Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Mie imi pare frumoasa cu suspensia actuala, acum tu stii mai bine daca merita schimbul.Asa de distractie poti sa-ti faci de lucru sa o vezi cum prezinta cu cea noua, daca nu e ce trebuie change!

Link către comentariu

Pai nu e efectiv o suspensie noua ci doar un set de arcuri...o sa incerc sa vad cum se prezinta...daca nu mi place...la loc comanda in secunda doi. 

Ideea e ca tot am dat banii pe arcuri...asa ca....de ce nu?

Link către comentariu

Doru asta ma ispiteste ca cica fuge tare gtiul lui:))...ce nu stie el e ca va ramane repede fara benzina iar eu, cu al meu tractor, il voi depasi ruland relaxat in tr 6a :)).

Link către comentariu

Daca vei pune arcurile fara sa inlocuiesti si amortizoarele cu unele adcvate, vei distruge amortizoarele stock/actuale foarte repede. Sper ca stii asta..

 

Link către comentariu

In cazul acesta nu se aplica. Eibach Pro Kit coboară cu doar 15mm fata de suspensia de FR (care e seja -15mm fata de stock). Apoi chiar VW vinde arcuri -30mm ca accesorii.

Distrugerea amortizoarelor se aplica cand arcurile sunt chiar scurte si se limiteaza sever cursa amortizorului.

Link către comentariu

Am luat decizia de a nu pune arcurile, inca. Motivele sunt pur subiective asa ca nu are rost sa dezbatem in continuare...

In alta ordine de idei cred ca o sa comand de la fratii "chineji" pedale de cupra. Ma ocup putin si de interior ( nu ca i-ar lipsi ceva anume...doar ca..e loc de mai bine).

Edit: mi-am dat seama ca am masina de 5 luni si am facut +10k km....asa ca in ritmul asta estimez ca prin Iulie-August voi face prima revizie, la mai putin de 1 an si la 20k km. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
14 hours ago, The_Ego said:

In cazul acesta nu se aplica. Eibach Pro Kit coboară cu doar 15mm fata de suspensia de FR (care e seja -15mm fata de stock). Apoi chiar VW vinde arcuri -30mm ca accesorii.

Distrugerea amortizoarelor se aplica cand arcurile sunt chiar scurte si se limiteaza sever cursa amortizorului.

Tu poti crede ce doresti. Sfatul meu vine din experienta - la un anumit moment de timp, din zgarcenie + lene + "lasa ca nu e dracul asa negru" (desi primisem si eu exact aceleasi sfaturi..) am facut aceeasi prostie (si da, si eu tot Eiback Pro Kit am folosit). Rezultatul: dupa vreo 6-7k Km a trebuit sa iau si amortizoare noi. 

Ma rog. Fiecare face cum doreste pe banii lui, si eu am facut la fel :)) 

 

 

Link către comentariu

Cristi...am avut pe jetta prokit...puse pe amortizoare noi...si...au cam 100k km...si inca merg pt ca m am intalnit cu actualul posesor si e foarte multumit.

Poate ai fost tu mai norocos.

Link către comentariu

100.000 km de arcuri KW pe Seat, no problem.

40.000 km le Polo, la fel, no problem :-) tind sa cred ca a fost ghinion.

 

Si on topic, jantele arata superb pe masina.

Link către comentariu

Sa traiesti Bebeee, mersi! Chiar nu ma asteptam sa "pice" asa bine mai ales ca au un et mai deosebit (42). 

Link către comentariu

Arata foarte bine chiar si fara suspenie!

Cu consumul cum mai stai, ca erai destul de dezamagit acum ceva timp?

Link către comentariu

Mersi Mihai, si eu zic la fel..chiar daca e "cocotata"...

Cu consumul....momentan vad ca si a mai revenit...dar mi am schimbat stilul de mers ...nu am mai tras de masina ba chiar sunt foarte atent acum la gropi si toate cele.

Link către comentariu

Cam da :) . Motor de cursa lunga relativ buna in puterea lui(de fapt minimul normal dupa mine pt. o caroserie ca asta) insa clar fara valente sportive. La consum dupa mine sta bine. Cristi tie iti trebuie clar ceva mai suparat :)

Link către comentariu

Hai ca am ajuns pe la Cheile Gradistei pentru ca aveam chef de condus...

Deci...masina asta e delicioasa pe curbe iar combinatia dintre jantele pe 18 si suspensia de Fr este adorabila. De motor nu ma plang pentru ca pe genul asta de drum apreciez comportamentul de benzinar. Consumul....7.3%, 2 persoane.

In rest, sunt din ce in ce mai convins ca nu mai vreau arcurile asa ca...probabil o sa le scot la vanzare....

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost un 1.8 sau in 2.0...benzinar...pe caroseria asta. De vis....zic!

Link către comentariu

Tara frumoasa! Pacat ca mare parte din timp am prins ceata ca as mai fi facut cateva poze.

Consumul final: 6.6%...satisfacator tinand cont de maniera de condus si de tipul traseului. 

 

@ShadoWzZ crezi ca se pune problema asa? De 100e? Nu...doar ca efectiv nu le vad rostul in momentul de fata... iar cu garda de suv n am vreo problema...momentan:))).

20160227_172520.jpg

Link către comentariu

Ce vreau sa zic e ca e pacat ca le-ai cumparat si nu le montezi. Dar in cele din urma e alegerea ta.

LE : Acum ca ma uit mai bine cum arata cu rotile pe 18 ... nu mai trebuie lasata .. e perfecta asa cum e acum.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Si eu cred ca arata bine si nu merita umblat pentru 5mm mai jos,mai ales ca e noua masina. Consumul destul de maricel, cred ca in aceleasi conditii de mers ca si tine scot 9-9.5 pe TFSI, la un drum de 500km sunt 10 litrii,adica 50 lei diferenta. Oare merita? Sa nu mai vobresc de generatia noua de 1.8tsi 180hp, care scoate niste consumuri nesimtite :)

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!