Jump to content

Cheia briceag


kky
 Share

Postare recomandată

@suo stai in oras cu unul dintre cei mai priceputi in acest domeniu. Contacteaza userul gokey. Sau vezi site-ul lui de aici .Bafta.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 665
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    111

  • gokey

    57

  • Al Bundy

    40

  • marius1982.11

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,ce parere avetzi de marca Thunder cei care au cheie briceag +inchidere centralizata, vreau si eu sa cumpar asa ceva si nu stiu ce marca sa aleg din astea aftermarket, as alege ceva cu dstanta mare de actionare daca stiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Scuze daca e off topic da imi poate spune cineva cum se desface cheja briceag pentru inlocuirea bateriei? Eventual si niste poze???

Multumesc anticipat!

Multi km fara evenimente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

E chiar in topicul asta. Chiar si poze...

Link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut "gokey" , ma poti ajuta in privinta desfacerii partii cu briceagul? pentru ca vreau sa schimb cipul intr-o alta cheie noua si nu stiu cum sa desfac cheia originala fara sa o sparg sau deteriorez si plus de asta mi-e frica sa nu afectez si cipul.atasez si niste poze si poate imi indici direct pe ele cum sa procedez.Multam anticipat!

post-81904-0-88392700-1310483894_thumb.j

post-81904-0-67577700-1310483912_thumb.j

post-81904-0-90631300-1310483941_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate emblema , acolo vei gasi surubelul care tine cele 2 buc . ale carcasei

dupa ce ai scos surubelul tragi de elementele carcasei , se va desface in 2 bucati

mare atentie cand scoti cipul , este intr-un locas foarte fix

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multam fain de ajutor "gokey", dar am sa detaliez un pic cum a stat problema la mine.

1. am dezlipit emblema

2. am desfacut surubelul care se afla sub emblema

3. am luat o surubelnita dreapta mai fina si am pozitionat-o la partea laterala a inbinarii carcaselor, apoi cu un ciocanel am lovit in surubelnita, nu innainte de a pozitiona cheia pe cant pe o bucata de lemn(PROBLEMA LA MINE ERA CA CELE DOUA PARTI ALE CARCASEI BRICEAGULUI ERAU LIPITE :ceuameni: )

4.CIP-ul era protejat de o alta carcasa interioara ,dar specific nu era fixat cu ceva (ma refer ca nu era prins cu ceara sau plastic in acea carcasa care ia forma CIP-ului ) Atasez si niste poze pentru cei care se vor mai confrunta cu aceasta problema.

Oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutorul acordat !

post-81904-0-05960000-1311859470_thumb.j

post-81904-0-18793000-1311859481_thumb.j

post-81904-0-94036300-1311859498_thumb.j

post-81904-0-81511800-1311859512_thumb.j

post-81904-0-68286200-1311859525_thumb.j

post-81904-0-92785600-1311859541_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Gili carevasazica chipul nu era cu nimic legat de carcasa de plastic, l-ai scos pur si simplu cu atentie ?! cat de fragil este pentru ca nu vreau sa regret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in majoritatea cazurilor cipul este lipit in acel locas

este destul de fragil , fiind un tubulet de sticla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

Sunt aproape de pragul disperarii, femeie fiind :) Problema este ca nu mai gasesc cheia briceag( si nu, nu-s blonda si n-am pierdut-o pe undeva, masina fiind in garaj de luni de zile) masina bineinteles e incuiata, inchidere centralizata. Problema mea grava este ca, cheia mea de rezerva nu vrea sa-mi deschie usa, cheia intra , dar nu vrea sa se rasuceasca, si uite asa de 2 zile ma invat prin garaj pe langa masina precum cocosu pe langa gaina. So, HELP ME :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheia ta de rezerva, trebuia sa fie tot briceag.....sau vb de cheia de plastic. la portbagaj ai incercat ?

Daca cheia de rezerva e briceag - schimba-i bateria

Daca cheia de rezerva e normala - baga degripant sa wd40 in butucul yale, pana isi da drumul....asta daca butucul e pereche cu cheia.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheia de rezerva nu este briceag, este o cheie normala. Aia de plastic..nu o am.

Ce e mai ciudat e ca.. in butucul de la usa soferului cheia intra dar, nu se rasuceste.. iar la porbagaj nu intra pana la capat.. doar un cm si asa ramane. O sa incercam si cu degripant. Revin cu vesti.

Multumesc pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La portiera din dreapta ai incercat sa vezi daca merge ? Cheia aceasta, pe care o ai de rezerva, ai mai folosit-o in trecut si ti-a mers ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreapta nu exista butuc.

Iar cheia nu prea am cum sa aflu daca a fost folosita.. pentru ca masina a fost a tatalui meu, nu demult decedat .

Modificat de Puffoasa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa aud asta. :(

Foarte interesat ca nu ai butuc in dreapta. Eu am tot VW Bora si am butuc in dreapta. :blink:

Nu-ti ramane decat sa incerci ce ti-a recomandat Florin, dar atunci. Cumpara un degripant WD-40 si baga in yale cat mai mult. Poate isi dau drumul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in cazu in care nu merge nici cu asta.. sparg geamu? schimb butucu si contactu.. sau vand masina ? :nono: O cheie noua la reprezentanta aveti idee cata gaura-n buget face?

Nu cred eu ca pastra tata cheia aia daca nu era a masinii.

Modificat de Puffoasa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui ca masina a stat cateva luni pe dreapta, poate ai "noroc" ca doar sa se fi intepenit butucul si sa scapi de alte probleme/cheltuieli. Incearca intai cu degripantul si dupa aceea revino cu impresii.

Daca vezi ca nu se misca din prima, dupa ce dai cu degripant, mai lasa-l sa actioneze vreo 20-30 de minute. Daca nici dupa aceea nu se misca, e cam nasol.

Numai bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si masini care nu au butuci functionali asa ca trebuie cautata cheia. Am putea sa indicam cateva metode dar o sa dam sfaturi ilegale si nu stiu daca este voie.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ptr raspunsuri, revin cu "impresii si pareri" .

Noapte buna va doresc.

Crede-ma ca am in casa o vraiste mai ceva ca la curatenia generala. De 2 zile caut si iar caut.. si cu siguranta o sa o gasesc cand n-am sa mai caut. Like always ! :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegi cel mai ieftin geam si il spargi sau daca reusesti sa decuplezi bateria inchiderea centralizata se va deschide.

Dupa ce deschizi masina poti scoate butucul si sa iti faca cineva o cheie dupa butuc. Dar sa te asiguri ca butucul de la usa este la fel cu cel de la contact. Apoi ai nevoie de un cip si de o telecomanda. Pentru asta vei merge la reprezentanta. Inainte de astea mai vezi daca cu vreun wd40 sau degripant isi da drumu.

Mate atentie unde faci cheia si cine vine sa-ti decupleze bateria daca apelezi la metoda asta.

Cel mai ieftin este sa cauti cheia pentru ca sigur este pe acolo pe undeva. Fara cipul din cheia respectiva poti deschide masina dar nu vei pleca cu ea nicaieri.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu decuplatu bateriei nu e o problema..am un prieten cu service auto.

Cheia de rezerva are si ea un chip, asa ca eu inca sper sa mearga in contact ( chiar daca nu merge-n butuc) speranta moare ultima :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e simplu. Mergi la cunostinta cu service sa-ti "termine" bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa merg? :D Poate sa vina "service`ul" la mine.. scuza-ma , fac haz de necaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!