Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

:) Exact. Asa esti sigur daca produsul este fabricat in Germania sau nu. Pe multe scrie Germany, dar nu au trecut decat cu numele pe acolo. Nu inseamna ca sunt mai proaste, dar parca stai mai linistit cand stii ca a fost fabricat la neamţ in "curte".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trepidatiile se simt in momentul in care franez, in volan. In afara de volan, pur si simplu se simte in toata masina, ceva de genul cand apesi frana si i dai drumu, tot asa....

Dupa mine daca ar fi din discuri atunci ai simtii si mici lovituri trepidatii in pedala in momentul apasarii, in acest caz nu stiu, dar verifica caseta de directie daca zici ca trepideaza si volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea vad ce legatura ar putea sa aiba caseta de directie daca vibreaza volanul doar pe franare...

Nu se poate ca un simptom sa se manifeste doar intr-un anumit moment si sa nu aiba legatura directa cu acea actiune facuta in respectivul moment.

Modificat de Ciuby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare am si eu, nu stiu ce diametru am la discurile de pe masina si nu stiu care este diametrul maxim pt discurile pe care le pot monta, este vb de masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot merge cu asemenea adaos pe criza asta ?

pai la autokama in pretul produselor ai salariile personalului si chiria(costurile) spatiului.La mau77mau, omu nu are aceste cheltuieli si le poate livra la domiciliu tau.Eu am rezolvat foarte elegant cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare am si eu, nu stiu ce diametru am la discurile de pe masina si nu stiu care este diametrul maxim pt discurile pe care le pot monta, este vb de masina din semnatura.

Cred ca tu ai pe fata 288 mm, la fel ca mine. Trebuie sa iei fix aceleasi discuri ca diametru daca vrei sa nu schimbi si etrierele. Daca vrei discuri mai mari trebuie sa iei si etriere, placute mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trepidatiile se simt in momentul in care franez, in volan. In afara de volan, pur si simplu se simte in toata masina, ceva de genul cand apesi frana si i dai drumu, tot asa....

Am mai scris pe acest topic si pe celalalt numit Franare - probleme. Cauta si vei gasi raspunsul la problema ta. Nu e de vina nici caseta, nici bieletele de directie, nici capetele de bara. Incepe cu o verificare a planeitatii discurilor de frana cu ajutorul unui ceas comparator si posteaza aici abaterile.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare...cred ca sosit timpul sa imi schimb si eu placutele pe spate...am gasit o oferta la Ferodo Premier 100 ron...sunt ok ? sau e mai ok TRW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ferodo premier am eu pe fata si sunt OK. atat ca la inceput au scartait cativa km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...cred ca sosit timpul sa imi schimb si eu placutele pe spate...am gasit o oferta la Ferodo Premier 100 ron...sunt ok ? sau e mai ok TRW?

TRW sunt mai bune decat ferodo, dupa opinia mea. Daca vrei, ia legatura cu volksman. eu am cumparat piese de la el si totul e ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de sfat...in cele din urma mi-am luat ferodo premier FDB 1083 la 100 RON(punte spate) ...si TRW erau la acelasi pret da am zis sa incerc si FERODO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare la masina din semnatura...adica o problema mai mult...la viteze mici, in aglomeratia din oras, cand pun frana, daca apas usor pedala imi vibreaza masina si asta cand e aproape de a se opri pe loc, dupa care mai tine cateva secunde si nu mai vibreaza...nu tot timpul dar se intampla si e enervant...nu e un vibrat tare si nu se intampla tot timpul...de la ce ar putea fi? si e doar cand pun frana usor, daca franez tare nu se simte...multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , urmeaza sa imi schimb discurile pe fata...ce recomandati avand in vedere ca masina are chip de ceva vreme si de atunci simt ca nu ar strica niste frane mai bune....din pacate pe spate am tambur... franarea masini nu e rea dar de la viteze mai mari se simte cateodata nevoia de un pic mai mult.... :) mersi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bora are discuri de frana si pe fata si pe spate?

am observat ca cele de pe spate sunt mai mici in diametru...ase e normal sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Ce discuri de frana si placute imi recomandati? Ce parere aveti despre ATE? Vreau sa imi aduca cineva din germania daca nu ma costa mai mult decat aiciin romania.

