Jump to content

Bucsele la Golf 4 & Bora - probleme


postman
 Share

Postare recomandată

puntea fata este prinsa de caroserie prin niste "bucse"...nu este fier pe fier...la acele bucse se refera colegul @ johngaiser

sincer nu stiu daca se schimba..si ale mele la fel sunt destul de imbatranite...

referitor la bucsele care nu sunt montate la semn...acestea crapa mai repede...apar batai din cauza lor in momentul cand se rup...nu ca nu sunt montate la semn:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.M-am hotarat in sfarsit sa imi cumpar bucsaraia de pe fata la masina din semnatura si anume:bieleta stabilizatoare,bucsa bascula(cea mare)si bucsa bara stabilizatoare.Intrebarea mea este daca aceste bucse le schimb trebuie facut unghiul de fuga.Ca mi-a zis cineva ca trebuie facut unghiul de fuga,eu stiam ca trebuie facut doar daca schimbi pivotii sau capetele de bara.Este adevarat ca nu prea vreau sa ajung in servise cu ea ca ma rup astia la manopera.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puntea fata este prinsa de caroserie prin niste "bucse"...nu este fier pe fier...la acele bucse se refera colegul @ johngaiser

sincer nu stiu daca se schimba..si ale mele la fel sunt destul de imbatranite...

referitor la bucsele care nu sunt montate la semn...acestea crapa mai repede...apar batai din cauza lor in momentul cand se rup...nu ca nu sunt montate la semn:)

exact.merci pt completare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SSRAZVAN cand iti demonteza acolo sati schimbe bucsele...o sa modifice pozitia pivotului...si iti deregleaza directia si cam trebuie refacuta

eu am facut-o indiferent c am schimbat...pentru ca a fost necesar...

daca tot schimbi buscele mari de la bascula..de ce nu le schimbi si pe cele mici...costa putin si oricum dai bascula jos:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si...pivotul ala cum se regleaza?Nu cumva unghiul il faci din bielete?

Intr'adevar,daca faci si geometria e mult mai bine(face bine si la suflet si la masina).

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stati ca nu ne intelegem...am zis doar ca iti nodifica pozitie pivotului...dar nu am zis ca atunci cand iti face geometria,iti aduce pivotul la pozitia initiala...se regleaza din bielete...asta stiu si eu...

mai este varianta ieftina,cand demontezi sa dai semne la pivoti,si nu mai trebuie refacuta directia

drive safe;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect...:) drive safe dupa ce va faceti unghiurile :)

Si revenind la bucse...cum boala se face ca cele de pe spate comandate pe VIN,nu se potrivesc?Sa fi fost schimbata oare puntea?Astea care le am sunt mai mici si intra usor,deci balangane la drum...Ciudat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pentru bucse spate s-a cautat in trei programe de furnizori,inclusiv pe original, la depozit la meteor si tot nu au corespuns.M-am plimbat din crangasi in tei si retur de eram un car de draci.Deci atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur puneti mana pe un subler si masurati inainte de a comanda bucsele pentru puntea spate. Din cate stiu sunt 2 tipuri : 69 mm si 72 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am intrat in posesia bucselor de la puntea spate (69mm) si a bieletelor de directie si a celor de la bara stab. In schimb cu bucsele de la bara stabilizatoare am avut si inca mai am multe batai de cap. Chiar daca am masurat inainte sa merg sa cumpar bucsele bara si am vazut ca e de 21 mm , cei de acolo mi-au adus bucsele originale (30 ron/buc) cele date cu praf de talc dar nu se potrivesc clemele. azi am comandat si cleme cu "cocoasa" si urmeaza sa le pun pe masina. Totusi nu sunt sigur daca bieletele de la bara stab se vor potrivi; am luat modelul din plastic de 105mm si suspensia o am L05 (range 05) ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema nemaiintalnita. Cand asfaltul este uscat, imi troncane masina de la orice denivelare, groapa, gaura, etc. Pe spate imi bate f tare. Cand ploua sau cand ninge merge foarte bine, parca ar fi noua. Din ce cauza sa fie ca am fost si la mecanic si mi-a spus ca nu este necasar schimbatul nici unei bucsti. Sa trebuiasca schimbate CIUPERCILE de sub capota care sunt prinse de abortizoare? A mai intalnit cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bate pe spate de ce te gandesti la ciupercile de sub capota? Nu este regula, dar si bucsele uzate de la bara stabilizatoare "simt" orice denivelare si pot da impresia unei batai la amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema ca a colegului 86 BRB. Cand este uscat afara masina troncane rau, cand ploua sau e umezeala zici ca e noua! O sa incerc sa schimb bucsele de la bara stabilizatoare sa vad daca mai face! Stie cineva un pret aproximativ pentru ele? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bogddy1990 aproximativ 50 ron cele originale, ceea ce te si sfatuiesc sa cumperi. Cod OEM pentru bucse bara stabilizatoare:

