Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

120 spate și 190fata.

Sunt mai bune astea decât trw sau Brembo?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
golf4golf4golf4

salut.a mai folosit cineva discuri de frana sport ROTINGER?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.a mai folosit cineva discuri de frana sport ROTINGER?

China cu ambalaj de Polonia. Mai bine nu cumpăra rotinger. Modificat de negrufabian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, sant in stadiul de a schimba discurile la un golf 4  cod motor ajm , eu folosesc masina zi de zi , si nu am un mers sportiv ,  a-s vrea sa trec la placute mai  performante   ate ceramic sau ferodo  ds 2500,    combinate cu discuri   nu stiu ce model  deoarece am auzit  ca cele forate consuma pastilele , cele bafate forate mai putin ,    cele normale dar din material  mai  bun tipul  TAROX ZERO ar putea fi o solutie?     puteti sa-mi dati  o combinatie  buna de pastile disc  , mentionez ca  vreau sa schimb si furtunele  de frane ,sa pun metalice  , ce spuneti de hel?  si  lichidul de frana  dot 5.1?   astept pareri    


si inca ceva eu  am acum discuri de 280 mm ,  a-s putea trece la o marime mai mare ,  fara sa schimb si etrierul ? daca pun de 312 tre sa schimb si etrierul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile ate  nu cred ca sant o solutie ?  a-s vrea ceva mai serios  un producator   mai consacrat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile si placutele  oem  , dupa cum spunea marius 1982.11  le-a comandat din germania  de pe  AHW SHOP ,  stie cineva cum se poate face comanda 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Revin cu impresii ATE Powerdisc + ATE neceramic fata pe BORA din semnatura dupa 2000 km majoritatea in oras = foarte multumit.

Nici o urma de ovalizare + prind bine comparativ cu ce am mai condus si fata de cele 2 Renaulturi (Megane/Clio) pe care le am cu discuri originale si destul de proaspete.

Cum am mentionat intr-un post anterior sunt luate de pe ebay.de.

Sa vedem cum se comporta aceeasi achizitie pe spate din sistemul romanesc de aftermarket.

Stima,

Florin

Modificat de joflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat niste placute "ECO" OEM pe fata - nu le-am pus inca, am inteles ca ar fi diferenta materialele din care sunt facute, neamtzu' mi-a zis ca de prins ar prind la fel, dar oare uzura o fi tot la fel? Ati folosit asa ceva?

Modificat de pcp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend am schimbat si eu discurile+placutele pe fatala Golf. Dedata asta am mers pe discuri TRW si plăcute Textar. Înainte am avut discuri si plăcute Ate normale dar s-au ovalizat după aprox 6 luni, le-am rectificat dar s-au ovalizat din nou :(. Ce pot sa zic după vreo 300km cu noile frane, se vede si la discuri si la plăcute ca materialul are alta textura, Ate părea mai de calitate, dar la frânare nu am observat vreo diferenta

Sent from my Lumia 720 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL oameni buni, deci mi am schimbat discurile frana pe fata + placute cu marca ATE( DISC + PLACUTE)... mi se intampla niste fenomene ciudate, la viteza mare circa 90 - 140 cand franez se simte/aude o bataie intr un ritm rapid si de la 140 in sus se aude si fara sa franez(mai putin), la viteza mica 20km/h cand franez simt ca se misca masina, Nu situ exact ce ar fi, eu cred ca din caucicuri, nu vreau sa cred ca mi sau ovalizat discurile, dabea au 200km "ii dau cu discurile in cap lu ala de la magazin", caucicuri aplatizate ??? ?

Multumesc.

Modificat de MIKE ROSS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa schimbi rotile fata cu cele de pe spate si vezi ce se intampla! Mi-e greu sa cred ca e de la cauciucuri asa dintr-o data! Ma intreb oare daca toate produsele ATE si nu numai care se vand la noi in magazine sunt originale sau pur si simplu au scazut calitatea? Intreb asta pentru ca, mi-a fost dat sa vad la un magazin de piese de la mine din oras, cum vanzatorul (care era prieten cu un client) care cumparase niste bucse si nu mai stiu ce chestii, printre care si Lemforder, l-a intrebat daca are nevoie de cutiile in care au fost ambalate. Pe mine ma duce cu gandul ca punea in ele alte piese de la firme mai proaste in cutiile de Lemforder si ce mai era pe acolo.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu folosesc discuri Ate si Placute Ate si pot sa zic ca sunt mai mult decat multumit de ele. Am avut inainte ferodo si in 20k erau pa si discurile si placutele.

Unde ai circulat cu ele? pe nurburgring?

 

falviusmaff, n-are cum, decat cu niste noobi, piesele sunt stantate cu firma producatoare, cel putin la ATE si la Lemforder.

daca esti complet afon ar putea sa te insele in halatul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am circulat pe nurburgring(Nu am cu ce). Greseala mea ca le-am solicitat la inceput vreo 3 frane de la 160-0 si in 20k placutele de pe exterior mai aveau vreo 5 mm si discurile erau santuite rau. Plus ca scartaiau ca naiba. Nici sa nu mai aud de marca Ferodo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu ai etrierii blocati? Poate nu merg înapoi după frânare si de aia tocesc discurile si placutele

Sent from my Lumia 720 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum iti explici ca placutele si discurile ate au ajuns abia a jumatate dupa 40k de km?

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate aveai ceva contrafacut , ia in calcul si ipoteza asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil. Era in scurt si am cumparat ce avea mai bun pe stoc in magazin. Dar eu tot nu mai cumpar Ferodo.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, pe discuri era stantat ATE, fabricate in italia testate in germania sau ceva de genu, vizual discurile par ok sunt ca noi, dabea sa luat vopseaua aceea gri si nici nu au fost cele mai varza din gama ATE unul a costat 177lei, voi face un test cu schimbatul rotilor si anunt rezultatul, dupa care voi da parerea mea daca ATE sunt bune sau nu, desii vanztorul mi a spus ca sunt mai bune decat BREMBO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Daca au inceput sa-ti bata asa de repede eu zic ca ai vreo bataie la butucul pe care sunt prinse discurile.

Eu cred ca am la fel, am pus tot asa ATE si in mai putin de 10000 km a trebuit sa le schimb pentru ca bateau.

Incearca sa masori bataia la discuri sa vezi daca e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! A venit vremea sa schimb si eu discurile si placutele de frana si cu ocazia asta m-am gandit sa trec la discuri de 280 pe fata de la actualele 256. Intrebarea mea este daca ar mai trebui ceva schimbat in afara de fuzete? Am inteles ca etrierii sunt aceiasi si la 256 si la 280 (FS-III), iar portetrierii sunt incorporati in fuzeta. Se poate face conversia asta doar schimband fuzetele? La fuzeta care o am acum pe partea dreapta, surubul care tine etrierul din partea de jos nu mai are filetul bun in fuzeta. Se repara greu chestia asta sau e mai usor sa schimb fuzeta si sa trec pe 280? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Intrebare: esti sigur ca ai de 256?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pe 1.6 16v discurile sunt de 256 ventilate pe fata. Am aflat între timp ca pentru a trece la 280 am nevoie doar de fuzete deoarece etrierii sunt aceiaşi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salutare..intrebare simpla...ce vaselina este aceasta din imagine?:D

post-14266-13955689914292_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!