Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Nu cred ca o sa fac in viata mea un concediu mai lung de 2500 km in spatele volanului iar in ceea ce priveste consumul am avut pe ultimii 800 de km, facuti in regim de autostrada, 7.2%. Nu stiu cum naiba merg unii de scot 5% cu acelasi motor, o caroserie mai mare si mai multe persoane. 

La mine masina consuma mai mult in afara decat prin oras :)) 

Revenind la scufita, cum a dat caldura cum mi am adus aminte ca zici ca nu am aer.... Vorbeam cu un prieten si cica aceeasi problema ar fi si la a3. In concluzie au subdimensionat circuitul/puterea a/c-ului. F*ck you vw and your cost savings!

Link către comentariu

@cristi511: Alta, alta, go for "alta", lasa "una" ca esti prea tanar pentru ea :) 

PS. Merge pus un GoPro, macar sa "priveste-mi rotile cand sunt in miscare" :) 

Link către comentariu

Tizule...stii bine ca am insomnii pe tema asta...sadly. Trebuie sa nascocesc o "potiune" ceva, nu se mai poate asa.

Link către comentariu

Nehotararea is strong in this one. De ce nu ceva de mijloc, nici chiar hardcore precum cupra, putin mai jack of all trades, GTI?
Putere suficienta, look, interior mai calitativ. Acum pe final poti gasi oferte chiar bune.

Link către comentariu

+1 @The_Ego.

Tizule, as merge pe un "all-rounder" mai degraba decat pe o solutie foarte specializata. Orice are de la 150-170 cai si DSG will do dpdv motorizare in viata reala. Plusurile iti vor veni din look/interior calitativ si optionalele de care sa te bucuri. Nu esti la trackday sau pe Transfagarasan/Transalpina zilnic ca sa scoti untul dintr-un >250cai

Sincer, nu te vad in Ateca. Spun asta dupa ce m-am dat vreo >1,000km cu Tiguan 2.0TSI 211 cai. Nu esti suficient de sus (gen Touareg & CO) pentru a te simti cu tancul si nici nu mai esti jos pentru a te bucura de viraje. E asa, un compromis nesfarsit mega overpriced. Basca plimbi fier mult, gen 1,600kg on any given day. Ceea ce inseamna consum, inertii, etc.

Link către comentariu

Later edit:

Din experienta, ca sa-mi rezolv piticii cu "vreau si aia, dar as vrea si ailalta si eventual una pentru colorate", mi-am facut o lista de criterii, de genul:

1. Cat e halatul? Care pragul maximal, unde zici "stop, niciun cent mai mult" ? Daca bati asta in cuie, viata ta devine mai simpla.

2. MAS sau MAC ? La cum te simt, mergi pe MAC, sa nu mai ai regrete.

3. DSG sau M6 ? Again, te-ai convins si singur

4. Ce tip caroserie? Aici e problema/complicat: hatch, sedan, break, coupe ?

5. Care sunt dotarile fara de care nu-ti poti lua masina si sa fii impacat ? 

6. Care e ponderea utilizarii? Gen trackday/viraje 50% ? Oras 70%? E important sa-ti stabilesti asta, gen nu merita sa-ti iei o arma de viraje, dar sa o duci pe viraje de 2 ori pe an si in rest sa o tii in oras.

 

Cred ca dupa ce raspunzi la 1-6 alegerea va deveni mai simpla. Si mai fun :) 

Link către comentariu

Eu inca sunt dispus sa ne combinam 1 saptamana - 1 saptamana la ce am vorbit mai de mult :)).

Link către comentariu
8 hours ago, cristi511 said:

Nu cred ca o sa fac in viata mea un concediu mai lung de 2500 km in spatele volanului iar in ceea ce priveste consumul am avut pe ultimii 800 de km, facuti in regim de autostrada, 7.2%. Nu stiu cum naiba merg unii de scot 5% cu acelasi motor, o caroserie mai mare si mai multe persoane. 

La mine masina consuma mai mult in afara decat prin oras :)) 

Revenind la scufita, cum a dat caldura cum mi am adus aminte ca zici ca nu am aer.... Vorbeam cu un prieten si cica aceeasi problema ar fi si la a3. In concluzie au subdimensionat circuitul/puterea a/c-ului. F*ck you vw and your cost savings!

Eu nu am scos 5% cu jetta dar pe undeva la 6.3 % am scos , in conditiile in care nu am respectat viteza legala :). Colegul meu de drum cu un Leon 2.0 tdi  2007 automat a consumat 6,8  , oricum ciudat consumul asta al tau de GTI  :)

Modificat de b-75-dru
Link către comentariu

Consum de 7.2% nici mie nu mi se pare OK... eu astazi am mers extraurban 200 km incarcat la greu, clima la 21 de grade afara 32, si mers ...depasiri multe 6.1%...e inca mult pana la 7.2 mai ales ca rste hatch... ceva nu e OK doar daca nu a mers colegul cu 180-200 la ora ...

