Jump to content

Cheia briceag


kky
 Share

Postare recomandată

si a doua cheie cum merge?sau merge?(in cazul in care ai a doua cheie).sigurantele le-ai verificat?legat de faptul ca a ajuns apa ''la picioare'' nu stiu ce sa zic.modulul de confort la golf e undeva sub volan(nu e ca la passat jos unde se aduna apa) dar asta nu inseamna ca apa nu a putut afecta ceva pe acolo.

daca zici ca ai facut sincronizarea cheilor atunci se poate sa se fi dus emitatoarele din chei sau poate face figuri modulul confort.(daca nu mai merg ambele chei din acelasi timp eu tind sa cred ca e modulul,(asta dupa ce excluzi sigurantele,si schimbi bateriile la telecomenzi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 665
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    111

  • gokey

    57

  • Al Bundy

    40

  • marius1982.11

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Verifica cu VCDS-ul, in 46 - Convenienta - daca receptioneaza sau nu, telecomenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un filmulet interesant despre cum se deschide o cheie pentru schimbarea bateriei din generatia 2009 sau mai noua:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate e o cheie aftermarket si la cea originala nu asa se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am mai vazut asa cheie,poate e asa cum spui tu.Are butonu acela roz standard sau e montat pe ea ca si buton de panica de catre cel care a facut prezentarea?Daca comand acum o cheie de la tine imi trimiti asa ca cea avuta in discutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este cheie OEM, modelul mai nou.... ala roz...e rosu - si e butonul de panica. Declanseaza sirena cand il apesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acel buton de panica e montat din fabrica pe cheia noua sau de catre proprietar ca am mai vazut asa ceva si pe modelul de cheie mai vechi montat de cineva,chiar exista un DIY in forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de piata pe care s-o lansat, de ex in US cam toate au buton de panica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, americanii ... panicosi. Exista si modelul vechi de cheie - anterior celui din poza - cu buton de panica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa pun o cheie briceag pe masina insa am cateva dubii:

-cand am luat masina,am luat-o decat cu o cheie, cea normala cu led; are modulul confort deci banuiesc ca a avut prima cheie cea cu 3 butoane.

-sa zicem ca a avut cheia briceag originala,daca iau alta cheie aftermarket,copiez lamela si mut cipul se poate `invata` cheia cu inchiderea existenta deja pe masina ?!

-sau optez pentru varianta thunder fara sirena,care ma costa foarte putin,ar trebui sa copiez lamela si sa mut cipul (copierea nu mi-o permit momentan),iar apoi modulul de inchidere. Insa din cate am auzit exista diferente fata de cea oem,nu se tine apasat pentru a inchide/deschide geamurile etc.

Care ar fi varianta cea mai potrivita?! Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- daca masina a venit din fabrica cu cheie simpla atunci ambele chei sunt simple , non tip briceag

faptul ca ai modul confort nu inseamna ca ai avut cheie tip briceag

sunt 2 tipuri de module confort

- cheie aftermarket nu se poate programa pe inchidere originala , ai nevoie de cheie originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat problema si o sa iau un modul Thunder. Am gasit sa fac copie la cheia mea pe o lamela originala, nu cea de pe cheia thunder insa ma duce 60 lei,cam mult mi se pare. Mut cipul si mai ramane montarea modulului.

Este posibil sa deschid geamurile din cheia thunder ? (Din cheia mea simpla daca tin apasat stanga se deschid) Din cate am citit se poate decat inchiderea lor,care se face automat la inchidere.

Daca poate cineva sa imi spuna toate functiile pe care le poate face modulul asta, si daca se poate muta semnalul luminos de pe semnalizari pe proiectoare. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice este posibil. Si eu am Thunder installat. Daca tai the pneumatic lock iti deschide si geamurile la deschidere si inchide la inchidere poti sa legi si deschiderea haionului daca vrei, si semnalizare luminos,si sonor etc si daca citesti topicul de la inceput o sa si afli cum sa le legi firele si la unde ca totul e exlpicat.

Sau daca ai masina dupa 2000 poti sa setezi si in bordcomputer semnalizarea sonora si luminoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se desface o carcasa de cheie briceag vw golf 4??

am gasit nul mai bagati in seama msg

Modificat de M@v3ryck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gokey sau oricine care are/avut probleme cu distanta la care bate telecomanda: la bora mea am 2 chei originale briceag, una care se vede ca a fost folosita intens si una care este ca noua, cea utilizata mult nu bate la fel ca sora ei (am inlocuit bateria cu una noua si la fel face, am luat bateria veche si a montat-o pe cealalta cheie si merge brici) ... eu suspectez partea de transmisie radio a telecomenzii de la prea multa folosinta. Stie cineva vreo rezolvare a acestei situatii?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

bun, si cu codarea pe frecventa masinii cum o fac? , ca pe ebay e plin de chei briceag la preturi f. mici.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Trebuie sa verifici sa fie in aceeasi frecventa cu a masinii tale - scrie pe interior, cand separi telecomanda de capul cheii.

2. Sincronizarea o faci manual sau cu ajutorul VCDS - ului - vb aici de telecomanda, nu de cip - se poate scrie si ala, fara probleme.

3. Ai grija, daca e SH poate sa fie la fel de "buna" ca a ta.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

multumesc de sfaturi si nu, nu m-am uitat la SH, am cautat sa fie noi si mi s-a parut ca sunt mai ieftine decat la noi chiar dac adaug si transportul.

Multumesc de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de cheile briceag aftermarket ? eu trebuie sa-mi schimb alarma zilele astea ca imi usuca bateria ( oricum e montata din 2005, model vechi ) si am zis ca , cu aceasta ocazie sa imi pun briceag. Am gasit 2 modele: Thunder si Lux.Pro (cele lux.pro sunt made in germany)... Mai are cineva montat ? Nu as vrea sa iau chiciuri care arate si sa se comporte in stil bazar, cu joc in lama si mai stiu eu ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, daca nu vrei asta, evita-le. Dupa un an de zile, cam asa se comporta...dar ce vrei, la 80 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare: cine scrie lama ( la un center de copiat chei ), nu poate sa o scrie fara sa o scoata din briceag ? adica sa inveleasca briceagul in ceva ca sa nu il zgarie, si sa scrie lama montata pe briceag ? intreb asta pentru ca oricine ar deschide briceagul, cu siguranta nu mai poate sa-l puna inapoi cum a venit ( va avea joc si altele ) . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vb de asta - eu am desfacut destule - nu-i problema la pus la loc... in timp se slabesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un prieten a patit asa. avea joc in lama cand a iesit de la centrul de copiat... si erau noi noute!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!