Vreau de acolo ca vreau sa fie original si de caliate. O cunostinta mi-a cumparat deja niste discuri cu placute dar mi-a zis ca ii au costat 190 euroi si nu stiu ce marca este dar nu este ATE.

Fiind inregistrat si pe un forum neamt

http://www.motor-talk.de/forum/welche-brem...=1#post26042076

am aflat ca acolo 190 de euro e prea prea mult pentru (discuri si placute)ATE.

Acum astept sa aflu pretul real de acolo dar poate aflu aici ceva mai convenabil de la voi, mersi fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Am schimbat si eu in urma cu 1 saptamana discurile si placutele si am pus MINTEX...dar nu stiu prea multe despre aceasta marca...doar ca sunt facute sub licenta de cei de la TEXTAR. Nu imi scartaie de loc doar cand dau in marcharier si franez in rest toate bune. Discurile mele erau pe moarte, nu erau crapate, dar aveau uzura foarte mare si imi terminau placutele. Am sa pun si o poza mai jos...dar privite de sus nu prea se vede ca sunt uzate pentru ca nu se vede buza de 2-3 mm.

axlpv.jpg

2reje6c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze par sa aiba un diametru destul de mare comparativ cu originalele. Esti sigur ca nu iti ating etrierii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai am pus discuri BREMBO si placute TEXTAR pe fata, ambele noi ! Sa vedem cum se comporta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu stiam nimic de BENDIX pana cand mi'a zis cineva ca masina ar veni cu de astea din fabrica.Si uite asa am pus 2xBENDIX pe fata+placute TRW la un prieten.Are facuti deja peste 2000k si toate bune si frumoase.Nu scartaie,nu dardaie...Pretul a fost pe total 380ron.Ce am remarcat ca fiind diferit de discurile care le'am dat jos ar fi faptul ca fantele de aerisire ca sa le zic asa sunt mai dese la Bendix decat la cele pe care le'am dat jos.

OFF:XNC ce nu ai venit sambata?golanule :))

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Ce discuri de frana si placute imi recomandati? Ce parere aveti despre ATE? Vreau sa imi aduca cineva din germania daca nu ma costa mai mult decat aiciin romania.

Vreau de acolo ca vreau sa fie original si de caliate. O cunostinta mi-a cumparat deja niste discuri cu placute dar mi-a zis ca ii au costat 190 euroi si nu stiu ce marca este dar nu este ATE.

Fiind inregistrat si pe un forum neamt

http://www.motor-talk.de/forum/welche-brem...=1#post26042076

am aflat ca acolo 190 de euro e prea prea mult pentru (discuri si placute)ATE.

Acum astept sa aflu pretul real de acolo dar poate aflu aici ceva mai convenabil de la voi, mersi fain.

Tipule, eu am discuri si placute ATE pe GTI-ul meu si sunt deosebit de multumit de ele. Masina franeaza intr-un mare fel, plus ca au un look deosebit.

Ma refer la ATE Power Disc.

ATE%20Power%20Disc.JPG

Cu siguranta imi voi lua altele identice atunci cand va veni momentul sa le schimb pe astea pe care le am acum pe masina. Daca te hotarasti la ele, n-ai sa gresesti cu nimic! :(

Valabil ca sfat si pentru mandarina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari,

M-am hotarat deja si o sa aleg si eu ATE.

Cred ca o sa fac achizitia pe net la;

http://www.profiteile-direct.de/index.php/...index/type/8799

pentru 90 euro se gaseste discuri si placute ATE si stiu ca sunt originari si de calitate(sper) macar si platesc o singura data si nu de doua ori pentru niste no names.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

@Jurasik sincer nu am fost atent...de atins nu imi atinge...am sa ma uit cu prima ocazie sa vad diametrul.

@zebrocksky nu am avut cum sa vin pentru ca vineri noapte am fost la 12 Hours Dance Marathon :)

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru ajutor (sfat)HF_Integrale chair la discurile alea de la ATE ma uitam si io da lipsea o recomandare sa le iau cu incredere ...mersi mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere, man!

Sa nu uiti sa ne spui cum se opreste masina dupa ce ti le montezi. Sunt convins ca vei fi incantat! :beer:

Modificat de HF_Integrale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!