Jump to content

Pierdere antigel


costyserbanescu
 Share

Postare recomandată

Jeffy86able

Salut. Am o problema dubioasa la un Golf VI 2.0tdi + DSG.

Am observat ieri la intoarcere din Brasov (mers sportiv) ca am o pata sub masina. 

Nu pare a fi ulei, ci mai degraba apa. Scurgerea venea de la "sfarsitul" scutului, adica partea dinspre habitaclu. E posibil sa fie condens de la instalatia de AC?

A mers non-stop aproximativ 10 ore ieri, am facut un drum Bucuresti -> Brasov -> Bucuresti. 

Antigelul este la nivel in vas. 

De unde poate fi scurgerea asta?

antigel.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o constatare ,e imposibil de ghicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte probabil sa fie condens, mai ales pe caldurile astea si tinand cont ca scurgerea de la AC e in locul indicat de tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeffy86able

Multumesc de pont.

Apropo, nu au aparut erori in bord, VCDS nu arata nici el ceva dubios dupa acel drum de ieri.

Cam asta banuiam si eu dar nu stiam unde este scurgerea de la AC la masina asta.

In orice caz la urmatorul drum in service o asa am in vedere si chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia pe deget si vezi daca respectiva substanta e uleioasa sau nu. Daca e uleioasa, poate fi antigel, cu toate ca mai mult ca sigur e condens de la aerul conditionat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Scurgerea de la condensul de la clima iese in compartimentul motore pe panoul antifoc, in spatele izolatei termice, daca ai.

Daca antigelul e la nivel, nu prea ai scurgere. Verifica inainte de a opri masina, ai sa vezi ca picura daca AC e in functiune. Pune un pahar sa te convingi ca e apa(distilata).

https://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/heating_ventilation_air_conditioning/heating_air_conditioning/air_conditioner/air_conditioning_system_with_manual_controls/air_conditioning_and_heating_system_engine_compartment/checking_water_drain_valve/?utm_content=cmp-true

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeffy86able
On 7/11/2024 at 6:56 AM, pronet said:

Ia pe deget si vezi daca respectiva substanta e uleioasa sau nu. Daca e uleioasa, poate fi antigel, cu toate ca mai mult ca sigur e condens de la aerul conditionat. 

Asa e, nu s-a dovedit a fi uleioasa. Am lasat sa se usuce pata pe asfalt si nu se vede unde a fost, deci s-a uscat complet fara reziduuri. 

Inseamna ca intr-adevar a fost vorba de condens de la AC. 

Va multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, 

Am si eu o problema ciudata la masina (golf 4 1.6 FSI BAD), cu motorul cald, in mers sau la relanti, masina suge antigelul din vasul de expansiune. Cand motorul se raceste, lichidul revine in vas. Radiatorul a fost schimbat recent, termostatul cu carcasa la fel. Am fost in service, au verificat daca pierde presiune in instalatie si nu este cazul. Apa in ulei si nici ulei in apa nu este. 

Care ar putea sa fie cauza? Am sa schimb capacul de la vasul de expansiune, sa nu traga aer pe acolo, dar pana vine capacul sunt curios daca cineva s-o mai lovit de problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!