Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Sterg prost, fac foarte mult zgomot iar cauciul lamelei pare foarte foarte tare. Inca nu m-a uitat la producator dar...sunt extrem de deranjate.

Link către comentariu

Exact cum zici tu de stergatoare, a fost cel din spate la mine. Cele din fata sunt ok la 2 ani.

Link către comentariu

Mersi la fel Edy.

Florine, sincer nu ma asteptam la chestia asta. E de 2 lei toata situatia...pana si la dacie am stergatoare mai bune...

Link către comentariu

Foarte 'cocheta' masina. S-o stăpânești sănătos, drumuri bune sa ai alături de ea! :)

Link către comentariu

Stergatoarele mele sunt ok dupa 1.5 ani, cred ca tine de culoarea masinii :)) .

Mai mult ma enervau jeturile de spalare parbriz dar m-am obisnuit cu ele :)

Link către comentariu

Cred ca de la asta e..daca n am vopsea metalizata n am primit nici stergatoare bune. Cine stie, poate ii trebuiau cuiva de la curtici :))).

Le am sters cu un servetel uscat si aparent nu mai fac chiar atat de urat. Aseara cel putin aveam impresia ca o sa zgarie parbrizul.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

@cristi:

Sa fie posibil ca masini diferite sa vina lamele de stergatoare de calitate diferita? Ca am mers astazi vreo 150km prin ploaie si sunt multumit de calitatea stergatoarelor de pe Leon-ul meu. Nu fac zgomot, sterg decent... problema e cat de mult din parbriz acopera, deoarece vad o posibila problema pentru la iarna...

Link către comentariu

Din pacate de nevoie am descoperit primul lucru care ma deranjeaza la masina asta: stergatoarele. Nu cred ca am vazut stergatoare de o calitate mai proasta pana acum...zici ca sunt din lemn.

Ma poate ajuta cineva cu niste coduri si dimensiuni? Multam.

 

5F1 955 425 / 426

Din ce vad pe net, dimensiunile ar fi 600/400mm

Modificat de Hayate
Link către comentariu

@stefan: nu cred ca se pune problema de asa ceva. Poate ca au fost ale mele virgine. Problema la iarna? Ce anume?

@hayate: multumesc mult.

Link către comentariu

Lasa o suprafata destul de mare de langa stalpul de la sofer neacoperita unde se colecteaza apa si mizerie... Ma gandesc ca la iarna acolo se va forma gheata ce va obtura vizibilitatea...

Modificat de StefanSC
Link către comentariu

Am posibilitatea sa mi fac o acoperitoare in curte si cred ca o sa ma apuc de ea cat se curand, tocmai sa o protejez cat de cat.

Nu cred ca o sa avem probleme la iarna, dar ramane de vazut. Oricum o sa trec de miercuri joi pe setul de iarna, tocmai pentru a anticipa sezonul.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

E o schimbare in bine, asta e clar. Sa traiesti 100 de ani!

 

Coduri pentru covorasele de cauciuc din cotiera si cupholdere. Revin cu impresii dupa ce le primesc. Pentru buzunarele din usi si pentru torpedo nu am gasit nimic, inca.

 

5F0863328 9B9

5F0863328A 9B9

5F0863328B 9B9

5F0863301A 9B9

5F0863301 9B9

Link către comentariu

Coduri pe original? Nu sunt cam scumpe? Pe aliexpress ai cautat? Ce de intrebari ti-am pus :)

Belea farurile tale noaptea, ca asta asteptam sa vad in pozele tale.

 

PS: cand ploua cum vezi cu led-urile fata de...xenon sau ce ai mai avut tu inainte?

Link către comentariu

Codurile sunt pe original da. Ca si costuri, undeva in jurul a 22 lei fiecare. Azi, cum imi permite timpul, o sa arunc un ochi pe la fratii "chineji" sa vad ce as mai putea comanda.

 

Daaaaa, farurile sunt senzatie noaptea, fac toti banii! Legat de vizibilitatea pe ploaie nu stiu ce sa iti spun...pe jetta aveam xenon cu becuri schimbate ( adica relativ noi) dar lupele erau destul de murdare asa ca mare lucru pe ploaie nu vedeam. Cu astea, LED, lucrurile stau mai bine dar tot sunt departe de clasicele halogene.

 

Coduri pentru stergatoare parbriz:

 

5F1955425

5F1955426

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Daca tot am fost la cumparaturi am zis sa iau cate ceva si pentru masina.

Sursa: kaufland

Pret: in jur de 40 ron.

post-47000-0-82991300-1444748459_thumb.j

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Pentru stergere recomand un prosop microfibra dedicat.. http://www.pro-detailing.ro/smartwax-smart-elitedeluxe-prosop-microfibre-p-102.html?keyword=prosop

Nu imi place imitatia aia de piele de caprioara.. Cel mai ok e sa ai 1-2 prosoape in masina si cand o duci la spalatorie sa o stearga doar cu produsele tale. (sa nu stearga pragurile si barile in partea de jos cu acelasi prosop cu care sterg restul masinii). Acum cat e noua, o poti proteja de la inceput :) + pregatirea de iarna cu sealant/ceara.

Link către comentariu

Pana acum la spalare nu am sters-o tocmai sa evit zgarieturile fine si nu am de gand sa fac prea curand treaba asta. Insa pentru la iarna clar trebuie ceva de sters ca altfel facem sculpturi in gheata.

Iar pentru sealant/ceara va trebui sa fac un drum la Bucuresti pentru ca p-aici lipseste cu desavarsire oferta pt acest serviciu.

Bineinteles ca si la mine e nivelul antigelului sub minim. Mama lui de costsaving.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Sealant/ceara si spalare imediat dupa drumuri lungi. Gazele si chestiile care cad din copaci or sa ramana in lac si arata "patat"... si cica scapi doar la polish, asta mi-au zis toti

Link către comentariu

Salut,

 

Apropo de patat, eu am o problema cu lichidul de parbriz... Dupa ce stropesc ramane patata toata masina: parbriz, luneta, trapa si pe vopsea se vede chiar...

 

Dupa ce o spal geamurile raman patate... se vede unde nu au raza de actiune stergatoarele si in jurul stergatorului spate raman dare.

 

Folosesc lichid de parbriz Jetix...

 

Poate aveti vreun sfat si pentru mine...

 

PS: Scuze Stefan ca discut in topicul tau dar s-a adus discutia despre asta! :D

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!