Jump to content

Cheia briceag


kky
 Share

Postare recomandată

aparitia jocului lamei nu are nici o treaba cu copiatul modelului pe ea

prinderea lamei in locas este cam ....

cu 2 surubele care stau stranse pana la rasucirea de 2 - 3 ori a cheii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 665
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    111

  • gokey

    57

  • Al Bundy

    40

  • marius1982.11

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Am un Golf IV fabricatie 98. A venit din fabrica cu cheie cu telecomanda, dar nu bricceag ( foto ). Problema care este: de cateva zile nu mai functioneaza telecomanda; am schimbat si baterii si tot nu. Sta doar ledul rosu aprins continuu si atat. De descuiat si incuiat nici atat.

De unde as putea face rost de o asemenea telecomanda ( doar circuitul din cheie ) sau ar fi posibil sa poata fi inlocuita cu o cheie briceag. Precizez k masina are modul de confort, se descuia, se incuia, se aprindeau avariile.

Cheia are un cod pe ea 730 955 00 433mhz 5FA 007 680

Ms mult

post-52649-0-51064600-1331383682_thumb.j

post-52649-0-83859700-1331383692_thumb.j

post-52649-0-42066400-1331383703_thumb.j

post-52649-0-94180100-1331383720_thumb.j

post-52649-0-74903500-1331383727_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cauta cheie briceag care sa mearga tot pe 433. Imi pare ca merge adaptata si cea de 434.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat masina cu o singura cheie.telecomanda o am pe 433.ce trebuie sa mai fac o cheie?doar sa cumpar o telecomanda cu tot cu cip pe 433 si sa fac adaptare?sau trebuie sa ma duc la un "meserias" sa im rescrie cipul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie de o cheie originala

se copiaza lama metalica se programeaza cipul si telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai IMMO 2 poti cauta o cheie SH sa resincronizezi cipul si telecomanda (tot 433MHz) si bineinteles sa faci o lamela noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheia originala pot sa o cumpar si de la altii care nu mai au ce face cu ea,dar ma refer o cumpar ii fac alta lama si reprogramarea se face direct pe masina nu?

nush exact ce IMMO am.din ce am inteles cik ar fi 2 pt ca am acel martor de la imobilizator(cheie cu masina) la turometru

si de unde stiu ce cip trebuie sa aiba?sau e deajuns sa fie pe 433?

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipul nu are legatura cu frecventa pe care lucreaza telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pana la urma ce trebuie sa cumpar mai exact si cum fac.ca am doar 1 cheie si ma macina gandu sa mai am o cheie ca niciodata nu se stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de o cheie, preferabil cu lama netaiata, si o telecomanda pe 433Mhz. Sau una cu lama taiata si cauti la un atelier de copiat chei sa-ti taie o lama. Apoi se invata cipul in IMMO al masinii si telecomanda in modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma. trebuie sa caut o cheie briceag vw cu frecventa 433 cu cip inclus si dupa sa caut pe cineva cu vagcom ca sa mio reprogrameze.(stiam ceva ca trebuie extras codul de pe acel cip si rescris pe cel nou)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se extrage nici un cod de pe/din cip

cipul are un cod care se programeaza in immo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma. trebuie sa caut o cheie briceag vw cu frecventa 433 cu cip inclus si dupa sa caut pe cineva cu vagcom ca sa mio reprogrameze.(stiam ceva ca trebuie extras codul de pe acel cip si rescris pe cel nou)

Cipul se sincronizeaza (programeaza) pe masina ta cu ajutorul unui cod PIN citit din cluster.

Sau mergi cu cheia existenta la un atelier de chei si rezolvi si lamela si cipul in acelasi timp...vezi si ce costuri implica aceasta operatiune la un atelier. Mai multe detalii poate sa iti furnizeze colegul gokey :icon_cheesygrin:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 434 am incercat la un 'meserias' si nu merge..si din cate stiu nu merge nici cheie briceag pe 433. Masina e 98 si modulul de confort e mai vechi sau cel putin asa am inteles. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificat si modulul confort. Eu am sincronizat cheie briceag, model nou - 433 - pe modul vechi de confort - 3B0 xxx xxx - si a mers

pana la urma. trebuie sa caut o cheie briceag vw cu frecventa 433 cu cip inclus si dupa sa caut pe cineva cu vagcom ca sa mio reprogrameze.(stiam ceva ca trebuie extras codul de pe acel cip si rescris pe cel nou)

Cine iti scrie cheia, stie ce are de facut... nu-ti face griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Ma intereseaza sa achizitionez o telecomanda pentru cheia mea la un Seat Cordoba din 2004.Cheia este simpla cu telecomanda dar telecomanda nu mai funtioneaza.

