Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

salutare colegi. ma ajuta cineva cu dimensiunile discurilor frana spate pt masina din semnatura? VIN: WVWZZZ1JZYU015678.

Modificat de georgeiasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Urmeaza sa schimb placutele fata si spate la masina din semnatura si as vrea sa pun Ferodo Premier sau Themoquiet! Daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi pertinente despre firma sau alte recomandari! Cu ocazia asta o sa schimb si lichidul de frana, si as vrea sa stiu cat intra in tot sistemul! Seria de sasiu este: WVWZZZ1JZ2W454565

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa schimb placutele pe fata la un golf,pistonul de frana se poate impinge manual sau e musai nevoie de presa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb placutele pe fata la un golf,pistonul de frana se poate impinge manual sau e musai nevoie de presa???

Nu e nevoie de o presa,dar atentie mare la felul cum impingi pistonasul.Trebuie impins drept sa intre drept sa nu ciupesti garnitura.

Cheia asta franceza,este scula minunata pentru astfel de lucrare.

post-64586-0-99056000-1381994228_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Urmeaza sa schimb placutele fata si spate la masina din semnatura si as vrea sa pun Ferodo Premier sau Themoquiet! Daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi pertinente despre firma sau alte recomandari! Cu ocazia asta o sa schimb si lichidul de frana, si as vrea sa stiu cat intra in tot sistemul! Seria de sasiu este: WVWZZZ1JZ2W454565

Fata :

FDB1398   set placute frana,frana disc PREMIER

FDS1398   set placute frana,frana disc DS PERFORMANCE

FQT1398   set placute frana,frana disc THERMOQUIET

FSL1398   set placute frana,frana disc SL

Spate:

FDB1788   set placute frana,frana disc PREMIER

FDS1083   set placute frana,frana disc DS PERFORMANCE

FQT1083   set placute frana,frana disc THERMOQUIET

FQT1788   set placute frana,frana disc THERMOQUIET

FSL1083   set placute frana,frana disc SL

 

Monteaza ATE.

Lichid de frana original B000750M3 la 1 litru (1 litru trebuie) 43 lei bidonul.

Poti alege si lichid ATE dar la 1 litru la 30 lei este lichidul care se schimba la 1 an,cel original se schimba la 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai am mult din placutele pe fata,deja am achizitionat altele noi si as vrea sa le schimb...daca le inlocuiesc inainte sa se aprinda la bord si pun astea noi se mai aprinde martorul???ca as vrea sa le pun la mine acasa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa se mai aprinda martorul decat in momentul cand gradul de uzura e foarte ridicat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce a spus GABIVVX. Cheia franceza face minuni.

 

post-66758-0-93870100-1382615266_thumb.jpost-66758-0-82726800-1382615290_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect. Doar pe fata este valabila chestia cu cheia franceza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Am inlocuit si eu etrierul spate stanga si cu ocazia aceasta am reusit sa dezamorsez pompa de frana si sa bag aer in sistem :-)

Pentru cei care au mai avut aceasta situatie imi puteti spunce cum reamorsez pompa si cum ma scap de aerul din sistem?

 

Merci mult, Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o situatie si as vrea sa aflu ce o genereaza dar nu stiu cum pot verifica, la service habar nu au, mi-au zis.

Am pus un set de discuri noi LPR fata spate, fata s-a ovalizat dupa 3000 km, acum am pus doar pe fata Ferodo

si dupa alti 2 - 3 mii deja incep sa trepideze, mai timid dar clar trepideaza la franare. Montajul efectuat in service,

au spus ca este in regula masina, discurile LPR proaste punem Ferodo si acelasi rezultat. Discurile vechi nu aveau

nici-o problema doar ca erau uzate. Unde sa merg, ce sa verific, cine a mai patit la fel?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit pe fata placutele...am reusit manual sa imping pistonul dar foarte greu recunosc,e greu de impins manual,dar daca nu ai presa sau cheie ce sa faci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate folosi cheia franceza pe post de presa :icon_thumleft:

 

LE

Scuze nu am citit postul pana la capat, dar este bine sa ai o cheie din asta, te poate ajuta in multe situatii

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit pe fata placutele...am reusit manual sa imping pistonul dar foarte greu recunosc,e greu de impins manual,dar daca nu ai presa sau cheie ce sa faci..

 

Ai desfacut capacul de la rezervorul lichidului de frana? Ca daca nu ai facut-o de aia a fost asa de greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum e greu cu mana, poti folosi 2 surubelnite mai mari cu care faci parghie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheia franceza e ,,manusa'' pentru etrierul fata de vag,nu iti lasa posibilitatea sa introduci pistonasul ,,aiurea''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca in urma unui accident in care se deterioreaza discul de frana pe o parte, cu asigurarea CASCO va fi schimbat doar acel disc sau se schimba pereche si pe partea opusa (eventual si placute?) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa achizitionezi un singur disc de frana.Mai exista producatori care permit  lucru asta dar sunt foarte rare cazurile.Asemeni sunt masini (Touareg)care au coduri la discurile frana st+dr fata diferite....si atunci poti achizitiona discul de care ai nevoie.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb si eu discurile si placutele fata,spate,m-am gandit la brembo max si placute tot brembo,ce dimensiuni trebuie sa aiba discurile

WVWZZZ1JZ4d078422

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi intrebare o am si eu, la Golf 4 1.6 Fsi cod motor Bad, ce dimensiune au discurile fata ? 

Ce discuri si placute recomandati ? 

 

Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

280mm pt ultimele 2 posturi. 232 pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb si eu discurile si placutele fata,spate,m-am gandit la brembo max si placute tot brembo,ce dimensiuni trebuie sa aiba discurile

WVWZZZ1JZ4d078422

Fata 256x22 =discuri Brembo Maxx 09.7011.75 lei 395 setul / placute frana Brembo P 85 072 lei 158

Spate 230x9= discuri Brembo Maxx 08.7165.75 lei 230 setul / placute Brembo P 85 020 lei 95

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!