Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

salut. astazi am schimbat discurile de pe fata+placute fata pt ca se ovalizasera discurile. problema mea apare in momentul in care am trecut pe la service sa ma uit cum merge treaba si am observat ca la discul din partea stanga ii lipseste surubul acela mic, dupa o discutie cu mecanicul mi-a zis ca era surubul rupt(dar nu prea imi vine a crede ca nu mai observasem pana atunci, mai ales ca am schimbat jantele cu cele de iarna la inceputul lui decembrie) si nu poate sa il scoata, ca trebuie sa dea jos butucul si sa scoata si rulmentul, apoi imi trebuie alt rulment si e mult de munca, dar el ma asigura ca nu are nimic daca nu mai e surubul acela ca discul se tine in prezoane si nu intr-un surub mic si pot sa merg linistit. spuneti-mi si mie ce pot sa fac? pot sa stau linistit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar pe fata este senzor,pe spate nu e.de cand ti s-a aprins, mai poti merge vreo 300 de km in localitate si vreo 600 pe exterior.ia-ti placute TRW sunt foarte bune costul lor sa fie undeva la maxim 200 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_mdln1 stai linistit ca poti sa mergi si fara surubul acela fara probleme ...discul chiar este sustinut de prezoanele de la jante...asa am si eu la vreo 2..bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o cursa a rotii din stanga imi freaca ceva(ori placutele de disc, ori altceva nu pot sa imi dau seama). sa fie din cauza ca nu e surubul acela la disc??? sau ce ar putea freca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica acea tabla de protectie de la discul de frana ca de la aia sar putea sa faca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miercuri am schimbat piese in valoare de 1700 lei, printre care si discurile fata + placute(se ovalizasera discurile). discurile le-am luat pe aceiasi dimensiune care erau pe masina din fabrica iar ca producator sunt Brembo, iar placutele nu stiu ce nume aveau, ieri seara a inceput sa imi frece ceva urat la roata de pe stanga(culmea este ca nu face mereu si nu tine cont daca sunt discurile calde sau reci), trecand cu vederea lucru acesta(urma sa ma duc maine la service unde am schimbat piesele sa vad ce freaca), astazi cand am iesit in oras pe la ora 4, vremea frumoasa, masina mergea bine(cu exceptia ca freca ceva la roata din stanga) toate bune. la 500 de metri de blocul meu am pus doua frane mai puternice(cam de la 60 la 10 pe ora), dupa 50 de metri de a doua frana am tras pe dreapta ca imi iesea fum de la ambele roti intr-un mod ingrozitor(am stat cu stingatoru in mana si niste trecatori au chemat politia, nu stiu daca au sunat si la pompieri, atat de rau iesea fum). am stat cu stingatoru in mana cam 20 min pana sau racit franele si am adus masina in parcare, noroc ca au fost politistii cuminti si nu sau legat de mine, mi-au zis doar sa o bag in parcare. nu stiu care sa fie motivu, sa scoata fum in ultimu hal de am crezut ca a luat foc. niste idei ceva va rog!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. fum eu gasesc urmatoarele explicatii: discurile de frana au aplicat pe ele un strat de ulei ce are rol de protectie anticoroziva pe timpul depozitarii. Daca cei care ti le-au montat nu le-au degresat, posibil ca acel ulei sa fie cauza fumului. O alta varianta ar putea fi calitatea proasta a materialului placutelor de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, placutele si discurile de frana se rodeaza cateva sute de km pana sa isi intre in plina functiune.Si eu am abuzat de frane dupa 1000km dupa ce am schimbat placutele, mi-a iesit un fum de la roti de n-am mai vazut discu.De atunci, totul este ok.Este recomandat sa nu se franeze la capacitate maxima si brusc pana cand piesele s-au rodat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos. mai ramane treaba cu scartaitul(baitia, se aude ceva ca freaca la o cursa a rotii, ca nici nu stiu cum sa o mai numesc) la roata stanga fata, am fost la serviceul care mi-a montat piesele de 2 ori si nu isi dau seama ce face, au mers si cu ea si au auzit dar sus pe elevator nu face nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa descrii sunetul?Nu este cumva de la discuri/placute?Astea cam freaca pana se aseaza.Ce alte piese ai mai schimbat si pot sa frece in roata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata am schimbat bucsele mari de la brat, bucsele de la bara stabilizatoare, bieletele antiruliu, burdufu de la planetara stanga langa roata si discurile + placutele, am schimbat si lichidu de frana. m-am gandit la placute dar fac si fara sa am frana pusa, si nu cred ca freaca placutele pe disc fara sa ating pedala de frana, si roata se invarte bine cand e pe elevator, deci nu pare sa mearga infranata sau ceva.

sunetu cum sa il descriu... ceva de genu ca freaca fier pe fier, sau tabla pe tabla. si se aude mai tare cand pun frana, dar zisai ca se aude si cand nu am picioru pe frana, in mers la 20-30 chiar si 40 la ora, nu se aude la viteza mai mare(bainuiesc ca nu se aude si ca, creste zgomotul).