1J0 411 314 R - daca bara stabilizatoare este de 21 mm (ceea ce cred ca este pe masina ta)

1J0 411 314 T - daca bara este de 23 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat piesele si acum sunt cel mai fericit. am in jur de 1000km cu ele si merge ff frumos. bucsele la bara l-am luat originale cu tot cu bridele de prindere. bara era de 21 iar bucsele aveau la interior aprox 19 dar au intrat perfect unse cu vas siliconica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi schimb si eu bucsele mari de la bascula Lemforder 40 lei bucata...si flansele de la amortizor set lung cu rulmenti tot lemforder 42 lei bucata.In cutia de flanse rulment ina si flansa pe original avea doar codul de om pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul si vad ca a mai intrebat cineva...dar niciun raspuns

Se schimba bucsele prin care e prinsa puntea fata de sasiu?Sunt foarte imbatranite si crapate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am gasit pe masina..Bucsele mari de la bascula KLEBER FRANCE,RULMENTI AMORTIZOR ROLLAX GERMANY,FLANSE AMORTIZOR BOGE GERMANY.Specific ca piesele sunt de prim montaj de pe masina :huh:

Daca vorbesti de octavia 1 da e accelasi lucru ca la golf..sunt 2 bucse pe bascula..1 mai mare si una mai mica... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi schimb si eu bucsele mari de la bascula Lemforder 40 lei bucata...si flansele de la amortizor set lung cu rulmenti tot lemforder 42 lei bucata.In cutia de flanse rulment ina si flansa pe original avea doar codul de om pe ea.

Salut

De unde ai luat flansele la amortizor cu tot cu rulmenti la 42 lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucrez in domeniu,de la elit pretul meu de achizitie ala a fost..tu daca te duci la un magazin oarecare mai mult de 52 lei setul pe lemforder nu are cum sa te coste.LEMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am pus aceeasi intrebare : "Am citit tot topicul si vad ca a mai intrebat cineva...dar niciun raspuns

Se schimba bucsele prin care e prinsa puntea fata de sasiu?Sunt foarte imbatranite si crapate "

daca e cineva care le-a schimbat poate ne spune impresiile avute

e vorba de bucsele jugului (subframe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schema cu articulatia de golf 4 pe fata.Bucsele se schimba cand incep sa bata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aceiasi problema ca a colegului 86 BRB. Cand este uscat afara masina troncane rau, cand ploua sau e umezeala zici ca e noua! ...

am un prieten care vine din Germania saptamana viitoare si l-am rugat sa-mi aduca si mie amortizoare noi (marca KYB premium pe ulei la 140 euro toate 4)

iar legat de bucsaraie am nevoie sa ma ajutati si pe mine sa intocmesc o lista cu ce ar trebui sa-mi mai comand pana maine cand va ajunge el la shopping pe acolo prin Germanica

Fata

1. - set bucse bara stabilizatoare x 2 buc

2. - bucse mari si mici brate 2+2 buc

3. - pivoti x 2buc

Spate

1. - bucsa bascula x 2 buc

suplimentar:

- 4 buc amortizoare + 4 flanse

- bielete directie + capete de bara

- bielete antiruliu

este corecta lista ?

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!