Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Salutare. Vin si eu cu o cerere de pareri. Trebuie sa inlocuiesc discurile + placutele frana la masina mamei (masina 100% de oras). Datorita utilizarii numai in oras nu vreau sa ma arunc la Brembo sau alti producatori chiar de top pentru ca nu se justifica in cazul acesta. Am gasit la un pret bun kit complet discuri+placute de la TRW. Ceva pareri in sensul asta? Ma intereseaza mai ales un feedback pentru discurile TRW. Placute TRW folosesc si eu pe masina proprie in combinatie cu dicuri Brembo Max Sport si isi fac treaba. Deci la capitolul placute nu am probleme in a lua o decizie :D. Multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care fol. pe passat discuri si placute trw, si isi fac bine traba. votez pentr masina d-nei trw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc pentru parere mami si modul de adresare :D :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Revin cu o problema mai veche:

In toamna am schimbat discurile si placutele originale pentru ca discurile erau foarte uzate. Zis si facut, am inlocuit discurile si placutele cu unele MINTEX. Inca de la primul drum mai lung(100km)la 1 saptamana dupa montare masina la franare trepida atat volanul cat si podul pedalier. Am dat vina pe cauciucurile de vara si le-am inlocuit cu cele de iarna. La fel si cu cele de iarna. Am cumparat un set de 4 cauciucuri noi de iarna si aceeasi problema. Am mers asa pana prin IANUARIE cand am inlocuit discurile cu unele luate de pe o masina care fusese dezmembrata. Trepidatul la franare a disparut pana am iesit din oras(un drum camd de 250 km si ceva serpentine) cand volanul iar a inceput sa trepideze la franare la viteze mici dupa care si-a revenit la intoarcere. De atunci a trecut cam 1 luna, si cam vreo 2000 km. In seara asta la un drum in afara orasului, masina la franare trepideaza din nou si e cam deranjat.

Ce e de facut? Doua seturi de discuri ovalizate? Mentionez ca la al 2-lea set am pastrat placutele de la primul set pentru ca nu aveau uzura mai mare de 75%. Sa fie din cauza placutelor? Bucsele si pivotii au fost schimbati al setul nou de discuri+placute.

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MINTEX..e un producator de nisa..nu as sfatuii pe nimeni sa monteze pe masina asemenea produse.Posibil sa te fi incantat pretul bun :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intamplarea face ca sa cunosc inca un nefericit nemultumit de MINTEX.Aceleasi probleme...s'au ovalizat imediat.Acum a pus BENDIX,are 6 luni si inca sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o nedumerire. Am schimbat recent placutele de frana (fata + spate). Am pus placute TRW.

Am facut deja ~ 1300 Km si placutele tot nu s-au asezat pe disc cum trebuie, in sensul ca pe fiecare disc in parte (atat pe interior cat si pe exterior) exista o portiune de ~ 1 cm care ramane ruginita. :blink:

La placutele vechi nu aveam aceasta problema.

Frana am folosit-o destul de mult (oras, exterior, drumuri cu serpentine etc.) si tot nu ,,s-au format" cum trebuie placutele pe disc. Stie cineva care ar putea fi cauza ? :huh:

Este posibil ca in ~ 1300 Km inca sa nu calce cum trebuie placutele pe disc ? Multumesc. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat tu placutele sau la service?Stai linistit se pasuiesc ele mai asteapta ceva km si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service au fost schimbate placutele. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRW..sunt putin mai dure,dureaza pana se pasuiesc pe forma vechiului disc ;) Se rezolva dar mai ai de plimbat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, in legutura cu trepidatul am un prieten care tot ca tine si-a schimbat discurile si placutele si la fel a patit, ii trepida cand punea frana. Si el ca si tine a zis ca sigur s-au ovalitzat discurile dar nu a fost asa. A montat pe masina discurile vechi si tot avea trepidatii si doar dupa ce a schimbat marca de placute nu a mai avut probleme si a putut sa monteze discurile noi la loc, deci s-ar putea sa fie si la tine tot asa.

