Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

1 hour ago, Andrei1980 said:

Oaauuu ti-a trepidat la plecari ? Sau scoate zgomot? Volant la 20 000 km este dur si daca l-ai folosit la liniute ... 

Nici cu liniute nu trebuia sa aibe ceva la 20k. Nu mai zic ca el e stock oricum.

 

Link către comentariu

Din pacate masina asta a primit cel bun tratament "soferistic" pe care eu il pot oferi: un rodaj ca la carte, o utilizare cat se poate de normala, un tratament demn de un bibelou si jumatate. 

Dusterul din familie a vazut lucruri muuuuuult mai nasoale si ce sa vezi...e totul in regula acolo.

Link către comentariu

Asta e marea suparare, te porti cu masina regeste, ii dai ce e mai bun, si crapa ambreiajul, macar esti impacat ca nu ai forjat-o sa-ti faci vina singur, e in garantie, ai reviziile la ei trebuie sa schimbe tot ce nu e in regula. Oricum calitatea a scazut drastic, ma gandesc unde vor ajunge ca la preturi sunt in top.

Link către comentariu

Meh, o sa vad intai ce zic baietii de la service si apoi trag concluziile. Eu nu pot sa probez in fata lor ca am mers exemplar cu masina asa ca...nici nu ma astept la rezolutii minune. 

 

Link către comentariu

Ce sa zica... Sa desfaca cutia sa se uite pe acolo si apoi sa spuna ca nu are nimic si ca merge si asa, sau ca e vina ta si treaba ta sa il schimbi :dry:  

Link către comentariu

Sa fie sanatosi, oricum ar fi cel mai probabil tot la ei va ajunge masina, prin buy back. :) 

Link către comentariu

Ambreiajul este acoperit de garanţie? Din câte ştiu, nu. Oricum o sa spună "folosire necorespunzătoare"...

Link către comentariu

Vrum vrum...pacat ca motoarele ( 2.0 tdi si 1.4 nu sunt din filmul motorsport).

_MG_5012 (1).jpg

Link către comentariu

De sezon:

2016-06-21 07.51.42.jpg

Ieri am avut o experienta care mi-a schimbat definifiv si iremediabil optica si care mi-a clarificat nevoile dar mai ales dorintele in ceea ce priveste masina pe care o conduc.

Asadar, am NEVOIE de urmatoarele:

- cutie automata

- tehnologie 

- minim 190 cp

- dcc

- sistem audio performant

De asemenea, DE PREFERAT SA EXISTE sunt urmatoarele:

- 4x4

- trapa

 - jante mari

- culoare deosebita

In momentul de fata stau si fac calcule, caut variante si ma zvarcolesc ( intrinsec desigur) in incercarea de a gasi o solutie cat mai facila si mai rapida. E clar ca o "problema" a tineretii este ambitia combinata cu lipsa rabdarii.. 

Pentru cele expuse mai sus ii multumesc lui @C Z R . Pentru toate celelalte exista CAR-urile :)) 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Cum vrei sa rezolvi problemele de care spui? Ce variante iei in calcul? 

Unele dintre dorinte se pot rezolva si la masina actuala, adica puterea, jantele mari, sistemul audio si poate unele preferinte tehnologice, bineinteles cu anumite costuri, insa cred ca problema mai mare e ca vrei ceva nou :)) 

Link către comentariu

Am venit cu single-turbo si plec cu penta-turbo :)) 

@mihai.onu94: nu stiu cum voi face dar e clar ca cel mai important aspect, cutia automata, nu il pot fenta pe Leon...asa ca...searching. 

Sincer imi pare foarte rau ca nu am luat 1.6 sau 1.4 dsg. La alea stiam o treaba si anume confortul. 

2016-06-21 12.06.03.jpg

Link către comentariu

George, e anost comparat cu golful R-line sau R. Trapa ar fi fost o aditie de mare efect.

Link către comentariu

Uite piticul, si la mine tot mai tare bate la usa :))

Insa este un pic limitat, in cazul personal, diesel inca din pacate, in tot asa, dsg e must have ^^

Succesuri in cautare, urmaresc inca topicul, poate imi faci si mie anumite pofte pe care inca nu stiu/cred ca le pot bifa :))

 

Link către comentariu

Ca sa nu mai vorbesc ca a trebuit sa traversez Bucurestiul la 5.30, ca deh...gata mini concediul de Rusalii, si m-a exasperat traficul. Adica combinatia de trafic total salbatic si cutia prost etajata/ambreiaj aiurea. Vreau automata!!!

Ma gandesc serios ca in cazul in care nu gasesc solutii sa dau leonul asta la buyback si sa iau unu 1.6 sau 1.4 de 125 cp, fara navi dar cu led si DSG. Cam atat de mult ma streseaza lipsa unei cutii automate pe masina mea.

Si, dupa aprox 800km in regim de autostrada si 4 zile stationate in soare, am ajuns la spalatorie. Nu are rost sa vorbesc de consum pentru ca a fost mare :)

@ToniM: mama lor de pitici...

2016-06-21 22.28.37.jpg

2016-06-21 22.29.11.jpg

2016-06-21 22.29.38.jpg

Link către comentariu

Nu cred ca are rost sa te gandest la 1.6 tdi. Venind de pe 2.0 o sa ti se para caruta.

Link către comentariu

Si 2.0 150cp mi se pare tot caruta deci nu ar fi  vreo involutie. 

2.0 cu dsg in schimb...altceva. 

Deci...dsg e ce imi trebuie...din combinatia asta.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Cristi, nu te multumeste (grupul VAG deocamdata), pana nu iti iei un Seria3 F30 facelift  2012 cu 2,0l 190CP. 

Ai vazut ca Ioana s-a linistit?:biggrin:

Modificat de calin.g
Link către comentariu

Piticu meu e bolnav...ca nu mi-as putea permite asa ceva. Nu acum...

In fine, am expus suficiente motive pro si contra asa ca in momentul in care ( sau daca) se va face schimbarea voi da de veste. Pana atunci adun kilometrii cu scufita si incerc sa ma bucur de alte lucruri: compania, peisaje, muzica buna (pentru mine). 

Link către comentariu

#fieca drumurile usoare, soarele pe cer si traficul usor !

Piticul poate disparea, se poate accentua sau schimba 360° peste noapte, deci...ce mai :))

 

Link către comentariu

Din pacate in primul rand piticul/piticii cu bani se hraneste/hranesc :))))

SI eu am diferite pitici dar na... trebuie sa fac prioritati...probabil asta vine si cu varsta :))) E bine sa ai pitici ca ai si teluri... 

Link către comentariu

Cand te duci sa vorbesti de una si vezi alta....te ia capu rau de tot.

Alta --->>> 

2016-06-22 13.36.02.jpg

Link către comentariu

Exact pe culoarea asta este una in showroom care tot am observato la comanda de la Ibiza cat si acuma cu ridicare/remat etc....

Eu ma tot cumintesc cand imi aduc aminte concediul de 9000km facut cu benzinara 2.0....Cand o sa ajung la pana in 2000 km / concediu...atunci poate poate poate benzinara...pana atunci doar ma uit si le savurez din spatele unui volan de diesel :P

 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!