Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Salut,

Daca placutele sunt bune(la fel si discurile) rotile sunt echilibrate(si toate cu aceiasi dimensiune de cauciucuri) singura varianta este sa faci o geometrie.

Cu stima,

Costel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma face sa cred ca discurile sunt de vina deoarece numai atunci cand franez tremura volanul.Placutele trebuie schimbate in maxim 3000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma face sa cred ca discurile sunt de vina deoarece numai atunci cand franez tremura volanul.Placutele trebuie schimbate in maxim 3000 km.

:) doar nu sunt din plastic...intre >30k - 60k poate

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi!

atunci cand franez de la viteze de 90+ imi tremura volanul.

Credeti ca e din cauza discurilor sau a rotilor neechilibrate?

multumesc!

Daca ar fi din cauza rotilor neechilibrate ar tremura continu, daca este doar la franare mai mult ca probabil discurile au o bataie, pe care o poti verifica cu ceasul comparator.

In pedala de frana nu se simte bataia?

Verifica si bucsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a mea are pe spate placute TEXTAR iar pe fata PAGID.asa am adus-o din germania.

am comandat de la reprezentanta vw 2 seturi de placute (fata - spate) si au venit aceleasi marci.

de discuri nu mai am bani.deocamdata.

ce discuri aftermarket as putea lua la placutele astea?

Modificat de dorumito
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa le duci inapoi daca ti-au adus pagid.

Asa trebuie sa arate placutele originale.

Codul lor este 1J0698151G sau 1J0698151M.

49d41bc5d64809eff5878fc364933ebb.jpg

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am luat dupa seria sasiului : 1JO 698151 D

daca te uiti mai atent in partea de jos spre dreapta este stantat ceva acolo.

la mine este stantat pagid 565.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de discuri. Dupa lungi studii de piata si nu numai, si N sfatuiri cu mai multi colegi de forum, am schimbat si eu discurile, placutele si furtunasele pe fata. Am luat ATE (cum m-a tot omorat la cap Cosmin) si nu regret. Frane bune din prima clipa.

O poza cu discul cel mai uzat si cel nou

th_Imagine0329.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma confrunt deja de ceva timp cu aceste vibratii cand franez la viteza mai mare. Discurile fata sunt schimbate de vreo 5000 km, la fel si placutele fata - spate, schimbat bucse pe fata (bucsele mari de la bascula, bucse bara stabilizatoare, flansele + rulmetii din capul amortizorului), facut geometria la roti, iar acuma mai noi am luat si doua cauciucuri noi pe fata doar (ca nu am avut resurse pentru toate 4) si s-au echilibrat rotile. Acuma adevarul ii ca eu nu tin minte sa fi avut vibratii dupa ce am schimbat discurile de frana, dar nici nu am facut drumuri in afara orasului decat dupa ceva timp bun dupa ce le-am schimbat. Exista posibilitatea sa fie atata de proaste acele discuri si sa se fi deformat asa de repede (nu mai stiu ce marca sunt, stiu doar ca sunt facute undeva la Oradea, sau cel putin asa mi-a zis vanzatorul ca de acolo vin) sau mai pot verifica si altceva? Mentionez ca frana am foarte buna.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, daca vibreaza volanul e de la discurile fata, daca vibreaza toata masina e de la cele de pe spate. Totusi cred ca daca sunt destul de deformate cele de pe fata, incepe si masina sa vibreze - parca asa imi aduc aminte prima dacie a lu' taica-meu.

PS: Eu merg pe discuri ATE + placute TRW pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa le duci inapoi daca ti-au adus pagid.

Asa trebuie sa arate placutele originale.

Placutele originale arata exact ca cele din poza ta doar ca mai nou au si producatorul stantat pe ele. Mi le-am cumparat eu din reprezentanta din Germania si pe cele de pe fata aparea PAGID iar pe cele de pe spate TEXTAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am inteles ca de la discurile din fata se poate sa fie acea trepidatie. Intrebarea ii daca la mine in vreo 5000 km s-au putut deforma discurile sau mai exista posibilitatea sa fi venit ele proaste din fabricatie? Sau se poate sa mai fie si alta cauza?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa fie defect de fabricatie,a patit-o un prieten cu un volvo s40,schimbat discuri noi,placute,si la viteze mari tremura volanul;s-a dus la service inapoi si masurand discurile au spus ca unul are ovalizare;le-a schimbat la magazin inapoi si s-a rezolvat problema;deci pot fi si din fabrica ovalizate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte important ca discurile sa fie de buna calitate, chiar originale, dar si mai important este sa verifici dupa schimbare planeitatea cu un ceas comparator. Eventualele abateri se pot datora cel mai sigur butucilor, mai ales daca masina are multi km si s-au schimbat rulmentii cu unii de proasta calitate sau montajul s-a executat gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vreau si eu sa schimb discurile si placutele pe fata, as vrea ceva mai bun dar cu un pret nu foarte mare. ma poate ajuta cineva cu un sfat ceva?ms

pentru masina din semnatura mea

Modificat de ionut_mdln1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAgid, textar ca placute si ATE ca discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la un model ceva, niste dimensiuni care ar fi optime pentru masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei se merge cu certificatul de inmatriculare la un mag de piese auto si acolo ai sa afli preturi si producatori.Discurile si placutele sunt standard si nu ai nevoie de dimensiuni sau alte chestii.Din punct de vedere al producatorilor aici o sa ai o dilema ca sunt multi dar un search pe google sau o rasfoire atenta a forumului iti poate da multe informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) doar nu sunt din plastic...intre >30k - 60k poate

nu m-ai inteles.eu trebuie sa le schimb in 3000 pt ca doar atata mai ma tin.

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

A venit timpu sa imi inlocuiesc si eu discurile si eventual placutele de fata. Niste magazine/importatori cu preturi ieftine cunoasteti?(eu am gasit pana acum 142/buc cel mai ieftin) Vreau TRW si placute si discuri. Manopera cam cat o costa? am intrebat la 3 insi (2 mecanici de lucreaza acasa si la un service) si mi-au zis 1 milion. Este ok pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei ti-as sugera sa te orientezi sper alte marci.Cunosc mai multe cazuri cu persoane care au avut probleme cu placutele TRW,la discuri nu ma pronunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de ani de zile placute TRW si nu am avut niciodata probleme din cauza lor. La discuri recomand Zimmermann sport perforate. Am pe cealalta masina ATE si s-au ovalizat foarte repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am vazut ca cineva recomanda discuri ATE, dar am cautat de golf IV si erau mai multe modele, pe mai multe dimensiuni, pe mai multe "grosimi", nush ce adancimi si daia intrebam. care ar fi mai bune asa si la performante si la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in ceea ce priveste dimensiunile discurilor nu trebuie sa iei ce e mai bun, ci ce se potriveste pentru masina ta, pentru etrierii tai. Mergi cu certificatul de inmatriculare cand comanzi piesele si le iei in functie de VIN. Nu prea ai cum sa dai gres asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

A venit timpu sa imi inlocuiesc si eu discurile si eventual placutele de fata. Niste magazine/importatori cu preturi ieftine cunoasteti?(eu am gasit pana acum 142/buc cel mai ieftin) Vreau TRW si placute si discuri. Manopera cam cat o costa? am intrebat la 3 insi (2 mecanici de lucreaza acasa si la un service) si mi-au zis 1 milion. Este ok pretul?

manopera este ok.Acelasi pret l-am gasit si eu la cateva service-uri.

urmeaza sa mi comand piesele in cel mai scut timp.

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!