Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

sal vreau sa imi schimb discurile si placutele pe fata si as vrea o parere despre astea... daca sunt bune de ceva sau sa mai caut

discuri fata :  http://www.mister-auto.ro/ro/disc-de-fran-fa/bolk-bol-bd5603_g900007_a999BOL-BD5603.html

placute fata : http://www.mister-auto.ro/ro/set-de-4-pl-cu-e-de-fran-fa/bolk-bol-2202_g900005_a999BOL-2202.html

astept parerile voastre. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bolk? Ai variante enumerate si tu pui Bolk?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Sunt la a doua pereche de discuri si placute ATE (prima fiind echiparea de fabrica) si nu am avut nicio problema. Nu vibratii, nu depuneri desi merg mare parte in oras cu frane blande.

Am schimbat discurile de fabrica pt ca am trecut la discuri de 312mm.

Idem. Cate-odata le mai apuca scartaitul la franari foarte fine si viteza mica, dar atat. In rest,nimic de obiectat. Le-am schimbat personal acum 21.ooo km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci astea bolk nu sunt prea bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cat de bune sunt, avand in vedere ca 2 discuri Bolk costa cat unul brembo, ate sau zimmerman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am discuri Brembo si placute Ferodo,30 000 de km.pana acum fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am placute Ferodo si vreau sa le schimb pentru ca scartaie si cand plec de peloc si fac un uruit si in mers.

 

Discurile de frana sunt ATE asa ca am zis tot ATE sa iau..

 

http://www.inspectieauto.ro/detalii-produs-search/set-placute-franafrana-disc-ATE/1055994

 

am gasit aici cel mai ieftin din piata insa am vazut ceva si pe brembo...Am sa revin in curand cu prima impresie despre ATE ca asa m-am hotarat sa merg pe mana producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva placute TRV si discuri ZEMMERMANN?


are cineva placute TRV si discuri ZEMMERMANN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepand cu 90k km pana la 145k am schimbat 3 randuri de discuri, prima pereche nu stiu ce marca au fost, a doua au fost delphi, iar a treia ora TRV, la fel au fost si placutele de frana.In momentul de fata am comandat discuri OEM cod 1k0615301ak respectiv placute 1k0698151a, cu care sper sa nu mai am probleme.

Simtomele erau dupa cum stiti, vibratii in volan la viteze mari, discurile se ovalizau in cam intre 5000 - 15000 km, avand in vedere faptul ca eu circul mai mult in afara localitatii si fac aproximativ 30000 km pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimburile le-ai facut la acelasi service cu acelasi mecanic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 3 seturi de discuri ti s-au ovalizat s-ar putea sa fie altundeva problema, parerea mea.Numai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde sunt fabricate discurile si placutele de frana Textar si Pagid ?

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact unde sunt facute nu pot sa spun, dar stiu ca Textar sunt parte a grupuilui TMD Friction Group, iar pe langa Caransebes au o fabrica de placute de frana parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci vorba aia, unde nu se fac... :RO flag: . pagid citisem ca sunt hella mai nou, caz in care, se pot fabrica posibil si in TM.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pagid are ceva parteneriat cu Hella, dar plăcute sau discuri sigur nu se fac in fabricile Hella din Ro (Tm, Lugoj sau Arad).

Ps.: Lucrez la Hella

Sent from my Lumia 720@WP8.1 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Discurile la masina din semnatura le-am de 18.000 km si sunt Ferodo si le am ovalizate atat pe spate cat si pe fata.Partea mai proasta este ca la rece pe spate pana sa calc frana am niste zgomote urate care cresc in intensitate odata cu viteza masini.Daca apas frana dispare.Oricum discurile pe spate trebuie sa le schimb ca de la bun inceput placuta nu mi-a calcat pe toata circumferinta discului si in cei 18.000 km s-au facut din ce in ce mai rau si nu stiu de ce.

Acum ca o sa schimb discurile vreau sa fac o revizie a etrierilor spate si as vrea sa le demontez sa schimb si garniturile de la pistonas si culisele.

Cu toate ca nu am avut probleme gen etrier blocat sau sa se incinga roata sau discul exagerat vreau sa dau jos pistonasul si sa inlocuiesc toate garniturile si vreau sa schimb si lichidul de frana ca de cand am masina nu l-am schimbat deloc.

Din ce am cautat pe net am gasit urmatoarele coduri:8E0698470-kit reparatie ce contine culisele,burduf si vaselina

                                                                                    8D0698671-kit reparatie etrier ce contine garniturile de la etrier.

Stie cineva daca sunt bune codurile respective pentru un golf 4 1.4 16V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-ai dat seama ca sunt discurile spate ovalizate? Sau ai vz pe ceas comparator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire, am schimbat de curand discurile pe fata si se intampla ceva ciudat. 

Frana pare sa nu prea tina, in sensul ca pedala merge cam jumatate din cursa usor prima oara, iar mai apoi prinde.

Daca repet franarea imediat, incepe sa tina din ce in ce mai sus, cum era inainte.  Daca o mai las 1-2 secunde si o iau de la capat, se repeta povestea, iarasi tine de la jumatate in jos si dup-aia din ce in ce mai sus la frana repetata.

 

E normal sa fie asa pana se aseaza discurile si placutele?

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: daca ii stramb butucul, el se poate reconditiona la strung? Se stunjeste partea pe care vine discul de frana sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal. Trebuie sa le aerisesti mai bine.

 

Nu s-a facut aerisire deloc. S-a umblat doar la rotile fata, fara a umbla la pedala sau la instalatia de franare.

Sa fie nevoie de aerisire dupa schimb de discuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta n-ar fi nevoie de aerisire, desi simptomele sunt de aer pe instalatie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Pe masina din semnatura, am discuri OEM cu placute Ferodo fata/spate (probabil echiparea de fabrica pentru ca nu am umblat la ele). Sistemul de frinare este ok, masina

frineaza foarte bine, nu sunt simptome de discuri ovalizate (trepidatii la frinare), masina nu merge infrinat (rotile nu se incalzesc). Placutele au destul material, nu sunt foarte uzate.

Problema mea este ca, de o vreme, aud cum freaca placutele pe discuri. Prima data a inceput pe spate, acum vad ca face si pe fata si suna destul de nasol la viteze mici. Daca pisc putin pedala de frina sunetul se diminueaza considerabil, chiar dispare.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat practic? Ar trebui sa schimb aceste placute Ferodo chiar daca sunt inca bune, sau as putea sa verific/curat altceva pe acolo?

 

Multzam.

Modificat de Iorgovan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta n-ar fi nevoie de aerisire, desi simptomele sunt de aer pe instalatie....

Este perfect normal sa nu prinda franele la performanta maxima din primii km pana se pasuiesc. Paul, vezi dupa 700km cum se prezinta frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca placutele alea nu erau cea mai buna calitate.din cate stiu ferodo au vreo 4 variante premium sport si unele mai ieftine.In general pe cine am auzit ca si-a luat din alea cele mai ieftine scartaie din cauza materialului care este dur.Poti gasii placute frana mai de calitate.Discuri oem skoda probabil ca sunt ate sau trw,puteau sa puna macar aceiasi firma la placute si eu zic ca erau mult mai calitative.


Costelo eu nu stiu de ce unii isi iau vw si vor sa puna discuri bolk, cand au nenumarate variante unele fiind chiar recomandate de producator.Este acelasi lucru cum ai avea porsche si pui discuri de frana ASAM.In douo luni ai sa fi din nou in service cu ele ca bat sau se ovalizeaza si tot asa.parerea mea orienteaza-te catre ceva care sa merite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!