Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Pune aceasi marca placute/discuri.Ai de unde alege BREMBO,TRW,PAGID.Discurile Textar sunt destul de scumpe..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit disc Textar la 115ron/buc si Trw la 130Ron/buc. Placutele Trw la 115 setul. Ar fi proasta combinatia de Textar cu TRW? Cel mai ieftin ies cu Ferodo, insa nu am citit pareri bune despre discurile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TEXTAR la 115 lei bucata???De unde ai pretul asta k ma cam indoiesc de el....Cred ca sunt furate sau sunt facute in garaj la strung.Daca sunt ok...nu te mai intalnesti cu prajitura asta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici pe forum le-am gasit:)

Si am mai aflat si din alte parti preturi pt cluj si pe acolo se invart 110-130 textar pt bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandea a luat set febi cu 205 leusteni; set = set discuri+placute

PS: nu sint nici furate nici facute la strung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa Febi,eu vorbeam de discuri Textar la 115 lei bucata.Nu e in regula ceva...Sunt 2 grupe de produse Textar :normale si PRO.PRO sunt de calitate mai inferioara de regula sunt Pagid in cutie,dar discurile originale Textar sunt mai ''grave ''la bani.

http://www.autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId=25169&GrupaId=2&ProducatorId=35&Subgrupanume=Disc%20frana&

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt falsuri... se umbla cu multe piese contrafacute ate, trw, textar etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu las deloc Febi pt ca si la astea tot asa se invirt preturile...

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat acum o saptamana pe fata discuri si placute. Am pus discuri BREMBO MAX si placute Textar. S-au asezat foarte bine, placutele calca pe toata suprafata discului, franare excelenta. Pret 150 pt placute si 200 X 2=400 pt discuri. Tot timpul asa am avut si am fost multumit pana intr-o zi cand din graba am luat pt spate TRW sau ATE(nu mai stiu exact) si am fost total dezamagit.

PS. Din cate stiu eu si cate am vazut scris pe disc, grosimea minima este de 19mm nu 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm. M-ati pus serios pe ganduri cu aceste Textar. Sa renunt la ele si sa ma duc pe altceva, la pret aporximativ? Un TRW sau Ferodo care sunt mai ieftine in jur 85Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul sunt patit cu Febi :Prin anii 99 am luat pe g2 gti flanse de amortizor de la lizeanu.Doar 1 zi m-au tinut.M-am dus la arabul ala de la magazin cu taraboi si si-a cerut scuze ca stia ca a fost un lot de flanse proaste din fabricatie.Mi-a dat alte 2 bucati si ma asigurat ca alea sunt ok.Pe masina montasem flansele vechi ale masinii.Nu am mai montat al 2 lea rand de flanse febi de la araboi si le-am dat de pomana unui client cu un passat mai vechi.A venit si clientul ca s-au rupt dupa o zi de mers cu masina :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu esti cel care hotareste... Banii tai, masina ta , viata ta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce placute recomandati pe discuri trw fata? le-am luat la un pret bun de la cineva care le-a cumparat gresit din afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pagid, Textar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam dure Textar pt discuri frana Trw. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ma gandeam si eu sa nu fie prea tari.dar ATE sau Ferodo(astea le am pe masina acum)?am discurile toate 4 putin ovalizate dar am placutele bune.astept sa se duca cele de pe fata ca sa pun tot nou

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul sunt patit cu Febi :Prin anii 99 am luat pe g2 gti flanse de amortizor de la lizeanu.Doar 1 zi m-au tinut.M-am dus la arabul ala de la magazin cu taraboi

Eu am mai cumparat din sursa asta niste maruntisuri, stiu ca sursa are legatura directa si cu ei si imi e de ajuns ;)

Eu nu as cumpara chestii de genul de la o pravalie care se cheama DIJITAL.... ;)

cosminel, nu crezi ca trepidatiile alea pe frinare iti afecteaza si alte cele la masina ?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin anii 90 daca iti aduci aminte era destul de greu sa achizitionezi piese bune pt masini straine.Erau cateva magazina prin bucuresti care se ocupau cu astfel de produse,arabii si turci erau la putere..asa ca depindeam de ei.Acum stau altfel lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai erau si altele dar mai scumpe

tot acolo era si Benett (ca asta cred ca a fost primul in zona), mai erau pe Mosilor, ST cel Mare, Universitate (AlPadrino), altul pe Banu Manta....

sincer nu stiu de cit erau la putere turcaletii pentru ca nu prea am interactionat cu ei decit cind am luat din pravalia mai sus amintita niste becuri, doar ca eram perpedes pe trotuarul din fata lor

revenind, cum Febi e si ambalator si producator, prefer sa aleg uneori sa dau bani mai putini pentru acelasi rahat pina la urma, daca e sa imi amintesc iar, ca am ovalizat disc Brembo, conform ambalaj....

daca e sa facem contrabanda, o facem cu cartoane colorate, nu?!?!? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dagos-nu am trepidatii la franare dar cand invart de ele se freaca pe o portiune de placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci eu zic ca mai au ceva pina sa se ovalizeze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Tocmai mi-am schimbat dicurile pe fata cu Ate Power Disc si placute Ate simple pe fata si pe spate. Pot sa spun ca sunt foarte multumit cum franeaza, placutele calca pe toata suprafata discului. Toata distractia m-a ajuns cam asa: set discuri fata 450 lei, placute fata 180 lei, cele pe spate 130 lei, manopera 0 lei ;-) (le-am schimbat singur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu azi, in sfarsit, discurile si placutele fata/spate. Piesele comandate la volksparts ieri, iar astazi de dimineata au ajuns la mine.

Cateva poze cu starea jalnica in care se prezentau discurile si placutele. Pe spate o placuta era uzata pana la fier.

Cum am spus si in posturile anterioare am ales ATE pe fata si TRW pe spate. Mai trebuie sa schimb lichidul de frana, care e tot ATE. Inca nu ma pot pronunta in privinta franarii, momentan o las mai moale, nu abuzez frana cel putin 200km (cum scrie la carte).

LE: discul ala uzat maxim este pe partea interioara acolo era grav, pe partea exterioara era ok, oglinda.

post-90737-0-90328100-1340099102_thumb.j

post-90737-0-40508600-1340099160_thumb.j

post-90737-0-38849000-1340099166_thumb.j

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu , ce discuri si placute ai avut. nu era aprins martorul de placute in bord ? ai fost tare curajos si in acelasi timp iresponsabil folosind "chestiile" alea ! cu franele nu e de joaca !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!