Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Placute fata 1J0 698 151 J /discuri fata 1J0 615 301 E .La magazinul de piese auto cel mai apropiat de tine.Marci premium;ATE ,TEXTAR,TRW.TRW 380 lei pachetul discuri +placute fata,TEXTAR in jur de 700lei pachetul,ATE in jur de 570 lei pachetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A auzit cineva de placute de frana FRENDO(nu Ferodo)?Cutia e neagra cu verde. :icon_confused:

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva legat de sisteme de franare motociclete.Din greseala cautam ceva pe net si am dat si eu de denumirea asta.Din cate imi amintesc ori e un sistem de franare ori un material special folosit la placutele de frana.Daca ai gasit ceva legat de auto...sa postezi sau sa imi dai si mie un link ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe voi cat va tine un set de placute fata respectiv spate?

Eu am 42000 km facuti cu acestea de cand am luat masina si nu erau noi si inca mai au carne pe ele destule. E drept ca nici nu folosesc frana in mod abuziv imi place sa bag frana de motor la greu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata TRW am 50.000km cu ele si sunt de schimbat,maxim ma mai duc 5000km.Spate TRW tot 50.000 km ,am avut o problema la o culisa de etrier..sa tocit la fier doar o singura placuta dar restul de 3 erau uzate maxim 30%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am 2 saptamani decand am efectuat aceasta schimbare.sunt multumit de ceea ce mi-am montat referitor ca pret si fiabilitate.discuri fata TRW 190 ron bucata si placute 150 set fata si 105 set spate tot TRW plus 80 ron montaj pentru cele de mai sus.(fara discuri spate). :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

La masina din semnatura discurile si placutele pe spate le-am schimbat si ca producator am mers pe FERODO.

Discurile si palcutele au in jur de 3500 km de rulaj iar azi am dat jos roata jos sa vad cum se prezinta si am vazut ca pe o portiune din disc luceste iar pe cealanta portiune a aparut un pic de rugina.Parca placuta de frana nu calca cum trebuie pe disc.

In schimb pe partea din interior cea care este actionata de pistonas arata impecabil.

Imi putetii da vreun sfat de la ce sa fie??

Sa am vreo problema la etrier??sau sa fie de la umezeala de afara

Va multumesc,

post-46557-0-56963600-1328967905_thumb.j

post-46557-0-96992300-1328967908_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit nu e nici o problema.Sa-i mai tragi un ciocan(dar usor..usor)la capacul de la rulmentul spate.Vad ca e cam scos in exterior si iti pierde vasilina acolo.Il bati cu un ciocan usor pe marginea lui de jur imprejur.Evantual il poti scoate si daca e uscat locul mai aplici putina vasilina in zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am sa verific si acolo unde e rulmentul.

MERSI :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

La masina din semnatura discurile si placutele pe spate le-am schimbat si ca producator am mers pe FERODO.

Discurile si palcutele au in jur de 3500 km de rulaj iar azi am dat jos roata jos sa vad cum se prezinta si am vazut ca pe o portiune din disc luceste iar pe cealanta portiune a aparut un pic de rugina.Parca placuta de frana nu calca cum trebuie pe disc.

In schimb pe partea din interior cea care este actionata de pistonas arata impecabil.

Imi putetii da vreun sfat de la ce sa fie??

Sa am vreo problema la etrier??sau sa fie de la umezeala de afara

Va multumesc,

Astazi dupa un drum lung cu masina discul arata tot asa.

Nu cred ca e normal sa arate asa dupa un drum cu masina.Cred ca placuta de frana nu calca complet pe disc si din cauza aceasta am aceea urma de rugina.

Ce as putea sa verific ca am un prieten tot cu un golf 4 si azi am fost la el si discul arata pe toata circumferinta lui lucios.

post-46557-0-79310300-1329245656_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele pe spate din cate imi amintesc,vin tesite in V,deocamdata nu au avuns sa lucreze pe toata circumferinta lor.Pe partea cu pistonasul e normal sa se pasuiasca mai repede pt ca aia e partea mobila.La exterior e partea fixa care nu prea lucreaza asa mult.Ti-am mai spus..stai linistit ca nu e nici o problema..placutele pe spate tin peste 70-80 mii km..cat ai mers tu cu ele..e foarte putin.Tu le-ai bagat si tablita de cupru cand ai montat placutele?Parca asa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre placuta si suportul de etrier(exact unde calca placuta).Cupru...e culoare aurie gen cupru dar e din tabla otelita.Am gresit eu cu exprimarea..cupru.

post-64586-0-52634900-1329248570_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt montate dar maine o sa le dau jos si o sa mai verific cei pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa scoti tablitele alea alea. ;) Cand ai schimbat placutele si discurile ..vechile placute aveau montate tablitele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da erau montate si cu alea vechi si cand am montat discurile si placutele noi le-am montat la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pachetul cu placute ai gasit tablitele? ;) Sa le scoti..nu le mai lasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele cand le am luat noi acele tablite nu erau.Tablitele care sunt acum pe masina cred ca sunt originale.

Si trebuie sa le dau jos??

se poate merge si fara ele?

nu e vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos tablitele si curata cu o perie de sarma locul unde calca placuta pe portetrier exact locul unde se pun tablitele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza-le,dar multi nu mai pun tablitzele.Eu la masina mea nu am mai gasit tablitzele si service au fost facute numai la reprezentanta in Germania(inainte sa fie adusa in romania).Daca sunt acolo...le lasi in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumparat si eu 2 discuri de frana pe fata pentru Golf 4 1.6 bcb Brembo din Italia iar unul sa ovalizat dupa 600 de km

Cum, s-a ovalizat asa de repede ? Dupa doar 600 KM ? :sly:

Nici eu nu-mi pot da seama, cred ca acel disc a fost prost facut, discurile le-am luat de la un magazin din Italia deoarece mi se ovalizaze unul din cele vechi pe drum, de schimbat le-am schimbat singur in Italia, am pleacat de acolo la cateva zile iar in apropiere de Slovenia la circa 600 de km facuti a inceput sa bata iara, tin sa precizez ca ploaua foarte tare afara, ma gandesc sa nu se fi incins si sa fi aruncat apa pe el. Cand am ajuns in Romania lam schimbat pe cel ovalizat cu cel pe care il dadusem jos si era bun (noroc ca nu lam aruncat) de atunci am facut 12 000 km si nu am m-ai avut probleme.

Modificat de nyky85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. am si eu nevoie de cateva sfaturi daca se poate/ am masina din semnatura (golf 4, an 2002, 90cp ALH) si am schimbat de aprox 2luni placutele de frana pe spate am pus TRW iar acum se apropre momentul in care trb sa le schimb pe fata dar am citit pe forum si nu stiu ce sa aleg si daca are ceva daca nu pun tot TRW si pe fata. Care ar fi mai recomandate? va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

eu mi-am pus discuri si placute Ate (fata-spate) si sunt multumit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!