Jump to content

Caraie rareori in treapta 1 si 2


Larysaleo
 Share

Postare recomandată

Salut baieti!!! Sunt nou in acest grup si imi face placere sa fiu alaturi de voi. Sunt un mandru posesor de passat b5.5 din 2004 1.9 tdi 130cp avf 316000 km. De curand in treapta 1 si 2 se aude un carait, dar nu mereu, de regula dimineata cand plec cu ea, apoi cand se incalzeste sau merg 1-2 km nu mai face. Aveti idee ce problema am la masinuta mea? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba si tu uleiul in cutie. Merita si ea dupa 300.000 km.

Gasesti informatii in aria asta, doar cauta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita, am sa ma duc la service sa ii verific uleiul, ma sperie sa nu fie ceva mai grav...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am problema asta la rece 1.9 arl 6+1 , parca intra greu in a1a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De intrat greu in treapta 1 nu intra, rareori simt ca agata cand schimb vitezele, am sa ma duc la service sa verific uleiul si sa imi iau un aditiv de reparatie pentru cutia de viteze. Sper sa nu fie vorba de sincroane la mine.

Sa intre greu in treapta 1 am patit la un ford focus 1.8 tdci cand aveam probleme cu volant

Modificat de Larysaleo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu cutiile de pe B5/B5.5 sunt destul de fiabile. Un ulei bun poate face minuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu baga aditiv. Daca agata in mai multe trepte cel mai probabil e de vina ambreiajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Titlul spune doar 1 si 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pariez pe ambreiaj, dar poate ajuta si uleiul. Poate l-a schimbat cineva inainte cu un ulei prost... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei recomandati? Si cati litri intra? Precizez ca 6+1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai spus: exista topic dedicat. Cauta si tu. Sunt pe telefon acum, nu ma pune sa-ti caut ca se lasa cu sanctiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!