenea2u
Link către comentariu

Man, sorry de patania ta... stiu cum e. 

Chiar am vazut poze cu accidentul pe Radar Iasi si ma intrebam de unde cunosc masina.

Link către comentariu

Salut, da am aparut si pe Radar Iasi, ni s-a facut poza imediat dupa accident, nici nu apucasem sa ies din masina. :)

Cat despre dosarul de dauna, azi am vorbit si s-a aprobat, urmeaza sa fie bagata in service si sper ca cel tarziu saptamana viitoare sa o iau inapoi. :)

Link către comentariu

Am auzit si eu de Remesa ca lucreaza bine, dar am ales Bismark, deoarece aveam si ceva de refacut pe garantie.

 

Link către comentariu

Si uite ca "Tigaita" are si un fratior, din 2008, 1.4 TSI de 170 CP. 

Este masina fratelui meu, care bineinteles nu putea fi mai prejos de a mea, asa ca urmeaza sa ii schimbam unitatea radio cu un RNS510 cu antena gps aferenta, butopoane AUX si USB (modificat pentru a incarca telefonul sau alte dispozitive) si cotiera originala OEM. :D

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu
On 11.02.2016 at 3:27 PM, nenea2u said:

Si uite ca "Tigaita" are si un fratior, din 2008, 1.4 TSI de 170 CP. 

Este masina fratelui meu, care bineinteles nu putea fi mai prejos de a mea, asa ca urmeaza sa ii schimbam unitatea radio cu un RNS510 cu antena gps aferenta, butopoane AUX si USB (modificat pentru a incarca telefonul sau alte dispozitive) si cotiera originala OEM. :D

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Salut. USB-ul nu cred ca ai unde sa il conectezi la RNS...si eu cautam o solutie cumva...dar numai RCD510 are mufa de conectare pentru USB

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!