Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

Salutare,

In ultima perioada am un scartait, zornait la plecarea de pe loc doarte enervanta si nu ii dau de cap. Se aude de prin zona centrala fata, in deosebi la pronirea de pe loc in momentul cand se face cuplarea ambreiajului. Daca turatia motorului este suficient de mare acest zornait se diminueaza. Se aude de parca ar freca ceva material dur de cauciuc pe fier, insa nu as putea descrie cu exactitate sunetul. Aveti vreo idee ce ar trebui sa verific?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traseul de evacuare...si catalizatorul(il zgaltii,il bati usor cu pumnul) sa nu zornaie ceramica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba suportul de la mijloc.La g4 are proasta tendinta de a se rupa din sudura.De regula cand se rup din sudura ghearele care tin teava tobei,aceestea freaca se teava si ai zgomote de genul celor descrise de tine.

post-64586-0-98432700-1332771803_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar acel suport poate sa cauzeze sunete de genul, insa a fost sudat in toamna ca zornai in viraj, o ureche fiind rupta. Acum zgomotul nu pare sa se auda la fel. Am sa incerc sa vad catalizatorul. Ambreiajul poate sa scoata asemenea sunete?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

cand calc ambreiajul scade turatiile .... e ceva naspa la ambreiaj? (motorul este cald, dupa ce am mers 20 km)

mersi

Modificat de 2mad4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat toba din mijloc si cea finala si cand merg cu ea imi zornaie de zici ca se rupe.Eu cred ca ori nu am puso cum trebuie si imi loveste de podea.Stie cineva in poza de mai jos ca e la fel si la mine daca acolo trebuie sa fie sudat.

Multumesc

post-46557-0-38497000-1332781466_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@2mad4,eu nu vad nereguli la tine...

@SSRAZVAN,aia e toba si pentru tine ,vezi poate nu ai montat toba bine.Pune pe cineva sa-i sprituri pe loc si vezi unde iti atinge sau bate toba.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci asa trebuie sa varieze turometrul? vezi la secunda 12, mi se pare cam mult.....asa trebuie sa scada cand este actionat ambreiajul, mentionez ca nu mereu face asa.

mersi gabivvx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce spuneti de uleiul FEBI pentru servo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

miam luat un golf 4 an 99 14 16 v nu stiu are compiuter de bord si nu functioneaza sau nu are ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai butoanele astea pe maneta de actionare a stergatoarelor, atunci ai. Daca nu ai atunci se poate pune. Intereseaza-te aici Bord computer - schimbare / instalare.

post-77175-0-13018000-1332801091_thumb.j

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le am fix asa dar nu se vede nimic am apasat pe iele tot nimik doar in patea de sus cand pun contactul se aprind cele de la ulei benzina baterie stiti voi multumesc

daca e defect el si schimb tot ala cu ceasuri as avea vreo sansa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor !

AM un golf 4 , 1.4 , 16 v si vreau sa imi pun pe el o toba finala sport CARUB JAPAN STYLE si un filtru sport!am vazut la cineva si imi place cum se aude ! intrebarea care mio pun este daca aceste modificari afecteaza consumul, si daca da cam cu cat ? am inteles ca ar creste putin performantele masinii ( CP ) dar nu asta ma intereseaza , ci doar sunetul :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ti-a zis ca vor creste performantele ? :D si mai ales sa afecteze consumul ? :)

1.4 16v este un motor prea mic si simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traseul de evacuare...si catalizatorul(il zgaltii,il bati usor cu pumnul) sa nu zornaie ceramica.

Salut, am revenit. AM tras si am batut in tot ce se putea si nu se aude nimic cand masina stationeaza. DIn cate am incercat sa reproduc pare sa vina totusi acest zornait dinspre cutia de viteze. Se aude si un clanc cand cupleaza ambreiajul. DIn cate am citit pe masina asta am un ambreiaj invers cu o farfurie in centre care este prinsa cu un arc. Se poate sa se fi slabit acel ar si sa permita un joc farfurie iar zornaiala sa vina de acolo? Desi am dubii cu zgomotul de scarctiit de unde poate sa vina.

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am schimbat uleiul de servo ca am vrut eu sa il schimb.SI BINE AM FACUT.era ulei rosu in instalatie.....am reusit sa scot cam 700 si ceva de ml.si dupa ce am completat.am lasat sa se amestece am mai scos diferenta si am mai pus si restu de ulei care il aveam in bidon.Am pus Febi.

Ce ulei recomandati pentru cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce inseamna ca era rosu?Crezi ca e mai bun verde?Cineva care repara casete de directie-trami-scria intro discutie pe forum ca e net superior cel rosu si tind sa il cred pe el.

PS Si eu tot rosu am in masina dar nu vad de ce sa schimb culoarea,eu doar il improspatez la doi ani cu Castrol.

"Cifra e 75w90 full sintetic,cel mai ieftin e la reprezentanta,OEM iti trebuie 1,9 l. "-asta iti trebuie pt. cutie,ti-am raspuns si la postul 1997.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw recomanda cel verde de asta si capacul de la bidonul de servo este verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea sunt de acord cu uleiul servo rosu/verde...dar la urma urmei fiecare isi pune in masina ce crede de cuvinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adik nu esti de acord?se gaseste cumva rosu cu norma vw pe ambalaj?intreb de curiozitate nu ca as sti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,din moment ce toti constructorii au norme diferite in ce priveste lichidul de servo..eu zik ca e bine de respectat configuratiile date de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,as vrea sa schimb amortizoarele pe fata,imi recomanda cineva ceva bun calitate/pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valeu baiatu cu AHW mama mama ca acelasi motor il am si eu si numai probleme am la el , clapeta de acceleratie nu intra curent in ea , azi am lasat cheia cu contactu pus vro 3-4 ore ca am uitat-o pur si simplu si muzica data drumu , s-a dus si baterie si plus de asta cred ca s-a dus si pompa de benzina ca nu mai trage deloc nu se mai aude nimik sunetu ala ciudat care se auzea nu stiu m-am uitat si pentru siguranta ca am inteels ca are o siguranta dar nu o gasesc nu stiu care e sa vad daca e arsa sau am reusit sa ard pompa . Orice raspuns e bun venit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin din nou. Acum cum a dat ploaia aceste scartait/zornait la plecare de pe loc nu se mai aude mai deloc. Am tras de tot ce se putea dar nu imi dau seama de unde vine aceste zgomot. Eu zic ca tot ceva exterior motorului ar trebui sa fie daca odata ce este umezeala nu se mai aude asa pronuntat. Mai aveti ceva idei ce sau cum as mai putea verifica? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geutzu,KAYABA,SACHS,BILSTEIN...si ca varianta ieftina ALKO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!