Asta e pentru domnu "Masina Poporului"

Modificat de andrey_deyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, GABIVVX. Am sa mai plimb masina si voi reveni cu noi impresii. Multumesc. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

@andrey_deyu la asta mam gandit si eu. Sa incep prin a schimba intai placutele. Sa fie TRW sau FERODO?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE :D

la T5 din fabrica vine tot sistemul de franare marca TRW si tot TRW am pus mereu la placute, tin cam 60.000km

ceea ce e mult avand in vedere faptul ca masina are 2 tone, si cu remorca si cu tot dupa ea, viteze nu tocmai mici, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrey_deyu la asta mam gandit si eu. Sa incep prin a schimba intai placutele. Sa fie TRW sau FERODO?

Multumesc

Cumpara TRW eu dealea mi-am cumparat. Eu am avut un set pe fata si la fiecare frana scartaiau si dupa o luna a trebuit sa le schimb si am pus trw, cu celelalte n-am ce face poate in situatii de criza le montez dar fac urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am discuri Delphi (toate) si sunt ok,imi place ca s-au uzat frumos, uniform,fara santuri,franarea e buna,in schimb ruginesc pe margine.

Am vazut multe masini in special O2 care fac niste santuri destul de urate pe discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu toate ruginesc unde nude se freaca de placute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrey_deyu la asta mam gandit si eu. Sa incep prin a schimba intai placutele. Sa fie TRW sau FERODO?

Multumesc

Dupa ce le schimbi revino te rog cu o parere daca iti mai face la fel.Si eu am aceleasi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat de curand (vineri-08.04) discuri si placute fata spate. am mers pe ATE total...ca daca tot schimb tot...macar sa merg pe aceeasi marca (si buna...asa cum sustin nenumarati colegi de aici). am inlocuit si lichidul de frana (tot ATE)...ca sa nu mai stiu de probleme cu frana in urmatorii ani :D

per total - cu tot cu manopera - m-a costat 1100 lei.

am facut deja 500km....si chiar drum de munte (pitesti busteni si retur). la inceput pedala a fost mai "elastica"...dar acum e deja ferma.

o sa revin cu feedback si dupa cateva mii de km.

drive safe :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu toate ruginesc unde nude se freaca de placute?

unele ruginesc mai putin,iar discurile mai de soi au partea unde nu calca placuta tratata si nu apare rugina deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

revin si eu cu vechea problema. in ianuarie am schimbat discurile de pe fata caci se ovalizasera, am pus discuri BREMBO si placute MINTEX, totul a fost bine dar dupa vro 1500km iar a aparut senzatia de disc ovalizat la franare. Am fost iar la service si am dat comanda de discuri si placute ATE pentru toate 4 rotile. totul a fost bine pana acum vro 1 luna(aproximativ 4000km facuti cu discurile noi) si iar m-am pomenit cu senzatia de disc ovalizat cand franez. Am fost la 2 service-uri sa faca o verificare si au zis ca nu pot sa isi dea seama de ce se ovalizeaza, ce trebuie sa fac? din ce motiv s-ar ovaliza atat de repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un amic a avut trepidatii de acest gen la un Ford si s-a rezolvat prin inlocuire planetara; evident, masina nu a fost lovita, aceasta problema fiind una specifica modelului respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este planetara sigur caci in momentul cand discurile erau noi nu mai facea nimic, acum ... continua sa faca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate chiar se ovalizeaza...cat de des speli masina?poate cei de la spalatorie ti le distrug...am observat la mai multe spalatorii...cum bagi masina p rampa..direct la roti da cu apa...

dau si eu p idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exclud si asta, am observat ca se ovalizeaza doar discul din stanga fata. e posibil sa fie butucul stramb sau fuzeta si de acolo sa se ovalizeze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!