Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Eu am dat multe Brembo,nu am avut belele cu ele...si gama de masini a fost foarte diversificata..de la Bmw pana la Lacetti.O singura data am auzit pe un coleg de breazla ca si-a pus pe masina(Octavia cobmi 4 motion) lui Brembo si cele de pe fata s-au ovalizat.Dupa cateva mii de km si-au revenit.Mi-a spus ca a fost la un traning cu reprezentantii Brembo si aia au spus ca la Octavia combi 4 motion,e ceva in neregula si ca s-au lovit de problema asta pt ca au fost ceva greseli de fabricatie pt ca nu sa tinut cont ca masina este putin mai grea decat una normala.Colegul spune ca si-au revenit si ca nu le mai schimba.Masina respectiva face cam 1000km saptamanal.In rest nu am auzit pe nimeni sa se planga de Brembo...dar tot ce e posibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci m-ai convins :)

faza este ca eu fac maxim 150km saptamanal, dar au si pret bun, plus ca astea care le am acum deja s-au crapat, mai au ceva viata in ele, dar nu merita tinute

ma ajuti cu un cod pentru spate ? mersi

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o serie caroserie sa fie treaba buna.

Cum sunt crapate?Vezi sa nu te induca in eroare,poate raman linii de la placutele de frana si zici ca sunt crapate.Am mai vazut cazuri de genul asta. ;)

Trw pe spate e 85 lei bucata;DF2805,Parte montare: puntea spate

Tip disc frâna: plin, Ř: 232 mm, Grosime disc frana: 9 mm, Grosime minima [mm]: 7 mm, Num. gauri: 5

TRW DF2805

Brembo 08.7165.14,(80lei bucata), Disc frana

Parte montare: puntea spate

Cod art.: 08.7165.14, Tip disc frâna: plin, Ř: 232 mm, Grosime disc frana: 9 mm, Grosime minima [mm]: 7 mm, Înaltime: 39,3 mm, Diametru centrare: 65 mm, Num. gauri: 5, Cuplu de întindere: 12 Nm, Articol extins/Info extins 2: cu suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ1JZ2B095718

crapaturile le simteam cu unghia pe disc.. oricum acum ca m-ai facut curios am sa le masor grosimea cu un subler in weekend :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Care este limita de uzura ptr discuri si placute fata spate ptr masina din semnatura?

O sa schimb rotile de iarna in weekend si as vrea sa le masor sa vad daca si ce ar trebui sa schimb la urmatoarea revizie.

Momentan am placute TRW si sunt foarte multumit, discuri nu stiu, GABI daca iti trimit un VIN poti sa-mi spui ce am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbogdanmircea, 1J0 615 301 M discuri frane fata (ventilate) 280X22MM, 1J0 698 151 G placute frana fata, 1J0 615 601 N disc frana spate 230X9 5/100, 1J0 698 451 P placute frana spate.Marca cu ce echipeaza originalul..e greu de spus,mergi in continuare pe TRW daca ai fost multumit de ele.

@soila, 1J0 615 601 N disc frana 230X9 e codul pt discurile tale de spate.

Pt limita maxima de uzura;Fata

gasit dupa numarul OE: 1J0 615 301 M

Coduri de consum: 422150

Ř: 280 mm, Grosime disc frana: 22,0 mm, Grosime minima [mm]: 19 mm, Tip disc frâna: ventilat, Procesare: continut ridicat de carbon, Suprafata: acoperit (cu un strat protector), Num. gauri: 5, Articol extins/Info extins 2: cu suruburi

Spate,

gasit dupa numarul OE: 1J0 615 601 N

Coduri de consum: 409164

Ř: 230 mm, Grosime disc frana: 9,0 mm, Grosime minima [mm]: 7 mm, Tip disc frâna: plin, Suprafata: acoperit (cu un strat protector), Num. gauri: 5, Articol extins/Info extins 2: cu suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci 85 lei pentru TRW si 80 lei pentru Brembo pe spate ?

