Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Hai sa mai scriu una alta pe aici...ziele astea tot fac niste drumuri de bucuresti si pana acum nu pot sa ma plang de arcurile astea Eibach. Masina se simte la fel de confortabila ca inainte doar ca este ceva mai stabila la schimbarile bruste de directie. 

Pana acum am reusit sa evit bordurile sau pragurile asa ca bara fata e inca "virgina" si sper sa ramana "fata mare" inca ceva vreme de acum inainte. Tot ma scoate din sarite pozitia de "nose down ass up" pe care o are masina si asta e singurul motiv pentru care as da arcurile jos. 

A da, si am trecut de 18k km...in 7 luni si 2 sapt. M-am decis si o sa fac revizia la 20k km. Nu vad cat de afectat ar trebui sa fie uleiul tinand cont ca abia depasesc 2000 rpm pe autostrada. :)) .

Link către comentariu

:) Pai oricum vrei sa-i dai vant in viitorul apropiat... asa o poti schimba si la 30K km... pe mine clar nu m-ar interesa. Eu o sa-l schimb la 15K ca masina asta precis va sta la mine o perioada buna...asa ca oil change (winter :))) ) is coming :))) 

Link către comentariu

Pai da, tocmai...dar chestia asta se poate intampla saptamana viitoare sau in primavara urmatoare...asa ca vreau sa nu am batai de cap. Plus ca nu e vreo valoare greu de suportat, totusi vorbim de 600 de lei :P .

Link către comentariu
Publicat (modificat)

In circumstante pe care nu mi le amintesc am reusit sa frezez janta dreapta fata. Zic am reusit pentru ca altcineva nu a mers cu masina...asa ca la iarna o sa vopsesc jantele intr-o culoare mai inchisa, grafit sau griul prezent pe rotile de duster fl.

IMG-20160523-WA0016.jpeg

In other words, am revenit la arcurile de fabrica pentru ca motive si pentru ca pitici pe creier. Totul s-a facut rapid, cu reglarea directiei si a farurilor incluse. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Nasol cu janta, insa se putea si mai rau, deci e "ok" ?!? :P

In rest, treci pe ceva cu distante egale la suspensie sau lasi pe modul offroad pe moment?

Link către comentariu

Si asa ma batea un gand sa le vopsesc deci e ok asa, for now :)) .

Modul off road activat, pana la noi ordine. E prea grea de nas a mea, probabil 1.6 e mai usor :-"

Link către comentariu

Nu cumva e posibil ca arcurile sa nu fi fost pt motorizarea ta? De regula sunt facute pt o greutate pe fata, respectiv una pe spate.

1.2TSI, 1.6TDI si 2.0TDI au ele punte, insa difera semnificativ in fata. E posibil sa nu fi fost pt tine. La pro kit pt seat leon sunt asa (ce-i drept pe site eibach scrie de leon SC, dar ideea ramane de faptul ca sunt diferente:

1.2 si 1.4tsi              1.8 TSI, 1.6, 2.0 TDI      1.2 si 1.4TSI           1.8 TSI, 1.6, 2.0 TDI
Front axle 985 kg     Front axle 1070 kg     Front axle 985 kg      Front axle 1070 kg
Rear axle 990 kg       Rear axle 990 kg     Rear axle 1000 kg      Rear axle 1000 kg

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Colegul de pe forum, de la care le-am luat, a zis ca sunt ok. Ideea e ca aparent dropul e 35/30...beats me why...asa ca din partea mea a fost un no go. 

Pana la noi ordine, masina ramane as built, fara alte nebunii. Plus ca incepe sa mi placa senzatia de suv plantat ( vezi Ateca Cupra) :)) .

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Leons, red Leons everywhere!

2016-05-27 15.07.49.jpg

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Ti le dau eu pe ale mele ca oricum sunt fix acelasi model doar o marime mai mari si ma uit eu dupa altceva. Nu-i asa ca suna bine? Ca si asa m-am cam plictisit :)) 

Link către comentariu

Chiar ma gandeam cat vor rezista ?.

Link către comentariu

Nimeni nu stie, nici macar eu :)) 

Link către comentariu

Am vazut ieri o Toyota Iq trantita si cu roti mari...such wow much low ! :)) 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Da da, @Rave uite aici periculozitate:

 

 

5f585a15827a717c5a44d1812c585eaf.jpg

Revenind la subiect, +19k km si adunam....

Modificat de cristi511
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Buuun...astazi am fost la Vwforum 12+1 day! 

M-am pus la drum pe la 8 fara 10, pe o ploaie de toata frumusetea. Urasc sa merg pe autostrada pe ploaie din cauza inconstientilor care merg pe banda 2 cu 80 kmh in conditii de vizibilitate redusa.

Intre timp am implinit 20.000 km. Toate bune si frumoase mai putin volant...care evident ca face figuri.

Per total a fost o zi reusita, am avut ocazia sa admir cateva masini reusite plus ca am avut noroc si de vreme ok.

Multumim Vwforum!

2016-06-12 15.41.38.jpg

2016-06-12 15.43.32.jpg

2016-06-12 15.40.28.jpg

2016-06-12 15.39.25.jpg

Link către comentariu

Asteptam poze cu scufita de la eveniment! :P

Nu e cam devreme sa ai probleme cu volant? Intra macar in garantie, sau e considerat consumabil?

Link către comentariu

Nu am idee, o sa vad cand merg la revizie. Dumnezeu cu mila. :) 

 

2016-06-12 15.56.38.jpg

2016-06-12 15.56.03.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Oaauuu ti-a trepidat la plecari ? Sau scoate zgomot? Volant la 20 000 km este dur si daca l-ai folosit la liniute ... 

Link către comentariu

Nu am facut vreo plecare tare de pe loc pana acum. Am impresia ca e ori placa ori cilindrul. Face zgomot si in plus nu elibereaza cursiv...asa ca...voi vedea ce e de facut. 

Link către comentariu

Nu de alta dar cateodata si la mine daca este liniste se aude ca un clanc cand las ambreajul, dar ca si finete cupleaza cu finete la mine... sper ca totusi nu este di volant ...

 

Link către comentariu

Ce sa ii fac? Ma spal cu ea pe cap pentru ca alta varianta nu am. Momentan...

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!