Jump to content

Cheia briceag


kky
 Share

Postare recomandată

Va salut,

 

 

Am tot citit dar nu am reusit sa ma lamuresc, se pare ca parerile sunt impartite... Am un Seat Toledo 2005, telecomanda imi papa bateria in 3 saptamani asa ca m-am hotarat s-o schimb. Este o telecomanda normala(nu briceag)  5fa 007 680 pe 433 Mhz.

 

Acm intrebarea: Se potriveste orice telecomanda pe frecventa 433 Mhz sau trebuie luata exact pe cod, adica 5fa 007 680? Spre exemplu am gasit pe net, cheie identica ca forma, noua dar are codul 1m0 959 753 d. Orice sfat e binevenit mai ales de la cnva care a trecut prin ceva asemanator

 

 

 

 

Chiar nu s-a mai confruntat nimeni cu problema mea? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 665
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    111

  • gokey

    57

  • Al Bundy

    40

  • marius1982.11

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu mi-am mai facut o cheie briceag la golf si tipu care m-a ajutat a zis sa cumpar una cu acelasi cod.

Cauta la dezmembrari una cu acelasi cod, schimba-i lama si apoi te ajuta cineva cu partea cu cipu. Din cate stiu inchiderea centralizata se poate programa, este o procedura pe care o gasesti pe net, eu nu mai gasesc linkul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabelu...raspuns ai mai primit, daca imi aduc bine aminte...cauta codul tau sau cheie briceag de Golf 5. Se muta cipul din cheia ta sau se scrie unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baietii,

 

Nu imi fac griji legat de cip sau lama, pentru ca la mn cheia se "rupe' in doua: o parte e telecomanda si cealalta lama si cipul.. si nici legat de sincronizare sau invatare.

Nu prea vreau sa iau de la dezmembrari, voiam una noua dar se pare ca am pretentii cam mari.. e frustrant ca dupa 10 ani de cand e masina sa nu gasesti o telecomanda compatibila pe piata mai ales ca o gramada de lume se loveste de o asa problema(exclud varianta reprezentanta unde costul e exagerat probabil).

 

Va multumesc de rasp si va doresc o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

sa stii, 7 bulioane jumate si spun ei mandri, plus 80lei adaptatul.

eu am chiar 2 SH si merg ambele bine mersi, acum pana cand nu stiu, dar a fost de 20 de ori mai ieftina decat una noua(cheia in sine), deci imi permit cate una pe an, zic eu. Am mai luat o carcasa noua de pe un site de anunturi absolut identica cu cea originala si ca si calitate si ca si stantari. Cost total, carcasa, cheie+baterii noi + taiat lama: 130ron.

post-34985-0-58792500-1395571168_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheile ce ti le-ai luat sh Marius, le-ai luat pe cod identic cu al tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Identic, vorba vine, masina mea nu a avut cheie "brisheag de la mama natura". Am luat eu un  modul confort cu, si culmea ca masina respectiva nu avea decat cheia simpla, am mai avut eu o cheie care nu a mers adaptata( la care aveam si butucul, am aflat ulterior ca ramasese fara baterie) asa ca am luat de la dezmembrari de unde luam si CCM-ul o cheie de proba de 433Mhz care s-a intamplat sa mearga adaptata.

totusi, am avut un indiciu, cautam cea cu terminatia "A", documentandu-ma din acest link http://uk-mkivs.net/topic/58015-mk5-boot-handle-wiring-guide/ 

Eram la marea disperare oricum pt ca intamplator alarma de fabrica nu se poate dezactiva, cel putin la mine, decat din telecomanda. Asa ca mergeam cu tiuitoarea(alarma electronica dwa) dupa mine cam o zi pana sa aflu asta. Si asta e si a dracului pt ca are baterie in ea si nu tace nicicum si suna incredibil de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urat cu alarma aia ;))  Codul meu nu l-am gasit pe acolo, incepe sa devina frustranta toata treaba asta cu telecomanda... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eram la marea disperare oricum pt ca intamplator alarma de fabrica nu se poate dezactiva, cel putin la mine, decat din telecomanda. Asa ca mergeam cu tiuitoarea(alarma electronica dwa) dupa mine cam o zi pana sa aflu asta. Si asta e si a dracului pt ca are baterie in ea si nu tace nicicum si suna incredibil de tare.

