Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Stiam ca de la discurile spate nu vibreaza masina la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao 


 


Stiti cumva ce dimensiuni au placutele de frana(fata/spate) la motorul de 1.4 16V cod BCA?


Vreau sa le comand de pe net si nu stiu ce sa aleg :)


 


Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cauta pentru discuri de 256mm fata si 232mm spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pe pagina anterioara ti-am raspuns, da' cata lene dom'le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am tot citit in paginile anterioare, cred ca o sa merg pe ferodo sau pe roadhouse, tinand cont ca este pe spate, iar cele 2 discuri + placute ma duc pe la 200 lei. Oricum, am observat ceva interesant, chiar daca este un pic off-topic: in momentul in care am facut cateva probe, apasand pe frana si incercand sa accelerez, am observat ca de la un punct se taie benzina, ceea ce este foarte interesant. Ptr fata probabil ca o sa merrg pe Brembo, dar la momentul potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui so noua daca mai trepideaza masina la franare dupa ce schimbi discurile spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

im momentul in care este activat switchul de frana se taie injectia,e normal.

cam greu sa trepideze de la cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta discuri ventilate/perforate  pe fata la golf 4 1.6 16 valve fara a face modificari(schimbare etrier,etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ventilate sunt sigur.... daca vrei tu sa fie si perforate... poti alege un model de la Ate, brembo etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

striate poate vrei sa spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad la ce ajuta... mai bine discuri si placute bune, de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar care mai sunt de calitate in ziua de azi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

alea care au feedbackuri bune in general, nu doar in ziua de azi.

 

zimmerman sunt perforate si relativ ietine, dar banuiesc, ca in cazult tau le pui pt aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu vreau ptr. aspect colegu pentru imbunatatirea procesului de franare.Imi poti da un link cu astfel de discuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa schimb discurile si placutele pe spate. dupa cum se vede in poza, discurile erau praf si de aceea masina se zguduia rau la franare. acum am facut o proba si masina se comporta normal. o sa am grija sa le rodez un pic, sa se formeze. acum, din cate am vazut placutele calca doar in partea de sus, asa este normal? sau trebuie sa desfac iar sa mai curat inca o data ghidajele, etc. ideea este ca ele calca la fel in ambele parti.

IMAG1025

IMAG1018

IMAG1020

 

 

 

Modificat de Dmx30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut trepidatii la franare si am remediat problema cu un set nou de discuri pt frana (fata) marca Textar dar cele PRO . Le-am montat in 12.06 20014 si am ~5000km (facuti in concediu). Le-am folosit in Austria pe drumul alpin Grossglockner Hiht Alpin Road ( are panta si rampa de 12% ) si pe alte drumuri mai periculoase (dar mai scurte ca distanta) cu 15%.

Eu unul sunt fff. multumit de ele. (le-am cumparat de pe epiesa.ro)

 

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2014 ,si  Grossglockner High Alpin Road

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi discurile spate si placutele cu unele TRW dar vibratiilr au ramas.In viitor o sa le rectific pe cele de pe fata si voi vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Multumesc tuturor carora posteaza experientele lor cu schimbatul placutelor,discurilor.Pag.70 mi-a fost de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Ieri am schimbat discurile si placutele pe spate.Am optat pentru TRW ,am mai folosit la masina anterioara si am fost multumit plus ca spatele nu este asa pretentios.

Ce nu mi-a placut a fot ca am gasit cele 2 protectii pentru disc destul de ruginite si as vrea sa le curat si sa le vopsesc insa am o nedumerire:in setul de placute au venit si cele 2 suruburi de 13 cu pasta albastra in cap care tin etrierul fixat.Acum eu daca o sa le desfac sa le curat si vopsesc dupa ce le montez inapoi pasta aia o sa mai aiba acelasi efect???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasta s-a uscat prima oara cand a fost pusa, acum ar trebui sa pui iar ca sa aiba acelasi efect

dar nu e mare lucru daca nu pui, altfel cauti pasta, era 30 lei un tub pe la magazine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Am cumparat un tub de pasta.Am gasit pe internet o firma cu care am colaborat foarte bine,pentru cine vrea numele dati pm sa nu se considere reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asi vrea sa pun placute si discuri ATE...ce pararei aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

O parere buna...eu am ATE pe fata si sunt chiar ok...franeaza bine..nu huruie nu scartaie nimic:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!