Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Eu am cumparat Pagid Cera Tec cu 15 ron.

Este o vaselina speciala pentru culisantele de la etieri , care zic la ei pe site ca rezista la 1000°C.

Abia astept sa-i ung cu ea... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai pot edita postul dr mai sus.

Am uns culisantele . Erau unse de anul trecut in vara cu vaselina rezistenta la apa , altceva nu aveam atunci. Acum nu mai aveau nici un pic , se transformase in ceva ca o plastilina , fara proprietati de lubrifiere.

Am alta problema acum...

Am discurile fata ovalizate la masina din semnatura. Anul trecut fiind ovalizate si aproape noi , le-am luat la strung . Dupa nici 5000 km s-au ovalizat din nou. Ce discuri imi recomandati sa nu se mai ovalizeze?
Merg normal cu masina, franez destul de incet mergand preventiv (am 2 copii mici).
Ma gandeam sa iau Brembo max , sperand ca fiind sport sunt mai rezistente ...
Ce imi recomandati ? Brembo max sau brembo normale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Ieri dupa mult vreme in sfarsit au ajuns si discurile mele ATE luate de la reprezentata la strung.

Concluzia: ambele discuri aveaua bataie de 1.5 mm pe o parte, deci cumva 3 mm in total. Pe langa asta strungarul a spus ca materialul este foarte prost, asta vazandu-se la cum se aschiaza la strung, spunea ca e "moale".

Acum nu mai stiu ce sa zic, o sa fie puse dupa rectificare la loc pe masina sa vedem cat mai tin.

Oare posibil sa fie contrafacute ? Asa de rasul lumii au ajuns ATE ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce discuri am avut inainte.

Tot ce stiu este ca acum doar Brembo isi fabrica singuri discurile in Italia. Restul Ate,Textar,Trw,Jurid,Bosch etc. Le iau din alte parti.

Asta doar la discuri,la placute e altceva.

Din cauza aceasta vreau Brembo si inclin sa pun Max...

Bogdanmircea la o bataie de 3 mm cum facea masina la franare? Mi se pare foarte mult !

Modificat de ryky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da masina mea facea destul de urat in sensul ca la o franare mai dura de la 100 la 60-70 volanul se misca stanga dreapta destul de mult si puternic adica nu prea puteai sa-l tii daca nu erai atent.

Pe langa asta la viteze mari de autostrada 130-140 tot asa se simtea la mana cum volanul se misca foarte putin stanga dreapta, pe mine cel putin ma dispera chestia asta, dar alte persoane neavizate ziceau ca is eu nebun ca asa e normal bla bla.

Acum cu rectificatul nu e problema, dar eu nu cred ca o sa se rezolve problema, ca am mai pus o pereche de discuri si tot dupa 5000 km ovalizate.

E ceva foarte dubios cu ovalizarea asta.

Toti mecanicii la care am fost au spus ca e imposibil sa fie stramb butucul pe care e prins discul.

Parca nu m-as apuca sa schimb butuc si rulmenti doar asa ca sa vad daca dispare ovalizarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu. Am tras de roti cit am putut si nu am pic de joc in rulmenti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care va plangeti de discuri ovalizate...cum se simte vibtatia ? stanga dreapta doar?

La mine vibreaza sus jos...a mai patit cineva asa ceva?sa fie de la altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sus jos adica te referi la pedala? Parca si tu tot discuri Ate Power disk ai nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la volan...nu vibreaza ca si cum ai lua viraj stanga dreapta...pur si simplu vibreaza in sus jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am patit niciodata asa. cati km ai cu discurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin...cam 4500km din care 1300 i-am facut acum in concediu...si acum am si observat...ca am mers si franat cu viteze mai mari decat in oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia astept sa strang niste bani ca sa scap de aceste discuri ATE. Nu sunt bune deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt probleme cu garantiile la Ate. Se ovalizeaza in draci!

Am obs. ca doar 2 persoane s-a plans pe aici de Brembo max, unul cu o Octavia 4x4 si celalalt nu stiu ce masina avea. A mai avut cineva probl. cu Brembo max?

Dar cu Textar? Am vazut de curand niste Textaruri dar erau de Renault. Aratau bine, erau tratate anticoroziv cu un fel de bronz pe ele si fara nici un fel de vaselina ca sa nu rugineasca cum sunt alte marci mai low cost. Pe cutie scria ceva Germany dar nu made in Germany . Pe disc scria doar textar si codul.

Cu Textar a avut cineva probl. cu ovalizarea?

Stiu ca pe camioane este no. 1 Textarul dar nu stiu cum sta pe turisme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lawrentzyu_86

Nu cred că vibraţia ta are legătură cu discurile. Când este de la discuri vibrază volanul în jurul axei sau cum ai spus tu ca şi cum ai vira stânga-dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita faptului ca si eu am intrat in randul lumii..mai exact mi s-au ovalizat discurile, urmeaza sa le schimb. Ma intereseaza de discuri si placute sa aleg, mai bune calitativ. 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Georgebz ce discuri ai avut si cam in cati km s-au ovalizat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia am cumparat masina...nu stiu exact o sa ma uit maine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care va plangeti de discuri ovalizate...cum se simte vibtatia ? stanga dreapta doar?

La mine vibreaza sus jos...a mai patit cineva asa ceva?sa fie de la altceva?

Acelasi lucru patesc si eu la masina din descriere. Nu vibreaza volanul. La o verificare cu masina saltata pe cric, am rotit de fiecare disc. Problema in cazul meu e la roata din stanga fata, unde discul din loc in loc agata pe portiuni de cativa cm si trebuie ceva forta pentru a-l roti. Discurile le-am schimbat, au cam 7000 km (DELPHI). Cu cele vechi aceeasi problema, insa fiind si destul de uzate am zis ca trebuie sa le schimb. Cu acestea noi de la bun inceput aceeasi vibratie, insa de la o vreme se simte prea mult. Destul de enervant, avand in vedere ca si spatiul de franare e afectat.

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina anult trecut si am luat-o cu discurile ovalizate. Am cumparat alte discuri, nu mai stiu ce marca, erau mai ieftine si sau ovalizat in 5000 km. Am fost la un magazin de piese si mi-au recomandat discuri Ferodo si placute Bosh. Pret 300 lei. Ce ziceti sunt bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch nu fabrica placute. Doar le impacheteaza.

Modificat de ryky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare. Vreau sa imi iau discuri de frana de la ATE si vad ca sunt 2 tipuri pt modelul meu: 

Ambele coduri PR : 1ZN si 1ZF insemna acealasi lucru : 1ZF disc brakes, front (Geomet D)

Se potrivesc amandoua? - masina VW Fox 1.2i din 2006

Pentru nr. PR : 1ZN

Diametru interior (mm) : 125

Diametru (mm) : 239
Grosime (mm) : 18,0
Inaltime (mm) : 35

 

si

Pentru nr. PR : 1ZF

Diametru interior (mm) : 133,5

Diametru (mm) : 256
Grosime (mm) : 22,0
Inaltime (mm) : 36,7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam ciudat postul tau...nu inteleg ce vrei sa zici si ai o singura intrebare...

Raspunzand la acea intrebare...nu se potrivesc ambele...dupa cum vezi au specificatii diferite...

Tu trebuie sa te uiti in cartea masinii sau in portbagaj sub mocheta ai un sticker cu diferite informatii despre masina si jks sunt niste astfel de coduri...care traduse rezulta obtiunile masinii...

Tu trebuie sa vezi ce PR ai acolo...ZF sau ZN si pe alea sa le iei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!