Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

textar are cutia galbena.Zimmermann sunt prea scumpe pt masinile noastre,e cam moft sa iti pui pe masina :lol: Pt un golf 4 placutele de fata sunt in jur de 500lei,si discurile de la 200lei bucata cele normale pana la 1000lei bucata cele speciale :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzinarul are 236mm din cate tin minte,iar un tdi are 280+.Deci mai mult ca sigur ai nevoie in primul rand de alt port-etrier.

Sunt aceleasi discuri si la benzinare si la TDI 280 mm pe fata si 232 pe spate. VR si R32 au discuri mai mari.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cat mai km poti face cu martorul de placute aprins?

vreu raspunsuri "documentate" nu pareri "neavizate" !

va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat placute TRW la noul schimb , am facut o alegere buna ? :)

Pretul: 85 lei - pe spate ;

115 lei - pe fata ;

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e bine dar daca schimbai si discurile era perfect. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e bine dar daca schimbai si discurile era perfect. :blah_:

Inca nu e tarziu :blah: . Ma gandesc bine si iau doua noi pe fata oare o sa rezolv asa ? Asi face asta daca asi sti sigur ca pe fata e problema . Dar inca sunt noi placutele abia am facut 100 km cu ele . :blah:

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si s-au asezat pe discuri sau mai au ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doruuuu,e cam greu de spus,cum am mai postat si in alte randuri pe masina fata ai 4 placute,doar una din ele are senzor.E posibil ca placutele sa se toceasca neuniform si una din ele sa fie fier pe fier cu discul.De regula cand se aprinde avertizorul de placute uzate trebuie schimbate de urgenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si s-au asezat pe discuri sau mai au ceva?

Pai am facut deja 200 de km ... dar :grrrrrr: la 100 la ora iara vibreaza volanul :banghead: Sapt viit vreau sa cumpar 2 discuri noi pe fata iar daca inca tot vibreaza mai iau doua de la dezmebrari pe spate si le fac alea la meseriasi...dar cred ca pe fata e probl :grrrrrr: .

PS : Pacat de placutele astea noi ca o sa le manance repede si neuniform !

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara pe fata - vezi ce cumperi....ca nici tie nu iti plac pantofii care te bat, banuiesc.... placutele, vezi sa nu fie deja cu santuri pe ele....

Sigur nu iti mai face, cand o sa schimbi fata.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doruuuu,e cam greu de spus,cum am mai postat si in alte randuri pe masina fata ai 4 placute,doar una din ele are senzor.E posibil ca placutele sa se toceasca neuniform si una din ele sa fie fier pe fier cu discul.De regula cand se aprinde avertizorul de placute uzate trebuie schimbate de urgenta.

Asta se intampla la Dacie - v-a specificat in postare ca vreau un raspuns "avizat" nu doar pareri si impresii

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat mai km poti face cu martorul de placute aprins?

vreu raspunsuri "documentate" nu pareri "neavizate" !

va multumesc anticipat

Poti face si 2000 km.

---

- Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doruuuu..daca tu consideri raspunsul meu NEAVIZAT..atunci faci ce vrei si mai mergi cu placutele de frana cat vrei tu.Citeste ce au mai postat si colegii de forum si apoi mai vorbim.Repet.in cele mai multe cazuri PLACUTELE DE FRANA SE UZEAZA NEUNIFORM.Placutele de pe dreapta pot fi fie pe fier.Daca am posibilitatea o sa iti postez azi poze.Pana una alta cumpara un set de placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce zice GABIVVX...cat am vrea, tot nu le uzeaza uniform, si e pacat de discuri. Poti face o verificare a placutelor....dar eu, decat sa ma muncesc atat doar sa ma uit la ele mai bine le schimb.

Tot asa e perfect adevarat ca mai poti merge cu martorul aprins ceva timp sau ca mufa, daca nu e bine fixata, iti poate aprinde martorul aiurea.

P.S. - dorruu - eu zic sa iti respecti colegii care vor sa te ajute si aloca din timpul lor in acest sens. Fiecare isi da cu parerea...ca de aia e forum - ca exista si cazuri in care raspund si cei care nu stiu....e cu totul altceva, dar nu e cazul acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite exemplu,placute octavia tour..sunt modelul de placute care merg si pe golf.Schimbarea sa facut din cauza discurilor care devenisera destul de uzate si sa montat pe masina discuri brembo si placute trw.Considera cazul de fata unul fericit,e mica diferenta dintre placute.

post-64586-0-38805900-1313566170_thumb.j

post-64586-0-78171200-1313566187_thumb.j

post-64586-0-92308500-1313566201_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce zice GABIVVX...cat am vrea, tot nu le uzeaza uniform, si e pacat de discuri. Poti face o verificare a placutelor....dar eu, decat sa ma muncesc atat doar sa ma uit la ele mai bine le schimb.

