Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

din fabrica vine cu ATE pe fata si TRW pe spate

alte combinatii daca zic colegii care au testat pe aici

eu la T5 numai TRW pun, si placutele tin cam 50.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimabat fata si spate si am pus discuri ATE si placute TRW...merg perfect si nu scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu azi,brembo maxx discuri si placute brembo(in cutie erau ate).Deocamdata e frana foarte elastica...pana se mai pasuiesc placutele.Vechile placute TRW..50.000km si cred ca in maxim 1000km se aprindea senzorul pt ca incepuse sa sape discul in el si era destul de ciugulit.

post-64586-0-04118800-1332253991_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca astea sunt cele vechi din poze.. mai mergeau 5000km ca popa :D depinde cat de tare esti in pedala

dar cand sapa in disc.. e de schimbat

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt TRW scoase de pe masina azi dupa 50.000km.Nu prea mai mergeau..dupa mai multe frane,incepeau sa huruie la franare.Huruit si parca vibraa si masina putin.Am senzatia ca ferodoul de la placuta deja se intarise si devenise foarte dur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

si parerea mea e ca mergeau inca lejer, chiar si 10k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era deranjant faptul ca huruiau dupa cateva franari succesive.Oricum am schimbat rotile de vara-iarna si daca tot m-am apucat de treaba am efectuat si treaba cu placute-discuri noi.Nu prea am fost incanat de TRW.Mi-a scartait pe stanga cam 80%din timpul cat au fost pe masina.Am dat de 2 ori etrierul jos..curatat spalat..totul ca la carte,dar degeaba.Discurile vechi erau OM si inca nu au apucat sa intre sub cote de 19 milimetri,au cam 20 din 22 standart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cm arata, trebuiau schimbate...ale mele nu erau asa tocite pe fata..ciudat ca cele de pe spate erau mai tocite(acelasi nr de km, aceeasi marca Ate, echipate din fabrica). Cand ii aud pe unii ca mai mergeau.... imi vine sa le dau lor placutele sa si le puna si sa mearga cu ele, dar ma gandesc ca ma pun si pe mine in pericol cu cate un camikaze d-asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Intentionez sa schimb si eu pe fata discurile+placutele la masina din semnatura serie sasiu :WVWZZZ1HZTW272607,ce imi recomandati sa iau? Si am o nedumerire,la roata dreapta fata placuta din interior a ajuns sa frece fier pe fier,iar placuta din exterior pare sa aiba o uzura de aproximativ 15-20% Ce parere aveti? Astept parerile si recomandarile voastre :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sistem franare ATE 1LK cu discuri frana pline.ATE,BREMBO,TRW...sunt destul de bune si foarte ieftine pt masina ta.Un disc frana brembo e undeva la 55 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@robert72-s-a uzat doar placuta de pe interior care e actionata de pistonas pt. ca trebuie in momentul in care ai desfacut sa cureti foarte bine suportul de etrier pe care se aseaza placutele...la tine vor veni cu niste lamele care par de cupru dar sunt destul de tari care fac ca placutele sa revina plus ca placutele la unele modele nu sunt identice toate patru(nu stiu cum ai tu dar la mine cele din interior aveau alta forma,cu mai putin ferodou).Ai discuri ATE 60 ron/buc-si ai si suruburi fixare disc de rezerva. Placutele 90ron tot ATE.

@GABIWX-e adevarat cu TRW,scartaie la franare si sunt tari.Eu am fost mult mai multumit de ATE drept pentru care am luat si pentru actuala tot ATE pe spate(pe fata au fost schimbate pana sa iau eu masina,arata foarte bine)discuri si placute.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. nu stiu ce placute am pe fata, trebuie sa ma uit,pe spate am pus trw, pana acum nici-o problema dar pe fata trebuie sa pun ce am acum pe ea deoarece am facut 85000 de km si inca nu le-am schimbat si au senzor si nu este nici-o problema am schimbat rotiile de iarna cu cele de vara am verificat si placutele si sunt pe duca si inclin spre ATE dar prima data ma uit ce firma sunt cele de pe masina daca mai pot vedea ce scrie pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ieri a trebuit sa lucrez la toba si am aruncat un ochi la discurile de pe spate schimbate acum 5000 km.Deci ori is eu nebun ori masina.Discul nu e lucios pe toata latimea lui.Am curatat acele tablite,palcutele de frana la fel le-am curatat discul le-am facut frumos si tot nu se aseaza corect pe disc.

