Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

1 bidon de 4 litri,iti intra 3.300..3.500 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5l sunt suficienti

depinde cum mergi cu ea, daca o turezi sanatos, se duce mai repede uleiul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu impresii despre benzina de la Rompetrol (pt cine intereseaza) dupa 500 km efectuati, 150 in regim urban 350 in regim extraurban, consumul mediu (martor-alimentare-martor) a fost de 7.5 L ceea ce zic eu ca e o imbunatatire extraordinara fata de 12L la Petrom, fara nicio interventie asupra masinii, doar benzina schimbata.

Motorul are pur si simplu vlaga in el, pe autostrada 2 pers si portbagajul plin accelera destul de bine (pt cei 75 de ponei) de la 100 la 130 km/h, nu mai haraie si nu mai are acel sunet de diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus si eu odata jumatate de rezervor de la rompetrol.. acum prin ianuarie inainte de ger, si era pe rosu abea se mai ridica acul

nicio diferenta la AXP.. la fel merge, consumul la fel.. etc :)

singura diferenta notabila este cand am pus odata din germania de la shell... avea un demaraj mai bun

in rest benzina din romania toata este o apa si un pamant :D

si cand zic asta, ma refer la propriu... un amic cu o octavia 1.4 benzina, cumparata din romania nou nouta,

la 28.000km s-a blocat un injector.. cand a schimbat filtrul de benzina l-a taiat.. si era negru...

iar eu am schimbat filtrul de benzina cand am adus-o din germania, si la 90.000km era curat nu gluma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefan85,cred ca vechea benzinarie la care alimentai avea pompele mesterite.Mai mult ca sigur furau la pompa.Am bagat toate natiile de zeama,dar consumul nu sa schimbat substantial si notabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta la consum poate fi daca pui de 99, si apoi de 95, evident ca aia de 95 se va arde mai greu decat cea de 99

dar in rest e absurd sa zici ca ti-a scazut consumul de la 12l la 7.5l :)

ce-i drept poate ti-a luat 12l cand au fost gerurile alea de -25, si la mine s-a dus la 10l prin oras, dar in rest la peste 0 grade media prin oras este de 7.6-8l pentru un 1.4 16v fara probleme cu sonde, etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta la consum poate fi daca pui de 99, si apoi de 95, evident ca aia de 95 se va arde mai greu decat cea de 99

Frate, eu nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu asta. :tomato:

Cu benzina de 95 consumul scade ? :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina din semnatura cum verific nivelul de ulei din cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai jos plasticul de la roata din stanga, virezi sa vezi surubul cutiei, si il scoti, daca e la nivel, adica daca vezi uleiul pana la filet atunci e ok

daca nu, trebuie sa mai completezi tot pe acolo pana curge afara, si pui surubul inapoi

deadly, cifra octanica mai mare nu rezulta ardere mai rapida ?

fa un plin cu 99, reseteaza km mic si vezi cat faci

apoi fa plin cu 95 si la fel vezi cati km ai facut... eu m-am convins :) am facut in jur de 40km in plus cu benzina de 95

acelasi lucru il semnalez si la motorina, cea simpla de la petrom o arde mai incet motorul de 2.5

cel mai repede se ducea cea de la rompetrol si lukoil

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aparatoarea de noroi trebuie data jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,

cel de scurgere e sub cutie, iar cel de umplere este in lateral in dreptul rotii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am uitat sa specific ca este surub tip imbus de 18 parca

nu il stricati ca se gaseste greu :)

eu am schimbat, dar cum am precizat nu am simtit nicio diferenta..

diferenta notabila a fost cand am curatat si uns timoneria.. toate acele parghii, la 1.4 se ajunge usor.. trebuie insistat si curatat fiecare imbinare si apoi unse

si in aproape 2 ani de cand i-am pus scutul, nu s-au mai murdarit excesiv, bine nici n-am fost cu ea pe drumuri de tzara prafuite

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde este mai exact acea timonerie?sub schimbator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e undeva sub tulumba de la servofrana.Cel mai simplu pui pe cineva in masina sa schimbe vitezele si tu te uiti la ce se misca pe acolo.Acolo cureti si ungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la asta m-am gandit si eu, consumul pe care il am normal cu masina mixt e undeva la 7.5 - 8 (chiar pe gerurile alea mari) insa e de evitat Petromul de pe soseaua Jiului (Pajura/Buc Noi) ori ce am alimentat eu nu erau 30L ci mai putin, ori era plina de apa.

Tin minte cand s-a deschis avea cea mai ieftina benzina, era chiar buna insa acum.... destul de trista situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-a aparut in bord INSP service! Care ar fi problema,cu schimbul de ulei?Pot sterge eroarea si fara vagcom?

PS:Uleiul are 2000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat dar fara rezultat. Cred ca doar cu vagcom merge sa mai fac :(.Are ceva daca merg asa pana duminica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o eroare ci un avertisment. daca nu te deranjeaza poti merge cat vrei cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am reusit sa-l resetez. La mine trebuia rotit spre stanga nu spre dreapta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

stie cineva unde pot sa gasesc bucsele acelea de la tijele de la schimbatorul de viteze (nu cunosc numele exact).

e bine sa le curat si sa le ung (ma gandesc ca se pune mai repede praful pe ele).

inca ceva ulei pentru motor si pentrui cutia de viteze (imi cam intra greu in viteza - cateodata) am gasit siteul acesta: http://www.oilmag.ro...ex.php....poate ma ajuta cineva sa aleg.

golf 4 1.4 AXP - 2001 (145.000 km - presupun ca nu sunt reali, masina e adusa din germania in 2008)

multumesc

Modificat de 2mad4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul de cv pe original e 45-50 lei.Ce te complici sa iei dupa ureche.Cu bucsele alea e alta poveste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...pai si pana la urma e ok sau nu uleiul acela? si care s-ar potrivi, momentan folosesc castrol magnatec 5W40 (de ex. tu ce ulei folosesti)

p.s. - daca m-ai putea ajuta si cu bucsele acelea, sau macar un cod ceva.... mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!