Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Nu neaparat, dar trebuie sa le folosesti cu mare grija pana se reaseaza placutele, asta in cazul in care nu au uzura neuniforma prea mare.

LE: de curiozitate, ce marca au fost discurile si cati km de utilizare?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal se schimba ambele sa fie noi. POlacutele nu or fi uzate , dar ce santuri or avea pe ele de la discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal era sa schimbi si placutele cum au specificat si colegii,dar daca nu vrei sa mai dai bani si pe ele sau consideri ca sunt destul de bune,le poti monta fara probleme.Daca au striatii si santuri pe ele iti iei 2 coli de smirghel mai poros granulatie 80 si freci putin placutele pana suprafata de contact o sa fie perfect plana.Repet asta e solutie de compromis..dar in lipsa de bani si alternative merge..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ,

Cand mi-am schimbat anvelopele de iarna am observat ca discurile sunt un pic cam uzate...oare ar trebuie schimbate?

http://imageshack.us/f/696/photo0027lt.jpg/

http://imageshack.us/f/580/photo0029cm.jpg/

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu au santuri si grosimea lor e peste minimul care e trecut pe ele nu trebuie sa le schimbi.Din poze parca n-ar trebui schimbate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca a mele mult mai putin aveau inainte de rectificare . Si inca merg . Au peste 19 sigur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le'am schimbat ca fluera o placuta pe fata in momentu cand mai lasam acceleratia, si am cumparat ATE m;au costat fata/spate 280de lei si manopera de 70lei, masina a fost facuta 200k km am ramas uimit erau ATE sa le fi schimbat neamtu sau erau de cand e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Cand merg cu spatele (si nu franez) se aude un scartait tot timpul de la roata stanga spate. La mersul cu fata nu se aude nimic. Discurile si placutele sunt schimbate de vreo 20.000 pe spate si par inca ok. De la ce ar putea fi?

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! ieri am schimbat pl de frana si din pacate n am luat din cele cu senzor asa ca am ramas cu luminita aprinsa in bord.stie cineva cum pot s o fac sa se stinga fara sa mai schimb placutele? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fa punte intre cei doi pini ai conectorului ramas liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce magazin este ala de vinde placute fara senor pentru golf 4? nu trebuia sa le montezi asa, trebuie sa ceri sa le schimbe cu cele potrivite deoarece acum nu cred ca se poate anula eroarea pana nu se pune senzorul de la placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate anula facand cum a zis Florin sau dezactivat u Vagcom-ul. Hai sa nu dam vina doar pe magazine ci si pe cumparator ca si ei mai fac greseala si cumpara ce nu trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da.....face punte in conector si se stinge martorul. Sau schimbat coding-ul clusterului si bagat fata martor de placute - cum zice dizy,

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca faci punte si nu izolezi acolo intra apa si oxideaza. Foloseste mufa si firele de la vechile p;lacute si uneste capetele firelor ramase. Asa protejeji pinii din mufa pentru data viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata am avut ceva timp liber si m-am uitat la placutele de pe spate. La roata din stanga spate, cea de la care se aude scartaitul, placuta exterioara e mai uzata decat la roata din dreapta. am ridicat masina pe cric si am invartit de roata cu probleme. Are o pozitie in care discul freaca de placute. O fi de la butuc sau e etrierul blocat si nu se distanteaza suficient? Cand am schimbat placutele pe spate (singur) nu mi s-a parut s fie vreo problem cu etrierul. Exista kit de reparatii pt etrier? Il pot repara eu sau tb sa merg la service?

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca nu ramane blocat si/sau nu tine frana de mana posibil sa fie etrierul care este destul de scump daca trebuie schimbat ~800lei. Placutele daca sunt bune se mai poate face o curatare cu spray a sistemului de franare, poate fi o problema chiar la cablul care actioneaza frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La frana de mana am o portinue 'moarta' de vreo 3-4 dinti. am observat ca isi revine, pentru o perioada, dupa ce o urc pe elevator - probabil se intinde o camasa ceva - si prinde de la primii dinti. Ma intreb, insa, de ce freaca doar intr-o anumita pozitie a rotii? Daca ar fi fost etrierul nu ar trebui sa fie roata infranata pe toata circumferinta ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie pistonasul etrierului blocat sau axele de ghidare pline de mizerie si in momentul cand actionezi frana de mana sau pedala sa nu mai revina pe liber.Exact ce a spus si Razvan..desfa etrierul surata culisele de inox ..curata cu peria de sarma umerii etrierului si portetrierului unde iti calca placutele.Am vazut la multe masini ca operatia face minuni...Daca ai presa pe impins pistonasul etrierului pune pe cineva sa faca pedale si vezi cum lucreaza pistonasul si daca iti intra la loc usor,dar ai grija sa nu il scoti definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze k postez si aici dar sper sa primesc un raspuns ca nush ce sa-i fac :

"Ciao...am schimbat de curand discurile( BREMBO) si placutele de frana si mi-a aparut urmatoare problema : dupa ce franez ...daca merg incet se aude sacadat un scartait ( ca si cum ar freca discul doar intr-o anumita pozitie). Am desfacut din nou ..am curatat totul..etrierul nu ramane blocat,discurile nu sunt strambe, am invartit la rece si nu se auzea.. Dupa ce am pus roata si am dat o tura iar se auzea. A mai patit cineva asa ceva ? Care ar fi cauza !"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mike2402, problema mea e similara cu a ta, doar ca pe spate. am tot discuri brembo pe spate. Cred ca-i din butuc/rulment, care, sub greutatea masinii se misca si favorizeaza frecarea intre disc si placute. Asta ar putea explica de ce, cu masina pe cric, nu mai freaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca discul nu este de vina, placutele sunt bune, cablu de la frana de mana trebuie verificat si etrierul cum lucreaza..

Pe puntea spate franele lucreaza destul de putin si prind rugina multa care in timp nu te duce decat la schimbarea acestora.

PS: La Polo in 5ani si 50.000km sunt facute praf discurile pe spate(jumatate sunt ruginite), treebuiesc schimbate cu toate ca am tot incercat/le-am curatat!

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!