Tot asa e perfect adevarat ca mai poti merge cu martorul aprins ceva timp sau ca mufa, daca nu e bine fixata, iti poate aprinde martorul aiurea.

P.S. - dorruu - eu zic sa iti respecti colegii care vor sa te ajute si aloca din timpul lor in acest sens. Fiecare isi da cu parerea...ca de aia e forum - ca exista si cazuri in care raspund si cei care nu stiu....e cu totul altceva, dar nu e cazul acum.

In prima mea postare am cerut o parere de la cineva "documentat" atat ,fara pareri de chibiti - gen schimbale imediat...., de aici si raspunsul meu mai "acid" (daca nu ma pricep mai bine tac si invat)

@GABIVVXCand pot, fii sigur ca o sa le cumpar si chiar o sa le schimb (asta ca sa fii linistit - era o gluma)

@Al Bundy - merci de raspuns (si eu stiam cam la fel 2000-2500-3000 km)

ideea e ca sunt cam departe de casa (si imi faceam niste calcule)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci te uiti si tu la cum sunt uzate placutele sa-ti faci o idee si dupa un timp mai verifici palea mai uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doruuuu -nu au nici ceea mai mica legatura placutele tale cu linistea mea de orice natura :lol: Nu trebuie sa ai cunostinte avizate,poti deschide cartea masinii si o sa gasesti ceva legat de senzorul uzura a placutelor.Da poti merge lejer 2000-2500-3000 km :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doruuuu -nu au nici ceea mai mica legatura placutele tale cu linistea mea de orice natura :lol: Nu trebuie sa ai cunostinte avizate,poti deschide cartea masinii si o sa gasesti ceva legat de senzorul uzura a placutelor.Da poti merge lejer 2000-2500-3000 km :lol:

doar ca nu scrie nimic de kilometri ! :icon_thumright:

atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My link

My link

My link

Astea sunt pe fata FS III si cred ca au fost schimbate de fostul propietar pentru ca par mai bune decat cele din spate unde simt ca am probleme.

Cele din spate unde in timp ce merg aud un zgomot fin de vum-vum-vum discontinu de parca am pana sau loveste ceva roata...(in partea dreapta)

Asa arata placutele din spate pe care am vazut ca scrie ATE(e producatorul din fabrica pentru masina mea?)

My link

My link

My link

Acum mare dilema...cum naiba sa fac?sa arunc banii si sa le schimb pe toate chiar daca pe fata nu am probleme ,dar macar asa stiu o treaba sau sa le schimb doar pe spate si sa rezolv problema?

Nu cred ca zgomotul ar putea sa fie de la telescop arc sau rulment pentru ca se aude usor si nu troncane in gropi numai la franare incepe sa tremure si zgomotul se amplifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in una din pozele cu discurile de pe spate..se vede clar ca masina nu a circulat..exact ce ti-am explicat in pm ;) .E cazul sa le schimbi,se vede clar ca placuta de frana nu mai are contact cu partea superioara a discului.Pt puntea spate ca variante premium discuri frana ai asa;BREMBO 08.7165.14 lei 88,ATE 24.0109-0123.1 lei 120,TRW DF2805,TEXTAR 92082500,pt placute frana;TEXTAR 2355402 lei 105,ATE 13.0460-2820.2 lei 120,TRW GDB1330.Depinde de bugetul tau poti procura spre exemplu ROADHOUSE spaniole la 78 placute si 110 setul de 2 discuri.

Nu imi dau seama din poza de uzura placutelor spate..poate reusesti sa pui o poza mai buna..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos GABI,numai conteaza acum uzura placutelor daca tot trebuie sa schimb discurile care zici ca sunt duse...Vreau doar un brand cu care sa nu am nici un fel de probleme si banuiesc ca trebuie sa aleg intre ATE si TRW.Ea cu care vine din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE,TEXTAR,TRW.Un plus pt BREMBO care nu mai au nevoie de prezentare si echipeaza din fabricatie Aston Martin, Ferrari, Lamborghini, Maserati,Pagani ,etc..etc.Ca fapt divers azi am facut si eu rost la un pret mai special discuri fata BREMBO MAX pt masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam,am achizitionat un set de discuri fata BREMBO MAX la un pret mai special :lol: .Ramane de vazut cu ce placute le imperechez.TRW ies din discutie(aveam un set procurat tot la un pret special de 60 lei si le-am dat)Eram fan trw dar nu prea mi-a placut cum s-au comportat si mi-au cam scartait.Ramane de vazut ce placute aleg;ATE,BREMBO,TEXTAR.Inclin spre TEXTAR

post-64586-0-33506000-1313734819_thumb.j

post-64586-0-52264300-1313734844_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!