Daca avetii ceva sugesti le astept ca au inceput sa ma enerveze de le arunc de pe masina.

Mersi si scuze de limbaj dar nu imi plac cum arata.

post-46557-0-94642400-1332681328_thumb.j

post-46557-0-25616300-1332681332_thumb.j

post-46557-0-89749000-1332681335_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o perie de sarma in flex-bormasina si curata bine ghidajele pe care stau placutele-si tablitele daca nu ai noi.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele si discurile sunt Ferodo si le-am curatat de am inebunit.Ma gandesc sa dau jos acele tablite sa vad poate isi revine.

Altceva nu mai stiu ce sa le fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...eu am avut avut aceeasi problema cu actualele placute TRW. Abia dupa vreo 5000-6000 Km discurile au devenit lucioase pe toata suprafata lor. :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele sunt tesite,abia dupa multi km o sa inceapa sa franeze pe toata circumferinta discului.Nu e nici un motiv de panica.Oricum dupa cate vad SSRAZVAN nu prea merge cu masina zilnic.

post-64586-0-95200400-1332742502_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina din Germania, a venit cu toate placutele textar. De atunci am mers doar cu Textar, pana asta vara cand am schimbat pe spate cu unele de la ATE. Pe langa faptul ca sunt dure, frana de mana nu tine cum trebuie (trebuie sa trag de ea pana-n tavan) si mai si scartaie de zici ca se rupe masina in doua. La franare normala nu am observat scartait, dar franarea nu e la fel de eficienta ca inainte. O singura data am pus ATE pe masina, si cred ca si ultima oara. Discurile sunt Brembo fata/spate. Urmeaza sa schimb pe fata si ma gandesc la Brombo Max. Ce parere aveti despre ele??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pe masina pe fata,Brembo maxx si placute Brembo...pana acum sunt fara greseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca trepideaza masina/volanul la franare, in mers nu se simte, e 100% de la discuri ovalizate sau poate fi si altceva ?. Si placutele mi se par cam la limita (cel putin ce am vazut pe exterior cand mi-am pus cauciucurile de vara, nu mi-am bagat capul sa ma uit si pe interior ca sa nu raman fara el, si asa mi-a alunecat cricul sub masina si mi-am zgariat putin un prag), se poate sa fie de la ele ?. Am schimbat ultima data placute si discuri, am luat discuri road house fata si febi parca pe spate, si placute toate road house (din pacate nu mai stiu cand ca nu mi-am notat :(, au trecut cativa zeci de km), dar desteptul de mine am luat fara senzor de uzura ca nu stiam la vremea aia ca am si asa ceva si stiu ca mi-a facut ceva la ele sa nu mi se aprinda in bord beculetul de placute. Trebuie sa ma duc sa verific placutele, dar nu as lua set nou de placute daca as sti sigur ca discurile sunt ovalizate, ci le-as schimba pe toate. Ce marca de discuri/placute imi recomandati la un raport bun calitate pret ?. Nu folosesc masina pentru curse :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai facut de cand ai schimbat placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, dupa cum ziceam, asta e problema, ca nu-mi mai amintesc. Nu mi-am notat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evita discurile brembo entry level. am schimbat pe fata si in 900 de km s-au ovalizat.

Mergi pe OEM ca e mai sigur te duci in 850 de lei insa nu vei avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am vrut si eu sa intreb..

merita brembo pe spate ? vad ca au un pret bun... ale mele sunt cele originale TRW :) si masina are 104.000km

cine si-a mai pus brembo si s-a ovalizat ?

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!