Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Subscriu. Acelasi lucru l-am patit si eu cu o veche Dacie legat de garnitura de care vorbeste Remus66. Eram in drum spre mare, si mergeam cu o roata infranata. Am asteptat in Buzau (era oras prin care trebuia sa trec) de la 4AM pana la 10AM cand a deschis un service, ca sa imi rezolv problema. Garnitura fusese de vina. (facusem un schimb de placute/discuri) chiar cu o zi inainte. Deci, cred ca ar putea fi acelasi lucru si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat pistonul jos,garniturile sunt bune.Am reusit sa reinfiletez pistonul destul de usor cu niste improvizatii,tin sa cred ca garniturile

nu au vreun amestec.Cablul de la frana de mana revine inapoi.

O sa incerc sa fac cateva teste sa vad ce se intampla daca ramane din nou intepenit,va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai putea verifica ghidajele etrierului, sa fie curate, fara urme de uzura accentuata si eventual unse usor cu vaselina pentru temperaturi ridicate.

Eventual fara a avea placutele montate si cu pistonasul impins cit mai mult monteaza etrierul la locul lui si incearca-l cu mina sa vezi cum gliseaza pe ghidaje. Ar trebui sa gliseze relativ usor, altfel poate aici sa fie vreo buba si etrierul sa ramina blocat in pozitia apasat pe disc cu placuta opusa celei de la piston.

Altfel pusa problema, masina se misca liber pe o panta mica ? Da de ex. la unele semafoare cind daca iei piciorul de pe frina simti cum masina pleaca in spate, asta insemnind ca discurile toate sunt complet libere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat sa fac ce mi-ai zis dar vroiam sa-ti raspund la intrebare.

Cand am sesizat problema mirosea ca dracu si era blocata bine,am vrut sa imping masina si a trebuit multa forta si cand zic multa ma refer 2 maini si strans din fese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauza > > O garnitura umflata poate de asemenea sa blocheze pistonul si sa nu-l lase sa se rertraga

Am rezolvat problema inlocuind acea garnitura,pretul a fost de 30 de lei + 10 lei lichid de frana.

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele mele de frana si discurile au inceput sa scartaia si sa faca ca toti dracii,ce as putea face sa nu mai scartia?sunt uzate mai putin de un sfert placutele care au fost schimbate odata cu discurile acum 18.000km.(fedoro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt spryuri de discuri, care le curata bine si normal daca nu sunt uzate nu mai scartie. Dar depinde de marca, eu pe TRW-urile mele nu am avut probleme cu scartitul pana azi ce a inceput sa scartie cel de pe stanga, am dat cu spry dar se pare ca ii prea uzat.

Ce discuri sa puna sa nu se consume asa repede. La mine TRW sunt ok dar se consuma foarte repede. Ce ma sfatuiti? AM discuri TRW care si alea sunt cum sunt.(au fost schimbate in vara)

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

parerea mea...cele mai bune sunt ATE...si se comporta foarte bn si la un stil de condus sportiv;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu si eu la parerea colegului de deasupra ATE sunt top.Mi-am schimbat si discurile si placutele pe fata,

e alta viata,nu mai trepideaza volanul la frane la viteza mare,nu mai scartaie nimic si franele sunt ferme...

Se vede diferenta de calitate ,sunt superioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am cumparat si eu 1 set discuri frana fata TRW + 1 set placute TRW .Am cumparat degeaba placutele de frana deoarece cele de pe masina sunt ca noi 3000Km.In caz ca doreste cineva placutele de pe masina??? :):DCine imi zice si mie cati litri de lichid de frana intra in instalatie? VW GOlf 4 1,6 16V cod motor AUS .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut forumistilor.

Intai ma prezint aici cu o problema,inainte de a merge la service, in speranta ca stie cineva o rezolvare . Dupa o frana mai lunga si mai "apasata" , aud un zgomot metalic, o scartaiala, fier pe fier, dupa ce se racesc discurile putin , nu se mai aude sunetul. Precizez ca sunetul se aude la viteza medie (10-20-30 km/h) fara a actiona pedala de frana :|

help?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am o alta intrebare inainte a merge la un nea mecanic care sa ma dea cu var si sa-mi ia banii ... cand pun frana se aude un hr

Modificat de DeeLiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand folosesc frana mai mult in oras si se incalzesc discurile, incepe sa se auda un zgomot de la franele din fata (un huruit). Placutele nu sunt nici la jumatate uzura