Pe partea laterala a cheiei scrie : 730 955-00

433 MHz 5FA 007 680

Sau m-ar interesa o cheie briceag cu telecomanda insa cineva mi-a zis ca imi trebuie nu stiu ce serie ca sa poata sa imi gaseasca cheia potrivita.

Mentionez ca masina dispune de inchidere centralizata din fabrica si telecomanda este pe cheie.As vrea sa cumpar o cheie originala si nu after market.

Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa urmaresti sa fie tot pe 433 sau 434 mhz. in rest merge - ii faci adaptarea, scrii cipul si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adikim: Cu certitudine pe Cordoba ta va merge cheia briceag cu telecomanda cod HLO 1J0 959 753 AG (sau AC), cea cu două butoane. Despre cele cu trei butoane şi/sau alte coduri, o să vă spun maine, cand incerc sa adaptez cu VAG Com una cu 3 butoane HLO 1J0 959 753 DA şi una cu nu ştiu ce terminaţie, tot cu 3 butoane. Prin metoda cu cheia in contact nu a mers, am încercat io în seara asta, dar am deja memoria full, mai trebuie şterse din ele.

P.S. Nu există 2 frecvenţe, una de 433 şi una de 434. Este una singură, în toată Europa, 433,92.

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VAG-uri, telecomenzi sunt pe 315, 433 si 434 Mhz

post-30007-0-02070300-1335596387_thumb.j

post-30007-0-02706400-1335596398_thumb.j

post-30007-0-05118000-1335596610_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: s-au sincronizat ambele telecomenzi, atat cea cu HLO 1J0 959 753 DA (de Polo 9N3 din 2007) cât şi cea cu seria HLO 1K0 959 753 G (de Golf 4) Ambele sunt cu 3 butoane, şi ambele sunt cu cheie briceag. Procedura cu VagCom, când ştergi toate cheile din memorieşi pe urmă în 15 secunde trebuie să apeşi pe butonul de Unlock la toate telecomenzile pe care vrei sa le marchezi. Deci merge. Bineînţeles, butonul de deschidere portbagaj e în plus, maşina nu reacţionează la el de nici o culoare, nici măcar să clipească din semnalizări. Îmi pare rău că nu am avut inspiraţia să notez seria modulului confort.

Mai trebuie să mut cip-ul din cea normală, fără telecomandă şi să duc lama la frezat. :icon_cool:

P.S. Erată. Pentru a nu induce în eroare, aseară am tastat aiurea, aş ruga un moderator să modifice la postul meu anterior, la modelul de chei briceag care cu siguranţă sunt compatibile cu Cordoba din 2004 - la varianta din paranteză după cel cu terminaţia "AG" a se citi "CT" nu "AC". Cu scuzele de rigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

biggrin.gif scuzati`ma dar nu am gasit p forum .as dori sa schimb emblema d p cheia briceag.stiti despre ce e vorba...cu timpul saracutza s`a cam sters wink.gif . miiiiii de SCUZE ca sunt off`topic biggrin.gif

Pentru cine doreste sa inlocuiasca emblema vw zgariata / pierduta de pe cheie, o sursa ieftina si eleganta este emblema de pe mapa cu manuale :beer: . Putin mai groasa si cauciucata dar pare mai durabila si chiar nu arata rau (la un coleg cu Bora am vazut ca are 2 embleme pe mapa, un pic mai galbui, dar si alea dau bine..deci daca nu aveti mapa nu ezitati sa cereti de la orice posesor) (sursa vwvortex)

post-71036-0-54284500-1338563730_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema cu cheia originala in sensul ca are jos lama cand e inchisa, adica daca o inclin se "balangane" cativa mm si e enervant. Cum pot sa rezolv?

Nu am reusit sa desfac emblema de pe spate fara sa o stric ca sa scot un eventual surub de acolo. Alte idei? Firesc ca sa fie un arc ca sa il mai intind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam rar se intampla asa, la o cheie OEM.

Nu poti desface capatul cheii, fara sa strici emblema.

Da, are un resot acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai joc?

lama in locasul de prindere sau tot mecanismul de rabatare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Rog pe cineva sa ma ajute cu un raspuns. Am o prietena care a pierdut cheia de la un golf 4, nu are cheie de rezerva si cheia aia de plastic din mapa neagra nu exista nici aia. Din ce am citit mai sus o varianta ar fi sa scoata butucul de la contact si sa mearga undeva sa ii faca o cheie dupa butuc. Asta ar fi singura solutie? Stiti cumva daca ar fi o posibilitate sa existe prin vreo baza de date la reprezentanta un cod sau ceva care sa faca realizarea unei chei noi mai usoara? Multumesc.

edit : a rezolvat. cica a scos butucul de la portiera si a facut alta cheie - pret total ~600lei

Modificat de gerila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!