Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Am reusit sa schimb yala de la portbagaj, pe garantie, dupa 3 saptamani de alergat si vizite la service. 

 

Intre timp am ajuns la 3000km, consum 6.5%. Partea frumoasa e ca imediat ce a iesit masina din hala s-au aburit farurile. N-am patit niciodata chestia asta cu farurile de la Jetta.  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Iti transmit si aici sa o stapanesti sanatos, stock si sa consume mai putin ca Jetta. Toti km pe care ii va face masina sa nu aiba parte de vreun eveniment in trafic si sa se vanda cu acelasi pret cu care ai luat-o :).

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Aproximativ 5000 km de la achizitie. Nimic nou sub soare: acelasi zdranganit in usa dreapta fata la volum ridicat, acelasi plescait de motorina in rezervor ( cand e peste 1/2), aceeasi stabilitate exemplara la viteze foarte ridicate si pe drumuri virajate.

Consum de Bucuresti 8.4%, consum de la achizitie 6.8% iar in rest nimic de mentionat.post-47000-0-47349600-1450419618_thumb.j

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Salut!

Chiar am vrut sa te intreb de plescait in rezervor, fiindca la mine la ST nu se aude deloc. Ori sunt sunt eu surd, ori la combi este facut altfel, nu stiu, nici cu rezervorul plin, nici la jumatate, nici macar odata nu am putut sa aud zgomotul descris de mai multi useri leon si octavia. Chiar si acum am 3/4 plin rezervorul... in rest eu dupa 1780 km in 15 zile facuti, supermultumit de masina. 

Km cati mai multi fara probleme. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Bai nu stiam ca ai renuntat la Geta si ca ai trecut la LeoFR. Sa iti fie de bine si sa te bucuri de ea.

 

PS: puteai sa iti iei si tu benzina ... 

Link către comentariu

Da bre, pai ce sa ti fac daca ai fost absent in ultima perioada? Multam si ma bucur ca ai pastrat polacu.

Ps: puteam sa mi iau benzina...

La multi ani!

Link către comentariu

Aproape 7000 km.

Nimic important de mentionat, doar usa dreapta fata care ma scoate din sarite si de care ma voi ocupa in primavara.

In rest, stabilitate exemplara si consum decent!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

 

 

Va salut!

9100 si ceva de km. Zic sa postez ceva impresii, cat de cat in detaliu:

Motor: un motor ok, in standardele actuale. Cuplul nu se simte in totalitate, puterea este dezvoltata liniar, lasand impresia unui benzinar iar peste 120kmh, desi masa masinii este una mica, gafaie serios daca esti in treptele superioare. Nu mi se pare normal ca la viteze de autostrada sa trebuiasca sa retrogradez 2 3 trepte pentru a face o depasire. 

Consumul: cel putin masina mea consuma mult spre foarte mult tinand cont ca merge pe dinozauri presati si de modul de utilizare. Inca astept sa vad daca se intampla vreo minune dar nu reusesc sa fac mai mult de 650-680km cu un plin, intr-un regim mixt. 

Interiorul: calitatea primita este conforma cu pretul platit. Pielea de pe volan, schimbator si maneta franei de mana este extrem de subtire si sensibila la orice contact cu un corp mai dur. Textilul de pe scaune se pateaza repede iar petele sunt foarte greu de scos. Un mare plus il dau pentru existenta pielii ecologice pe panourile de usi. Plasticele aflate in zona de contact direct sunt ok, fara a excela. 

Suspensia: rigida dar nu deranjanta, zgomotoasa pe denivelarile scurte. In curbele atacate cu avant masina are tendinta de a ridica roata spate din interior, ceea ce face ca esp-ul sa intervina ( daca nu e setat pe sport) eveniment care poate cauza un comportament neasteptat. 

Sasiul: echilibrat, masina nu subvireaza aproape deloc; pe drumuri virajate este un deliciu. 

LED-urile: nu exceleaza pe faza scurta insa pe faza lunga sunt mai mult decat am nevoie. Marcheaza insa maxim la impresie artistica.

In rest, apa paie si bataie.

 

 

Modificat de Ioana
Link către comentariu

Din ce privinte? Acum ca are destui km la activ si poti evalua Leonul si in timp.

 

Modificat de Ioana
Link către comentariu

O parte din impresii le am scris si mai sus.

 

Masina asta noua imi lasa impresia de fragilitate...pur si simplu imi trebuie alt grad de atentie. Nu am fost vreodata vreun crizat in ceea ce priveste atentia acordata masinilor dar leonul ma obliga sa fiu atent. 

Totul pare mai subtire, mai putin rezistent. Imi e frica sa nu iau vreo groapa mai sanatoasa ca se strica ceva. Cu jetta n aveam stresuri d astea...inclusiv cu 18 in picioare.

Imi lipseste cuplul de jos, puterea pe ture medii. In scaunele din jetta stateam mult mai confortabil plus ca leonu are cotiera mult prea scurta si ingusta.

Si mai e si partea necuantificabila, de investitie sentimentala.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

ma pune pe ganduri ceea ce ai scris despre masinuta. Pe viitor ma gandeam si eu la modelul acesta de leon (nu stiu inca daca la aceiasi motorizare).

Link către comentariu

Nu ma intelege gresit, masina e o evolutie clara fata de jetta, per total. Insa astea ar fi impresiile de pana acum, ca am aproape 10k km. De la 1 oct.

In schimb imi place garda mare la sol si ca pot parca linistit pe borduri prin bucuresti. Aici nu o sa umblu pentru ca e un aspect pozitiv.

 

Link către comentariu

Investiția emoțională nu o înlocuiește nimic...

Din păcate (sau fericire) ai cam pus pe leon tot ce aveai nevoie, e greu de personalizat, probleme nu îți face... din iubi ai trecut la o mașină... care probabil nu va fi niciodată mai mult decăt ce e.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!