faza este ca placutele sunt la jumatate (apar in facturile de la neamt schimbate la 60.000km si fata si spate), deci nu le schimb, si mi-e teama de TRW sa nu fie prea tari si sa inceapa sa scartaie cu tot cu placutele care le am acum :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zik daca esti sigur ca ai placute TRW spate sa iti iei discuri TRW.Faci o treaba buna si imperechezi producatorii.De scartit nu o sa scartie pe spate...poate doar sa huruie putin la prima frana.Oricum eu personal,as merge cu discurile pana ar fi nevoie sa schimb placutele,si as schimba tot.Nush ce crapaturi pot sa aiba pe spate.La vechile placute TRW si mie imi ramaneau urme ca si cum discul era crapat,dar doar erau linii/dungi de la placute,am avut o belea cu ele pt ca sa blocat o culisa spate si le-am schimbat cu TEXTAR.Acum discul e luciu,iti faci freza in el.Eu spun sa verifici mai bine discul,poate e doar o senzatie a ta ca are crapaturi.Eventual cu o carpa cu benzina sau ceva diluant..degresat bine locul.Acelasi lucru i-am spus unui coleg de forum si a fost ca mine..nu era crapat discul. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce discuri imi recomandati pe spate la masina din semnatura? Discul din partea dreapta spate aproape se vede prin el. Mi-a zis mecanicul cand am schimbat bucsele pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine le pun inapoi pe masina si le tin 1000 de km. Sper sa ai dreptate daca nu va trebui sa iau oem si discuri si palcute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine in primii 5000 km am avut senzatia ca discurile brembo pe fata, s-au ovalizat, dar si-au revenit si au tinut asa pana acum (au facut aprox 110K din primavara lui 2007). Acum discurile au 19,5mm si de vreo luna parca au o usoara bataie, dar urmeaza sa le schimb. Pe spate am tot Brembo si nu am avut nici o pb.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ce inseamna "ovalizat"? bate , scutura? de la ce viteze, la ce franari, bruste, medii, light? Se vede cu ochiul liber pe disc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Ce discuri imi recomandati pe spate la masina din semnatura? Discul din partea dreapta spate aproape se vede prin el. Mi-a zis mecanicul cand am schimbat bucsele pe spate

ATE / TRW / BREMBO

cand schimbi discurile verifica etrierul ca mai mult ca sigur e blocat si d-aia a ajuns discul asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce ma sfatuiti sa pun la un golf 4 1.6, discuri si placute, pe spate ?

Multumesc anticipat.

Seria este WVWZZZ1JZ1B005849

Modificat de fmt69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce ma sfatuiti sa pun pe masina din semnatura, discuri fata - spate.

Se pot schimba si acasa? As vrea sa le schimb eu.

Seria este: WVWZZZ1JZ3W535239

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Disc frana fata 1J0 615 301 M disc frana (ventilate)280X22MM 15 ''PR-1ZM,1LS

Disc frana spate 1J0 615 601 N disc frana 230X9 5/100 PR-1KP

Pe fata e simplu de schimbat,dar pe spate iti trebuie o presa pt etrier..si e putin mai complicat.Marci bune;TRW,ATE,TEXTAR,BREMBO...in functie de codurile date de mine si de ce bani dispuii,daca te orientezi la unul din producatorii mentionati de mine este foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am probat discurile brembo pe alta masina si acelasi rezultat. La franare vibreaza toata masina. Dicurile au peste 3000 de km asadar consider ca au avut timp sa se pasuiasca. Ca placute am ales ATE. Ca sfat pentru ceilalti colegi evitati brembo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ possst , poate ai prins tu un lot mai prost , dar eu recomand cu caldura brembo. am folosit pe mk4 , pe bmw , pe range rover , si nu am avut nici o problema cu ele .

si hremus are tot brembo si pe mk4 si sunt ok . depinde cum le prinzi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus Brembo pe MK 2, sunt f. multumit de ele, o sa pun si pe MK 4 cand ii vine randul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pentru spate am ales TRW discuri si placute...sper sa fie ok...inca nu le-am schimbat ca tre sa ma documentez putin cum se face...dar sper sa ma descurc la fata locului:D

am primit la placute si aceste tablite post-14266-0-75628300-1334942412_thumb.j pe care mecanicul nu le-a mai pus la ultimul schimb...

eu le pun acum sau il iau drept exemplu?:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu fac zgomot fara?nu troncane la gropi?De fapt au arcul care le tine oarecum pe loc,e posibil sa nu faca zgomot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt daca tot le am...o sa le pun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!