Link către comentariu

Doar constat consumul si achit nota. Una e cand mergi pe nationale,cu toate depasirile aferente si alta e cand bagi autostrada cu viteze ridicate sustinute o perioada lunga de timp. 

Incep sa ii dau dreptate tatalui meu cand mi-a zis " ma nu te grabi, ai rabdare...mai tine jetta juma' de an, un an...".

intre timp trebuie sa imi fac timp sa ma duc sa ii fac revizia. 

Link către comentariu

Daaa... inteleg, daca mergi din drum ca si procentaj peste 5O% cu viteze mari pe autostrada, AC etc... este de inteles... si eu am mers astazi pe autostrada(6O km) plus trafic la greu pe nationala unde fiecare cu stilul lui se descurca... oricum eu nu prea am rabdare cu aia care dorm dupa tiruri si formeaza coloane doar de dragul consumului sau orice alt motiv....Oricum EU 6 TDI cu acel DPF foarte obturativ consuma mai mult daca te dai la ea tare... si eu zic ca si tatal tau... trebuia sa mai astepti ca asa ai luat o masina pe care il urasti si ii cauti toate problemele posibile si imposibile fiindca clar nu este pentru tine... eu nu vad asa de negru situatia la masina mea, desi are mici chestii care puteau fi mai bine realizate, dar imi stiu posibilitatile banesti si nu are rost sa am vise umede despre rachete de vis :)))) .

Eu zic ca si asa ma pot considera norocos ca am putut cumpara a doua masina noua la 36 de ani si care 9O% indeplineste cerintele minime din ziua de astazi. Sincer visul meu ar fi un RS4 sau RS6 daca as avea 1OO OOO euro cheltuit pe o masina... Intersant as incerca o Cupra dar nu as cumpara daca as avea jumatate... mi se pare prea restrictiva, in afara de a merge rapid cu ea...dar astea sunt vise si.... 

Urmatoarea masina neaparat sa iti cumperi ceva cu inima 8O% si 2O % cu capul... :) 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
54 minutes ago, Andrei1980 said:

Urmatoarea masina neaparat sa iti cumperi ceva cu inima 8O% si 2O % cu capul... :) 

Exact asa ... @cristi511 asculta la mine ca am trecut prin fix acelasi lucru :)

GTD = rational

R = inima :)

Ia ceva sa-ti placa, sa te bucure mereu. Pana la urma consumul masinii la unul care merge 10-15.000 pe an este nesimnificativ in comparatie cu costurile de achizitie, asigurari, revizii, impozit etc.

Daca ma gandesc cat am pierdut la revanzare si cati km/modificari puteam face de banii aia ... imi vine sa-mi trag palme.

Modificat de C Z R
Link către comentariu

@cristi511 Hai ca daca vrei te ajut eu cu problema asta: vii cu mine sa vezi Alltrack-ul si sa vezi ce mic o sa ti se para consumul tau pe urma :biggrin:

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Ti-am zis parerea mea, forma masinii, motorul si cutia conteaza( pentru mine, cel putin), restul se pot pune dupa pofta inimii.

Link către comentariu

Inca nu, astept un raspuns si oricum nu iau pana cand nu le dau pe astea. 

 

Link către comentariu

Saptamana viitoare m-am programat la revizie.

Avem asa:

- ulei

- filtru ulei

- filtru motorina

- filtru aer

- filtru habitaclu

- buson baie 

Halatul...undeva peste 900 ron. Scump. 

Odo:aprox 22k km.

In plus vor cere o verificare a a/c-ului pentru ca nu imi place cum se comporta si...cam atat. 

Link către comentariu

Si volant? Are vreo problema pina la urma? Revizia are acelasi pret ca una obisnuita la Touranul meu, facuta la Porsche sau la Midocar.

Modificat de vdragos
Link către comentariu

A da...si de verificat treaba cu volantul dar ma astept de pe acum la un " zgomote tehnologice normale". Problema nu stiu daca are volantul ci mai degraba placa de presiune sau rulmentul. Naiba sa le ia. 

Le-am si zis ca fac revizia acum ca sa le cer 200e in plus cand le dau masina la buyback :)).

Ps: imi pare din ce in ce mai rau de Xpericence-ul ala...sincer.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Aia e ... mai sunt unele care merita atentie pe Weltauto, inclusiv doua Scouturi de 184 DSG ... dar mai e si un Leon clasic 1.8 TSI cu DSG ... acu' depinde de buget.

Link către comentariu

28 parca... fara rabla sau discount de sfarsit de model...dar cu discount pt mine. Masina avea vreo 2k km.

pret de nou...32-33 parca.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!