 

nu se putea dezarma.... normal, avand in vedere ca CCM-ul tau provinea de pe o masina cu alarma in echiparea originala.

 

daca se dorea, se putea modifica - se rescriu unele adrese din CCM si nu mai stie de alarma.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Sunt sigur ca se poate, dar asta ar insemna ca m-am chinuit degeaba pt partea de alarma :P

Am auzit variante, ca la unii dezarmeaza din cheie, vazut live, la altii nu. Tine tot de programare chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate modifica sa dezarmeze/armeze si din butucul usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si eu o intrebare. cipul de inchidere centralizata, telecomanda, se poate arde? intreb deoarece am vrut sa schimb carcasa si nu se potrivea locasul de la baterii, am tinut cu mana suportul cu baterii si cred ca s-a ars sau ceva pentru ca acum nu mai merge . stie cineva daca se mai poate repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

se poate sigur, ca orice piesa electronica normal.

Masoara bateriile, poate le-ai scurtcircuitat din greseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat , nu merge. ce solutii mi-au mai ramas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, cu ajutorul unui VCDS, vezi daca mai emite/receptioneaza modulul confort, a ta telecomanda.

 

daca nu, incerca o resincronizare.

 

daca nu mai merge, incearca cu alta telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da asa: Modul comfoer 1J0 959 799 AH, 2 chei briceag cu telecomenzi, bateriile muci, una pe fata una pe dos. Schimbat bateriile cu unele noi, puse cum trebuie. Adaptate pe masnia. Au mers 5 min, dupa care nu mai merg. Repetat adaptarea, dar degeaba. Telecomenzile sunt ok, emit, CCM de vazut le vede pe ambele. dar nu face nimic. Idei???

post-8948-0-89065800-1396378185_thumb.jp

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alt modul confort..... asa cum ti-am spus deja la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modul m-am gandit si eu inainte de a te suna, dar nu stiam/stiu daca problema e de natura hw sau sw. Ma gandeam ca e posibil sa se rezolve prin rescriere de sw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ? Ok....am vazut ca ai postat la cateva ore dupa ce am vb si soliciti ajutor......nu este o problema de sw...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o cheie briceag tip cu 2 butoane, cod 1J0 959 753 N pe 434 Mhz. Masina e immo2 dupa ceasuri. Din ce-am vazut acest tip de cheie e de obicei pe 433 Mhz. Ar fi ok sa cumpar o cheie 1J0 959 753 AG sau CT care vad ca sunt pe 434 Mhz? S-ar adapta pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista riscul ca modelul nou sa nu se adapteze la tine - cel mai bine, cauta pe cineva care are cheia model mai nou si incearca sa o adaptezi la tine - daca merge, atunci cumperi unul dintre codurile postate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceeasi situatie am fost si eu. Am N pe masina, am luat din dezmembrari cu AG la sfarsit. Nu s-au potrivit, chiar daca frecventa era de 434 la ambele. Am gasit totusi de inlocuit placa cu una compatibila, din pacate nu stiu ce serie avea, pentru ca era carcasa deteriorata.


Daca mergi cu ele la un atelier care se ocupa si cu chei de masina, iti vor putea spune daca cele doua telecomenzi emit la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar aia spun si scoruri frumoase:)) astazi am incercat la un atelier si mi-a dat un scor de genul 650 ron:))...aproape ca imi venea sa ii zic ca imi trebuie o cheie...nu doua...si ma ,,ameninta" ca in tot clujul numa el si reprezentanta pot sa faca chei functionale si ca mai bine ii dau lui banii astia decat la reprezentanta triplu:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aberant. Te costa mai ieftin sa tragi o fuga pana la Sibiu sa rezolvi problema. Presupun ca e vorba de masina din semnatura, nu vreun avion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!