Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Deci deocamdata de masurat bataia la butuc cu ceasul apoi vad ce e de schimbat.

Unde gasesc unul si cat costa?

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A costat la reprezenta verificare ambele roti fata si verificare pe stand de franare 46 roni. Mai bine mergeti la un service foarte bun pt verificare, macar au scule verificate.

Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care au fost concluziile? ti=au dat ceva la mana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia: rulment montat gresit, stricat rulment, fuzeta si doua discuri, LPR si Ferodo, placutele care sunt noi trebuie si ele schimbate

din nou, la mana imi dau doar factura unde mentioneaza defectele si recomandarile pentru remediere.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum au verificat ca pe mine asta ma intereseaza mai mult.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au baietii o sculica, un ceas comparator cu un brat articulat cu magnet, masoara planietatea discului si a fuzetei.

Dupa toate astea, am descoperit la colegii de la servici aceiiasi scula si stiu sa o si foloseasca.

Nu stiu ce alte detalii sa mai dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram convins ca este din cauza rulmentului. Ai vazut cumva ce abatere avea pe ceasul comparator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 zecimi?!?!? aproape 1 mm

 

Pai la abaterea asta cam ce uzura ai la cauciuc... sa nu mai spunem in ce fel vibreaza masina in mers.... deja ar fi trebuit sa vezi si pivot, capat bara, bucse brat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie cineva care este senzorul din bord pentru placutele de frana si la cati km ar trebui schimbate?

 

Va multumes!


FLANKER vad ca esti din BUZAU, la ce service ai fost sau ce poti recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 zecimi?!?!? aproape 1 mm

Pai la abaterea asta cam ce uzura ai la cauciuc... sa nu mai spunem in ce fel vibreaza masina in mers.... deja ar fi trebuit sa vezi si pivot, capat bara, bucse brat.

Corect, doar ca vibreaza nitel la franare, nu in timpul mersului, iar cauciucul nu-l toceste.

pentru gavromarco@ am fost si la ad garage si la elcargid dar peste tot am ramas cu un gust amar,

toti se dau atotstiitori dar nu sunt in stare sa dea un disgnostic corect, de vreo 5-6 luni ma straduiesc

si platesc aiurea la aceste locatii doar sa-mi spuna care-i problema, acum ca stiu nu mai dispun de bani

suficienti pentru inlocuirea pieselor.

Va salut!

Modificat de Flanker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca multa lume se plange de ovalizarea discutilor, as vrea sa leschimb si eu, nu am masina de mult timp(4 luni) si v-as ruga daca se poate sa imi recomandati ceva, firme la placute si la discuti, pt o masina stock,  asa se intampla si pe spate sau doar pe fata se ovalizeaza? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu am gasit semnul pt. schimbare placute si la cati km se face si daca trebuie inlocuite si discurile.

Cine ma poate ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnul (martorul) pentru uzura placutelor de frâna este cel aflat in rândul 4 de sus in jos si in coloana a patra de la stânga la dreapta din poza de la postul 1861. Este notat cu "Brake pad monitoring". Aceasta lampa se aprinde in momentul in care placutele au ajuns, ca uzura, la nivelul de atentionare. Din momentul aprinderii acestui martor, trebuie ca in cel mai scurt timp posibil sa fie inlocuite placutele de frâna. Este doar o atentionare, nu inseamna ca trebuie imobilizat autoturismul, insa trebuie avuta in vedere inlocuirea grabnica a placutelor.

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de indicatii, la mine este aprins un martor cu in triunghi in mijloc si in jur un arc de cerc cu sageata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de indicatii, la mine este aprins un martor cu in triunghi in mijloc si in jur un arc de cerc cu sageata!

diagnoza. si asa aflii despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu...datorita distantei dintre prezoane...sunt 5 x 112 pe cand tie iti trebuie 5 X 100

Mai exact ai nevoie de 288x25/5x100...asta daca semnatura este buna si ai 130 cai din fabrica...

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca tremuratul volanului sa fie si din cauza discurilor de pe spate,nu?Am pipait azi cu degetul si am simtit niste santuri pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. De la discurile spate nu trepideaza volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva va rog ce dimensiune au discurile de frana pe fata la un golf iv 1.6 16v BCB? Ca pe site-uri cu piese imi ofera ambele dimensiuni pentru motorul asta.. Sau este diferenta la discurile pentru acelasi motor intre hatchback si station wagon? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine cred ca se identifica după serie șasiu sau masori tu diametrul discului de pe mașină.

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!