Jump to content

Skoda Superb 3 Moon White


Gorillaz_Doktor

Postare recomandată

Si eu sunt curios de impresii. Maine voi comanda si eu unul, tot Moon White, cu mai de toate pe el, dar TSI. Sunt curios cum se mai comporta celelalte dotari. Am ales si eu SmartGate, am un Galaxy S7 cu care sper sa functioneze corect aplicatiile. Partea de navigare stiu ca functioneaza bine cu SmartLink pe S7, sa vedem restul aplicatiilor.

Asteptam impresii dupa atata timp.

Link către comentariu
Gorillaz_Doktor

@75NOR. masina e 28 oct 2015. are asadar 8 luni...si 12k km...

principala nemultumire o reprezinta lipsa de putere a celor 150 cai la viteze mari. depasirile trebuie atent calculate. evident compar cu cea veche. e o lipsa de putere care ma calca pe nervi ori de cate ori depasesc. si o mai compar si cu O3 150DSG a colegului de firma. Pai la aia, in sport, daca dai talpa, trebuie sa te tii de volan. Din pacate solutiile de remapare sunt vizibile la service si pierzi garantia, iar power box nu obisnuiesc. La urmatoarea (daca va mai fi Superb sau Passat), se va lua cu 190+ cai. iar daca nu va exista oferta small fleet la el, so be it

plusul evident este dat de Canton. este incantator. probabil ca este batut doar de Bang & Olufsen din limuzinele premium.

DCC este bun, dar utilizat destul de rar. De obicei tin suspensia in normal. Dar cand e denivelat, modul confort e incantator. Nu sunt convins inca de utlitatea celor 900 E, dar daca nu esti la buget restrans, merita.

DSG este incantator. clar nu mai trec pe manuala. E adevarat ca pierzi un pic din control, dar suplineste din plin la confort. daca esti "purist" (garajist, driver, etc), poate ca manuala e de tine. dupa o varsta insa....vorba aia: "cu fiecare copil pe care il ai, creste timpul pe circuit cu 1 sec/tur.."

ca amendament...poate ca ar trebui un senzor mecanic (sau soft aferent) la capatul pedalei de acceleratie, ca masina sa inteleaga ca daca apas pana acolo, am nevoie de TOATA puterea in regim sport, chiar daca sunt in D....sau poate ea o da pe toata...doar ca nu e destula....

parbrizul este foarte subtire. Am luat o piatra (e adevarat, la 2 cm de marginea superiara) si s-a crapat. casco, dar e la 60 % din cat era cel de G4....

unitatea media mai face figuri...nu se conecteaza cu telefonul....rar, ce-i drept dar la restart isi vine in simtiri

alfel...am foliat-o. nu foarte inchis dar am pus o folie buna, cu protectie uv / IR. 38 spate air 88 fata. chiar se simte diferenta intre temperatura bordului si a usii. ma bate gandul sa pun air 88 pe parbriz. stiu ca e o problema legala, dar am vitiligo si posibilitatea unui cancer de piele e mult mai rea decat o amenda....

rotile pe 18 sunt geniale. suficient confort dar controlul este excelent.

ca design, intoarce capete pe strada.....

daca aveti intrebari punctuale, ......

P.S. ma felicit pentru culoare.

 

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu

Care ar fi masina anterioara cu care o compari la putere? Sunt curios, ca am mers și eu cu 2.0tdi de 150cp și mi se pare mult mai "lesinat" decât masina mea actuala. Și cu toate astea face 0-100 mai repede pe hârtie, iar în realitate niciunul dintre noi nu a fost câștigător. Dar trage mult mai liniar și nu simți ca te baga în scaun.

Totuși noul Superb mi se pare ca aduce mult rafinament. Nu e suficient SunSet-ul pe spate de ai mai pus și folie?

Nasol cu parbrizul, eu în 118k km cu mașina actuala nu am reușit sa crap parbrizul, deși mi-a sărit în el inclusiv un fier de sub un tir din fata, la peste 100km/h, și nici măcar nu s-a ciobit vreun pic. 

Link către comentariu

@Gorillaz_Doktor: bine ai revenit, long time no see :)

Ma bucur sa citesc ca alte chestii enervante in afara de cele de power nu ai :)

Cum se prezinta interiorul ? Cum rezista la tavaleala plasticurile si tapiteria comparat cu ce ai avut inainte, la S2 ? Scaunele cum ti se par ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Am sters posturile offtopic. Va rog sa reveniti ON topic.

Multumesc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Gorillaz_Doktor
On 6/28/2016 at 11:31 PM, RzzV said:

Care ar fi masina anterioara cu care o compari la putere? Sunt curios, ca am mers și eu cu 2.0tdi de 150cp și mi se pare mult mai "lesinat" decât masina mea actuala. Și cu toate astea face 0-100 mai repede pe hârtie, iar în realitate niciunul dintre noi nu a fost câștigător. Dar trage mult mai liniar și nu simți ca te baga în scaun.

Totuși noul Superb mi se pare ca aduce mult rafinament. Nu e suficient SunSet-ul pe spate de ai mai pus și folie?

Nasol cu parbrizul, eu în 118k km cu mașina actuala nu am reușit sa crap parbrizul, deși mi-a sărit în el inclusiv un fier de sub un tir din fata, la peste 100km/h, și nici măcar nu s-a ciobit vreun pic. 

anterioara e Superb 2 170 cp M6. teoretic (pe hartie) au comportamente dinamice asemanatoare, in realitate nu se compara. vb de putere livrata.  cred ca are de-a face cu aducerea in normele de poluare E6. din pacate nu am mers cu S2 140 cp ca sa compar mere cu mere. 

da, sunt de acord cu tine, masina em ai rafinata decat predecesoarea. cat priiveste folia, in spate doarme la drum lung fie-mea. cu o folie moderata si sunset e chiar ok. in plus folia are si protectie IR. va pot spune ca lasata la soare in insorita insula romaneasca Thassos, nu simt nevoia parasolarului pe bord. cand intri in ea e cald dar nu-ti fierb creierii si poti pune mana pe bord fara sa faci arsuri de grad 3-4.

cat priveste parbrizul, cred ca a contat faptul ca piatra a lovit foarte aproape de margine...

On 6/29/2016 at 10:50 AM, 75NOR said:

@Gorillaz_Doktor: bine ai revenit, long time no see :)

Ma bucur sa citesc ca alte chestii enervante in afara de cele de power nu ai :)

Cum se prezinta interiorul ? Cum rezista la tavaleala plasticurile si tapiteria comparat cu ce ai avut inainte, la S2 ? Scaunele cum ti se par ?

bine v-am regasit, dar n-am plecat nicaieri. doar ca am intrat mai rar...

interiorul e ok...totusi, daca esti maniac cu zgarieturi, degete, amprente, recomand colantarea plasticului consolei centrale (schimbator). deja am cateva zgarieturi fine. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!