Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Ai multe de verificat, prima data incepi cu ce provoaca infranarea lor. da jos roata. bate cu ceva in etrieri si vezi daca se elibereaza roata prin indepartarea corecta a pistonului etrierului. 

 

Apasa pedala de frana si vezi daca ramane infranat dupa ce lasi pedala. daca nu atunci trage frana de mana si vezi daca ramane infranat dupa ce lasi frana de mana. 

 

Chestia e ca daca ai schimbat discurile si placutele eu stiu ca trebuie adaptat cablul de la frana de mana, ca altfel ii prea scurt din cauza ca dimensiunea placutelor noi este mult mai mare fata de cele uzate.

 

Pe langa ce zice Planetara, ca treubie sa-ti culiseze etrierul pe ghidaje, mai trebuie sa culiseze si noile placute de frana de mana pe ghidajele lor (sunt niste benzi de metal indoite care vin montate in etrieri, pe ele stau placutele de frana, daca nu le-ai schimbat si alea cand ai pus placute, trebuiau curatate macar.

 

Iti las aici niste video-uri pt ca si eu am avut o problema asemanatoare acum 2 saptamani, verdict: era gripat un piston si s-a remediat.

 

 

 

 

Si inca ceva, legat de dezmembrari, etrierii din dezmembrari uneori stau mult afara, in soare, si se usca pe interior lichidul de frana, sau nu mai sunt etanse/unse o buna perioada de timp, de aceea e de recomandat sa fie deschis etrierul, uns cu lichid de frana, verificat cursa etrierului si verificat starea celor 2 garnituri sa nu fie deteriorate.

 

Dupa ce faci toate astea, nu uita sa aerisesti instalatia folosind un tutorial (de la cea mai indepartata roata - la cea mai apropiata), franele sunt foarte importante! Drum bun.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Buna tuturor, am o intrebare ptr. cine ma poate informa: ce dimensiune am la discuri frana fata/spate, la bora tdi 1.9, 74kw, an 2003? Pentru ca pe mister- auto imi da 3 dimensiuni si pe fata(256-280-288) si pe spate(232-239-256). Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

280 cu 232. Cel mai sigur cauta numerele de Pr de pe stickerul din cartea de servis si verifica pe ahw-shop sau etka.

288 e pe GTI si PD de 131 si 256 pe spate e pe 4motion, audi tt, skoda rs si alti bolizi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca pt fata iti trebuie 256 , pt 280 trebuie sa`ti schimbi si etrierii.. cel mai sigur uita`te in etka

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca si pe a mea sunt 280, ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AXR, discurile pe fata sunt de 280.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL, vreau sa schimb discurile de frana fata, ce sfaturi puteti sa imi dai, cat tine de diametru, grosime etc ???? smile_d.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, este adevarat ca discurile de frana fata sunt la fel la toate golfurile 4(sincer eu nu cred, pt ca un vw golf variant cu motor de 1.9 are o anumita greutate si un golf cu doua usi si motor de 1,4 are alta greutate)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile de frana difera in functie de morizare, daca masina e 4 motion sau nu...scrie si cateva posturi mai sus.

Poti sa intri pe site-ul unuia din producatorii de piese pentru sistemul de franare(Ate, Trw, Pagid) si sa vezi in catalogul lor ce dimensiuni au discurile de pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care ar putea fi problema. Am schimbat placutele, lichidul si de sigur si aerisirea dar oricum persista problema. La o viteza de aproxim 100 km/h abea de o mai  pot opri, cind apas prima oara pe frina cit de cit frineaza, iar la a 2,3... nu ma asculta de loc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stutul de vacuum de la pompa tandem. Daca era problema la aerisire nu iti tine prima pedala si pe urma tineau mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bad post.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut puteti sa-mi spuneti daca placutele de frana cu arc se potrivesc la mine ? e vb de un golf 4 1.6 16v motor azd confortline , abia le-am achizitionat iar cel de la magazinul auto mi-a spus ca sunt bune sunt pentru tipul meu de masina , a bagat datele dupa talonul masini . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata!

Am montat pe fata discuri noi ATE si placute noi ATE, masina merge infranata destul cat sa se simta

dar fara sa se incalzeasca semnificativ janta, pistoanele au intrat usor in etrier, nu par sa fie gripate.

O fi normal sa fie asa o perioada pana se lustruiesc discurile?

 

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...am ajuns si eu in momentul in care trebuie sa schimb franele pe fata si de ceva timp ma gandesc numai la asta :))

Ma gandeam la discuri ATE Power disc dar pretul lor ma lasa doar sa ma gandesc :)) drept pentru care as face combinatia intre discuri Ate normale si placute Ate Ceramic(cica diferenta dintre cele normale si ceramic ar fi doar cantitatea de praf lasata)

Foloseste cineva configuratia aceasta? o fi bine?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc discuri Ate si Placute Ate si pot sa zic ca sunt mai mult decat multumit de ele. Am avut inainte ferodo si in 20k erau pa si discurile si placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A avut cineva discuri de frana juratek, e bun pretul de 200 lei pt un set pentru fata? Multumesc


Dar febi a avut cineva?

Modificat de adrotaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Toledo 1M2, cod motor ASV, ce dimensiune au discurile? 280/232 e banuiala mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Nu știu daca s-a mai discutat dar am o mica dilema. Pt masina din semnatura an apucat deja sa cumpăr plăcute fata-spate TRW și acum, uitându-mă mai bine ar merge schimbate și discurile. Am primit urmatoarea oferta : trw spate 140lei fata 240lei

Brembo spate 140lei fata 250lei.

As înclină spre brembo, voi ce ziceți? Fac pereche buna cu plăcuțele trw?

Am mai primit și de la Delphi o oferta dar mi se par suspect de ieftine. 110 cu 165.

ATE sunt mai scumpe și nu ma încadrez în buget :)

Mulțumesc

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Modificat de S I M A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!