Masina are 180 000 km si cred ca nu au fost schimbate discurile de frana niciodata. O fi de la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e invers .. se aude huruitul mai tare la inceput iar dupa ce bag cateva pedale se atenueaza zgomotul .... poate aberez dar cred ca maine dimineata ar trebui sa verific lichidul de frana sau de servo'

Modificat de DeeLiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile vechi fiind uzate,si datorita incalzirilor si racirilor repetate, isi mai pierd din capacitatea de fr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine dar totusi dupa o franare mai dura,discurile se incing, ridic piciorul de pe pedala de frana si se aude un zgomot metalic de se uita lumea de pe strada la mine. oare de ce?? trebuie schimbate discurile?sau etrierul ramane blocat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai mizerie intre cilindru si garnitura sa nu mai dea voie la cilindru sa se retraga dupa ce iei piciorul de pe frana. Ridica masina pe o parte si invarte roata in "gol'' si vezi daca opune rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. am schimbat acum 2 saptamani discurile si placutele fata , am pus discuri brembo normale iar placute am luat bosch. in primii km parcursi totul era ok,eram foarte entunziasmat de schimabrea produsa ,dupa care a inceput sa se auda un zgomot atunci cand franez la viteza mica ,zgomotul provinede la roata dreapta fata , iar in seara aceasta a inceput sa se auda si un scartait care sper sa fie produs de discurile spate , nu am reusit sa-mi dau seama de la ce roata vine scartaitul..este osibil sa fie cele pe fata? dupa nici 1000 de km ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut tuturor. Recent mi s-a aprins senzorul pentru placutele de frana.. si as vrea sa le schimb personal.

Intrebarea mea este... poate cineva sa posteze un DIY va rog ? :D mi-ar fi de mare ajutor

salutare. am schimbat acum 2 saptamani discurile si placutele fata , am pus discuri brembo normale iar placute am luat bosch. in primii km parcursi totul era ok,eram foarte entunziasmat de schimabrea produsa ,dupa care a inceput sa se auda un zgomot atunci cand franez la viteza mica ,zgomotul provinede la roata dreapta fata , iar in seara aceasta a inceput sa se auda si un scartait care sper sa fie produs de discurile spate , nu am reusit sa-mi dau seama de la ce roata vine scartaitul..este osibil sa fie cele pe fata? dupa nici 1000 de km ??

Probabil pana se uzeaza un pic mai scartaie.. Tin minte ca asa faceau la masina lui taicamiu'.. si nu aveau 2 saptamani de cand erau schimbate placutele.. in timp a disparut acel scartait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu franele si anume se incalzesc prea tare si miroase a ferodo la o frana mai brusca, de exemplu cand franez de la 100km la 0 km Nu ramane nici o roata blocata doar ca la o frana mai sanatoasa se incalzesc discurile si miroase a ferodou De unde poate sa fie problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Proasta calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce placute de frana pret/calitate recomandati?...dar nu pe original ca e pretul mare presupun :blah_:

Am nevoie de toate 8 placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele sunt TRW , intradevar problema asta cu incalzitul franelor o am dupa ce am schimbat placutele ,vechile placute fiind textar . Discurile sunt si ele uzate sa fie asta problema ? Pistonasele de frana ruginesc la golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce placute de frana pret/calitate recomandati?...dar nu pe original ca e pretul mare presupun :evil:

Placute ATE, sunt ele mai scumpe dar de ce sa dai bani mai putini si mai des in loc sa dai bani mai multi si mai rar. Am luat Discuri fata + spate ATE plus placute fata + spate tot ATE si am platit 250 de euro pe tot. Manopera... gratis ca m-am pus eu sa le schimb intr-o zi de plictiseala si masina are alte frane... daca pana acum apasam putin mai ferm pedala sa franeze acum franeaza la jumatate din cursa ce o foloseam inainte. Nu mai vb ca nu aud zgomote, scartaieturi sau mai stiu eu ce.... alta masina.

Aviz amatorilor... odata a 2 ani schimbati si lichidul de frana pentru ca este hidrofil, atrage apa si pierde calitatile. Dar asta se discuta in alt topic.

Bafta in ales... eu raman fidel ATE in materie de frane.

Pistonasele la masini sunt facute din aliaj, nu vreau sa spun minciuni dar cred ca sunt din aluminiu si nu ruginesc.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cry: la fel si la mine. Acum 1 luna am facut aceeasi miscare. Frane noi, atat fata cat si spate ATE. Foarte multumit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!