Modificat de ionut_mdln1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi cred ca se aude cum freaca placuta pe disc pana se aseaza.Poate ai prins placute cu mai mult material metalic.Insa daca spui ca sunetul se accentueaza cu apasarea pedalei de frana, acolo trebuie sa fie problema.Posibil sa nu fie strans ceva cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu vechea problema... imi scartie ceva la roata din stanga fata, am fost la service, sa uitat un mecanic la ea si a zis ca nu are nimic. a doua zi am fost peste ei si a mers alt mecanic cu mine in masina, a auzit cum face, a dat roata jos, placutele, discu, sa mai uitat el pe acolo si a ajuns la concluzia ca freaca placutele de disc, a zis ca sunt placutele proaste... (placute noi de 1 saptamana schimbate la ei cu tot cu discuri pe fata). am dat comanda de alte placute (de data asta am luat ATE la vro 260 lei la recomandarile lor ca sunt mai bune, placutele celelalte erau la 170 lei tot la recomandarile lor, bineinteles ca am mai dat decat diferenta ca celelalte erau in garantie).pana sa schimb discurile si placutele nu aveam problema asta(aproximativ 42 mii km facuti cu discurile si placutele cu, care am cumparat masina), la primele placute pe care le-am schimbat(aproximativ acum 2 saptamani) a inceput sa frece ceva la roata dupa 120km parcursi, acum o saptamana le-am schimbat cu cele ATE si astazi a inceput sa frece iar(un scartait la roata cand pun frana, cand merg cu 30-40), dupa 140km facuti cu ele. nu pot sa imi dau seama ce are. ajutati-ma si pe mine cu cateva pareri va rog mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari,

Va rog sa imi spunetzi si mie cum sa remediez problema la roata dreapta spate, ca ramane franata daca folosesc frana de mana.

De acea de ceva vreme evit sa folosesc frana de mana ca sa nu mai franeze roata.

Cablul de frana care vine de la manier pana la etrier nu e inruginit si se misca usor in "furtun".

Daca cumva uit si folosesc frana de mana dupa aia trebuie sa trag clema pe la etrier cu un patent inapoi ca sa pot sa invirt roata si nici asa nu se invarte usor ca cealalte.

Discurile si placute mai merg vreo 10mii, asa ca inca nu vreau sa le schimb.

Poate cineva printre voi a mai intalnit cu problema asta si povesteste cxe e de facut.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata pistonasul din etrier(eventual garnitura de praf inlocuieste'o).Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asa arata pistonasul in etrier cum si unde se poate curatza ca in jurul lui parca e cauciuc nu inteleg ce vrei sa zici @zebrocksky :(.

Poza asta am gasit-o pe net dar e a unui pasat din 1996.

Mai e si o alta problema ca daca nu ai unelta respectiva care apasa invartind pistonasul in locas cum se poate pune inapoi fara sa strici etrierul?

post-62048-0-02470800-1297184223_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...din cate am mai citit eu pe aici...poti folosi o cheie de flex...in lucul acelei unele speciala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai aia e garnitura "anti-praf".La tine am un "feeling" ca e sparta/rupta si a intrat acolo mizerie.Daca totusi e intreaga o dai jos si cureti.Acum urmeaza surpriza:pistonasul e doar putin murdar sau e afectat destul de tare.Daca e cu "scobituri" adanci...cam trebuie altul.Sfat in privinta curatatului nu prea stiu ce sa zic.Curatarea superficiala o faci cu smirghel cel mai fin(granulatie 1600) sau cu pasta de polish sa nu afecteze primul strat de protectie al pistonasului.Daca scoti de tot pistonasul,lichidul va curge,se dezamorseaza pompa,pierzi si ambreiajul.Ca sa impiedici scurgerea,iti trebuie un cleste-clema sa stangulezi furtunul(aici iar atentie sa nu crape cumva furtunul).Apoi ar trebui o aerisire sa fii sigura ca treaba e buna.E mai degraba munca de "servis" decat de o dupa-amiaza.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt raspuns, asta am vrut sa aflu acum sunt mai sigur in cea ce vreau sa fac pana la urma si mechanici sunt oameni.

Strangularea furtunului uitasem. Si nici aerisirea nu il am in degetul mic.

Masina mea inca nu cunoaste niciun service in romania.

the best

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu cu o noua problema, acum la frane. de ceva timp cand franez se aude un uruit la roata dreapta fara. mi-am dat seama ca vine de la placute, probabil fiind duse. am desfacut prima data roata stanga fata pentru a vedea daca am senzor pe placute, insa nu mi-am dat seama, placute pe stanga fiind inca buna, aveau 4-5mm. ieri insa m-am uitat si la roata dreapta fata, cea cu probleme, si surpriza, placuta pe interior era distrusa de tot, fier pe fier. norocul meu ca inca n-a inceput sa manance din disc. intrebarea mea este, care sa fie motivul pentru care cea pe dreapta s-a tocit de tot in comparatie cu celelante? mentionez ca placutele sunt (s-au ar trebui sa fie) originale, au fost puze in reprezentanta porche.

si inca o intrebare, nu am avut timp sa citesc toate paginile, si vreau sa plec sa-mi achizitionez placute. cum se numesc placutele cu care vine basina din fabrica, si ce imi recomandati? pe multi am auzit de ATE si TEXTAR. multumesc, astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!