Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Am schimbat si eu in acest sfarsit de saptamana pe spate,ATE discuri si placute-calitate maxima,identice cu cele originale pe care le-am dat jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

si eu am schimbat azi...dar cu ceva mai ieftinache asa..TRW

post-14266-0-93832200-1335898036_thumb.j

sa va zic cum am procedat...si sa imi ziceti daca am gresit undeva...

m-am apucat cu partea dreapta...unde a mers relativ usor...

am dat placutele si discul vechi jos...am impins pistonasul cu o presa hand madepost-14266-0-56054400-1335898262_thumb.j...

leam pus pe cele noi la loc...frumos....si cand sa strang roata...am tras frana de mana...supriza...nu tinea deloc...

m-am urcat iar...am apasat 2 pedale si sa facut pedala lemn dar frana tot nu tinea...

am zis ca o fi normal...si m-am mutat pe partea stanga...procedand la fel...

pe langa faptul ca placutele aratau asa...post-14266-0-09090600-1335898433_thumb.j...pistonasul chiar nu vroia sa intre...

am ridicat capota...am desfacut vasul de lichid de frana...am scos cu seringa putin dar nu am mai pus capacul la loc :( si m-am dus inapoi la pistonas care bineinteles a intrat instant...doar ca mi-a dat lichid afara...

am pus capacul la loc si mi-am vazut de treaba in continuare...

dupa un mic drum...impresii...

pe partea stanga se cam incinge treaba... miroase a incins :(

e normal?sunt sanse sa ramana blocat?ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai rabdare sa se pasuiasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

am rabdare...dar ma macina gandul ca era diferenta de vreo 4 mm intre placutele de pe dreapta si cele de pe stanga...si ma tot gamdesc sa nu fie o problema cu pistonasul...sa ramana blocat...ceva de genu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pistonasul e blocat numai daca e stricata garnitura si a intrat apa de a ruginit... ca altfel nu are voie sa fie blocat

cele 2 pistonase/suruburi pe care sta etrierul pe port-etrier se da jos, se curata, se verifica garniturile sa nu fie gaurite ca altfel intra apa si iar rugineste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea
Lawrentzyu_86 cat te-au ajuns discurile si placutele TRW pe spate? Trebuie sa fac si eu operatiunea si cred ca o sa pun TRW ca-s mai ieftine decat ATE.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. M-ar tenta si pe mine un upgrade la furtune, sa schimb cele de cauciuc cu cele metalice. Ce imi recomandati pentru masina din semnatura ? si eventual un link de unde le pot comanda, am fost la cateva magazine din Cluj insa nu aveau decat stock. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa cauti aici : http://www.coastadeest.ro/furtune-frana-metalice-goodridge_43_.html le dai un mesaj sau vorbesti direct cu ei si iti spun pretul(dupa ce le dai date despre masina) si sa intrebi daca au tot kitul, la mine au avut doar fata+intermediare, asa ca merita sa intrebi daca au complet sau nu, altfel te trezesti ca si mine prea tarziu :) asta e la mine chair nu este kitul complet nu s-a fabricat vreodata pentru modelul meu, sau poti incerca sa cumperi de afara prin paypal de la aceasta firma : http://www.candrenterprises.co.uk/shop/goodridge-performance-brake-hoses/. Acestia din urma au kitul complet pentru furtune adica fata+intermediare+spate si cred ca preturile sunt rezonabile, oricum depinde si de bugetul alocat de catre fiecare pentru acest upgrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci fain. Le-am scris celor de la C&R, sa vad ce preturi au, le voi scrie si celor de la coastadeest

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de pret pentru setul de discuri si placute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci fain. Le-am scris celor de la C&R, sa vad ce preturi au, le voi scrie si celor de la coastadeest

Pentru Coasta de est iti pot spune cat ma costat pe mine : 400 ron, dar am comandat si lichid de frana si am ajuns pe la un 600 ron cu transport cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si doar cu furtune pe fata+intermediare ?

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Din ce am vazut eu pe discuri-frana si placute-frana, disc TRW spate e cam 120 ron/bucata, set de placute spate tot pe acolo...

Asadar de schimbat pe spate ar ajunge vreo 360 RON discuri si placute + manopera fiecare cum se descurca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si doar cu furtune pe fata+intermediare ?

Da da, doar cele de pe fata+intermediare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Lawrentzyu_86 cat te-au ajuns discurile si placutele TRW pe spate? Trebuie sa fac si eu operatiunea si cred ca o sa pun TRW ca-s mai ieftine decat ATE.

tot pachetul a fost 235 ron...si leam schimbat eu...

discurile sunt de 232mm...tu sar putea sa ai de 230mm si sa fie si mai ieftine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot pachetul 235 ron ?

@bbogdanmircea e mai aproape de pretul de pe site-urile de piese auto parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

nu te-am inteles..io nu miam dat cu parerea cat ar costa...atat am dat pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Daca le-ai luat la ceva oferta de pe forum poate ne spui si noua de unde, pretul este foarte bun, si nu mi-ar strica niste banuti in plus in buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

nu stiu ce oferte erau...leam luat de la volkspart...si apropiati de ei la pret erau cei de la AutoA...ii gasiti in aria oferte pentru membri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In poza de mai jos as vrea sa stiu ce tip de vaselina sa ii pun in locul incercuit de mine?

post-46557-0-60111100-1336550011_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus vaselina grafitata, dar merge si normala, asa am pus la T5, si a rezistat 50.000km pana cand am schimbat iar placutele

mai important este ca burduful de la pistonasul central (cel care preseaza placutele) sa nu fie spart, ca daca intra apa, nu mai reusiti sa il invartiti atunci cand se schimba iar placutele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa dau jos etrierul de pe spate si vreau sa stiu daca se poate face aerisirea clasica pe spate??Si cu ocazia asta as vrea sa imi schimb si lichidul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Se poate face fara probleme din ce am vazut pe vwvortex si myturbodiesel sunt acolo tutoriale exact pas cu pas.

Poate cineva sa posteze o poza cu o schema pentru presa folosita la impins si rotit pistonul ptr etrierul de pe spate?

http://www.justanswer.com/vw-volkswagen/32vaw-change-rear-pads-vw-golf-gttdi.html e vorba de VW special tool 3272 poate aflam si un pret GABI daca esti pe receptie :D

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasiti pe net sau prin targ.Ce sa gasesc pe la distribuitorii de scule sunt profesionale si semiprofesionale.Spre exemplu trusa din imagine este pt mai multe sisteme de franare ale mai multor fabricanti auto.Este in jur de 200lei.Gasiti prese de etrier de Vag la 50-70 lei.Referitor la schimbarea lichidului acasa prin metoda traditionala "apasa..dai drumul..strange",mai bine apelati la cineva cu un dispozitiv special pt schimbarea lichidului.Daca vedeti in imaginile postate de colegul nostru schimbarea se face prin presiune.

post-64586-0-65121900-1336571172_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ieri am schimbat discurile si placutele pe fata la masina din semnatura. Am optat pentru ATE POWER DISC si discuri ATE CERAMIC. revin cu impresii dupa ce fac >500 :icon_bounce: km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!