Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

placute SCT park ( made in gemany ,cica :)) . la mine scartaitul se aude pe fata ...si nu tot timpul ci doar dupa ce solicit frana intens !!! Am desfacut si nu am observat nimic anormal de asta am postat ..... nu obisnuiesc sa trag frana de mana pt ca de obicei parchez pe loc drept !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai facut treaba buna..cine draq te-a invatat sa pui discuri BREMBO..care sunt Premium cu placute SCT de kkt..temasi in ele de puscarii ordinare.Asta e cauza..placutele sunt foarte proaste calitativ. :blah: Din ce am vazut eu la SCT..doar uleiul Mannol e cat de cat bunicel in rest tot ce produc e cam jale.Am primit bonus 2 filtre de aer de renault..rotunde STC..daca va spun ca ma uitam la cutia de carton si mi-a parut ca e mai mica decat de obicei.Era filtrul intors invers in cutie ca sa faca economie de material :biggrin: .Norocul meu ca a venit un mecanic care a vrut filtru ieftin (20 lei)si i-am spus ca am ieftine si sunt defecte,si el la scos din cutie si si-a dat seama de treaba dupa 5 minute de scarpinat in cap :biggrin: .I-am batut obrazul aluia de la firma care aduce SCT..ce drac cadouri facei voi ma..rebuturi.. :na:,dar nici el nu a stiut sa zica ca e intors filtrul invers in cutie.

post-64586-0-36673400-1320677616_thumb.j

post-64586-0-79669900-1320677647_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa ai dreptate in ceea ce priveste calitatea placutelor ( nu au costat f. mult ) dar tot aceiasi marca am si pe spate de mai bine de un an si sunt f multumit ....nu scartie absolut deloc..... isi fac treaba !!!

Si tot nu am inteles ce legatura ar avea calitatea placutelor cu faptul ca UNEORI se aude un scartait in timp ce rulez fara franare !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti explic imediat.daca placutele sunt proaste si sablonul metalic nu este in cote sau e vopsit aiurea..dupa franare placutele nu mai revil la locul lor si stau putin apasate pe disc.Calitatea proasta a materialului de frictiune face ca aproprierea lor de disc sa produca zgomote...scartieli...

post-64586-0-22087800-1320745576_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...mersi de info ...am sa incerc sa le schimb cat mai repede ....ca e foarte stresant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baietii. Astazi mi sa aprins martorul de la Placute fata, cand vad aprins ma calca pe nervi spunetimi si mie niste placute bune la un pret bun, ca astea care le am mi-au inegrit :banghead: jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TEXTAR in jur de 150-160 lei,ATE in jur de 180 lei,TRW dar eu personal am avut probleme cu ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai bine sa innegreasca jantele decat sa scartaie sau sa schimbi discurile odata cu placutele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum domnu' sa mearga cu jantele murdare? :))

Foloseste mai mult frina de motor si mai putin pedala coane...

Nu ai ce face la munte de multe ori dar in rest e recomandat...mai faci si economie de combustibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand TEXTAR, am avut si TRW pe masina si nu am fost prea multumit. iar faza cu jantele murdare.....nu ai ce sa faci-toate placutele innegresc jantele, nu conteaza ca sunt scumpe sau ieftine...dar cele ieftine lasa de dorit la calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai bine sa innegreasca jantele decat sa scartaie sau sa schimbi discurile odata cu placutele :D

Exact. Recomand ATE - nu se compara.... mai scumpe dar calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu 2 discuri de frana pe fata pentru Golf 4 1.6 bcb Brembo din Italia iar unul sa ovalizat dupa 600 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

Ce parere aveti despre placutele de frana Bosch?

Azi am schimbat si eu primul set de placute la 53400km si am pus Bosch

Din fabrica masina avea placute FERODO de care pot sa zic ca am fost foarte multumit

Sper sa fie si acestea ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns si dincolo. Evita sa postezi de doua ori, aceasi problema.

Mergi pe ATE sau Textar.....mult peste Ferodo sau Bosch....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am schimbat si eu placutele pe spate. am mers pe TEXTAR

100 placutele + 50 manopera

post-67184-0-16622000-1321703369_thumb.j

post-67184-0-09686700-1321703373_thumb.j

post-67184-0-74348100-1321703376_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la o persoana care aduce din germania piese ptr masini discuri de frana marca HERZOG, placute marca VAICO, a auzit cineva de aceasta marca sau daca a folosit marcile acestea ptr masinile proprii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaico stiu de ei.Fac multe repere;filtre,placute,discuri frana,bucse,elemente directie,rulmenti.Dar de HERZOG..habar nu am ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca ma ibine stau linistit, ( sunt lucruri facute pe vapor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu..VAICO sunt facute in germania,dar nu e un brand de traditie de piese de schimb.Doar o singura data am vazut un filtru de aer VAICO.made in germania si lucrat foarte bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am schimbat si eu la masina din semnatura placutele si discurile fata.

am optat pe brembo ca discuri si ate pt placute. nici dupa 1000 de km a reaparut acea vibratie in volan la actionarea franei, ati mai patit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre ai innebunit forumu' :) .Acu' zici ca au reaparut?Deci initial iti disparusera dupa schimbare? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi,si eu simt la Bora o tremuratura in volan cand pun frana.As vrea sa comand placute fata si discuri fata.Va rog daca poate careva sa imi spuna ceva preturi si de unde as putea sa comand.Daca se poate din jud. Arad ar fi perfect.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!