Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Cumpara pe fata - vezi ce cumperi....ca nici tie nu iti plac pantofii care te bat, banuiesc.... placutele, vezi sa nu fie deja cu santuri pe ele....

Sigur nu iti mai face, cand o sa schimbi fata.

Mda dezamagire totala . Astazi pe drum cand franam , sub 35km/h scartai ceva pe spate groaznic dar habar nam , dar dupa cativa km numai suna . Insa masina merge si mai si in valuri , volanul tremura bine , astazi ma duc iarasi inapoi . :( Am sa incerc daca nu sa iau pe fata doua discuri noi , iar apoi daca tot nu merge pe spate am sa mai iau tot noi si asta e . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai luat discurile si cu cati bani?Pana la urma cred ca pun disc BREMO si placute ATE pe spate...fac echipa buna?o varianta cu care sa nu am probleme care ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BREMBO 08.7165.14 lei 176 setul de 2 bucati,TEXTAR 2355402 lei 105(la placutele textar si si un spray de curatat frane gratuit ;) )Asta asi cumpara eu in locul tau.Discurile mele brembo max costa in jur de 440 setul,eu am dat 250(lucrez in domeniu si ma mai orientez si eu ;) )Vezi totusi daca placutele sunt bune,de producator bun si sunt schimbate recent,doar le slefuiesti putin partea de contact cu smirghel si sunt ok.Te duci la magazinul de piese auto cu codurile date de mine (oricum sa mai faca si ceei de acolo o verificare dupa seria masinii),si nu au voie sa iti faca preturi mai mari decat am postat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu info insa vesti bune ;) . Astazi trebuia sa merg undeva dupa-masa , iar de dimineata am vorbit de seara cu un prieten , bun meserias strungar si cu tot curajul m-am dus sa le rectfiic inca odata din nou , daca nu mergea asta e , cumparam altele noi . Le-a pus pe strung toate , facute pe ambele parti , fara sa le intoarca si rectificat si pe partea unde vine lipit de butuc . Sunt multumit . Acum nici la 130-140 km/h NU se mai simte nimic la franare (totul cum trebuie) . ;)

PS: Am facut deja cam in jur de 160 de km si cred ca placutele s-au asezat dupa ele :) . Si inca o chestie ... NU le rectificati daca vreti sa le faceti la strungari care nu se pricep pentru asa ceva . Nu merita pentru ca le face aiurea si danseaza bine pe drum . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce grosime mai au acum discurile tale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine mi-a facut rectificarea , e un meseriasi si i-am zis sa verifice grosimea , dar insa el mi-a zis ca astea trebuie schimbate la urmatorul set de placute . Trebuie neaparat sa verific grosimea exacta ?

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am zis si eu Al in privat. Sigur sunt mai subtiri decat limita de uzura. Eu unu nu as merge cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma ma "enervati" sa dau rotile jos si sa pun sublerul pe ele :lol: .

PS: Si 18 daca au e bine .

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de mai jos sunt prezentate cotele minime ale discurilor si placutelor fata/spate.

Screen_Shot010.jpg

PS. Rectificarea nu e totuna cu stunjirea. Rectificarea se executa cu ajutorul unei/mai multe pietre speciale. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca 19 e cota minima ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar... Am o nelamurire . Pe spate e 7mm cota minima ?! Daca va uitat pe poza atasata de didus se observa ca e 7mm cota minima . Asa e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asa e.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ar fi pline si pe fata , tot 7 ar fi cota sau 19 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata discul este format din 2 parti, iar pe spate dintr-un singur disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da , dar daca e plin fara ventilatie tot asa e discul ? Cu doua parti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

---

- Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am dat comanda de niste placute marca FERODO Premium...toti imi zic ca am facut o alegere proasta... :vaidecapulmeu: M-au costat 230RON toate 4 si zilele urmatoare revin cu pareri dupa ce le pun pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am dat comanda de niste placute marca FERODO Premium...toti imi zic ca am facut o alegere proasta... :vaidecapulmeu: M-au costat 230RON toate 4 si zilele urmatoare revin cu pareri dupa ce le pun pe masina...

Pe mine 200 TRW . 85 pe spate 115 pe fata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FERODO am pus odata pe T4 acum ceva vreme, si dupa 5000km deja scartaiau :D

de atunci numai TRW am pus la T5, iar golful e abea la jumatate din discuri si placute puse de neamt, si ATE scrie pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna 230 toate 4?Placutele pe spate sau placute fata spate ?Ferodo premiu sau PREMIER?Ferodoo FEDERAL MOGUL sunt placute destul de bune.Pe octavia 2 pt europa de est vin echipare de prim montaj pe fata.Asa ca sai linistit..totusi pretul ma cam uimeste,astept detalii de la tine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici ca sa stai linistit;OCTAVIA 2 2010 20.000km placute originale..

post-64586-0-29677600-1314097877_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRW sunt mai mult decat ok pentru vw, de mult ori vin ca si piesa de schimb originala, iar ATE sunt undeva tot pe acolo, doar o idee un pic mai bine vazute si mai scumpe. folosesc ambele marci pe masina, discuri si frane de la acelasi producator, franez la maxim toata ziua si nu scartaie pana acum nimic.sa vad acum in cat timp se vor ovaliza cele ATE de pe fata.am si de la Ferodo ceva pe masina si anume lichidul de frana, poate in timp am sa pun si placute, desi acum nu prea cred. daca TRW vine si pe original, e bun si ieftin de ce sa nu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am renuntat la TRW,am specificat si mai sus..nu am fost multumit de ele,am optat pt TEXTAR.TRW ca durata de viata sunt foarte bune,dar imi par cam dure si cam ataca discurile de frana.Oricum e un brand premium TRW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acceasi masina O2 placute spate de prim montaj TRW.Deci fata ferodoo si spate trw.Masina a fost achizitionata de la Avia si a fost lot pr europa de est.Se vede im poza terminatia de la TRW..w.

post-64586-0-30420000-1314342898_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!