Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

Din greșeală cand am fost cu masina la un mecanic, a scos un furtunas mai jos de unde intra furtunul de la epurator in filtru de aer. Stupefiat cand acel furtunas era afara masina nu mai oscila. Cand il baga la loc oscila din nou. Oare ce rol are acel furtun si afecteaza cu ceva masina daca nu e la locul lui. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra in galerie si la regulatorul de benzina de pe rampa de injectie.

In mod normal efectul este invers fata de ce spui tu....cu el scos apar intreruperi in mersul motorului.

intra in galerie si la regulatorul de benzina de pe rampa de injectie.

In mod normal efectul este invers fata de ce spui tu....cu el scos apar intreruperi in mersul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu atunci. Daca am pus degetul pe varful furtunasului oscileaza. La fel si daca il bag la loc. Probabi e infundat ceva la regulator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ "danielvw2" & "2mad4"

 

 

Multumesc de sfaturi, insa am cautat peste tot la dezmembrari (inclusiv Dancor, Harry), si nu au de tipul AXP.

E adevarat ca am cautat telefonic, si nu am fost acolo personal.

Ma gandesc ca nu e un subiect atat de "TABU", incat se vand numai pe sub mana, pe la usa din spate ...

Si caut in continuare ...

Daca aflati cumva unde gasesc unul, va rog sa imi dati de stire.

 

Multumesc frumos.

Modificat de gabi.z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe tocmai.ro.

Multumesc de sfat.

Caut de cateva zile pe toate site-urile, insa deocamdata ... nimic.

Cat de sigur este sa nu iau teapa daca o sa comand motor pe www pieseauto.ro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa vezi si cum merge si sa il auzi parerea mea.Stii boala lor sunt tachetii care incep sa bata , daca fac urat nu merita cumparat motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un golf pe benzina din 2002.

Am si eu o problema cu EGR..InsufficientFlow. 

Am cumparat unul nou, dar nu s-a schimbat nimic. Aceeasi eroare. 

Am mers la alt mecanic care normal cand aude ca EGR-ul e nou, zice ca e de la catalizator. Cumpar si de ala.

Nimic. De fiecare data cand curat eroarea dureaza vreo 2 zile pana apare martorul de check engine.

Am bagat deja 1500 de lei sa scap de eroare asta dar nu reusesc. Ceva idei?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul electric de la mufa egr pana spre ecu,curata teava egr-ului si locul unde iti intra in clapeta de admisie,mergi o perioada mai turat cu masina (schimba la 3000 ture) si vezi daca eroarea persista.

Ai schimbat aiurea catalizatorul... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi Z are unu pe olx,florin dar nu sunt sigur daca  e axp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema. Probabil ca nu postez unde trebuie,dar am o alarma aftermarket veche ungo cu telecomanda cu 3 butoane si nu mai gasesc sa cumpar telecomanda, actuala fiind foarte folosita. Întrebarea mea este, oare de unde as putea cumpara? Se poate folosi o alta telecomanda la alarma respectiva? Care este procedura de setare? Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi Z are unu pe olx,florin dar nu sunt sigur daca  e axp

Multumesc de ajutor tuturor colegilor.

 

Am gasit si comandat unul pe "pieseauto.ro". L-am comandat de la Craiova.

Sper sa fie ok, si sa nu iau teapa. Vanzatorul parea ok la telefon; ofera factura si garantie 30 zile; livrare gratuita la Ploiesti, si plateste si in caz de retur in caz de ceva nu merge !

O sa postez aici ce si cum dupa montare/testare pe masina.

Daca va fi super bine pentru mine, ii fac si putina reclama firmei ...

Iar daca nu, atunci oricum tre sa stie lumea pentru a se feri de tepe ...

Oricum feelingul meu e bun pana acum.

 

Drumuri bune, sa aveti ! 

Modificat de gabi.z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi golf 1.4

salutare, am o problema cu aeroterma la golf4, merge doar in treapta a 4 a, 1 2 si 3 sunt moarte, daca ati patit ceva asemanator mi ar fi de mare folos un sfat.Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca selectorul de comanda 1-2-3-4 nu este defect e posibil ca asta sa fie de vina:

 

post-64586-0-77114600-1421844211_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la băieți, mha bag și eu în seama cu 2 chesti: prima ar fi după o schimbare de cutie de viteze și ambreiaj, sub mașină la relanti și când plec de pe loc se aude un zgomot și pe deasupra vibrează ceva destul de tare ( îl simt în scaun) , bănuială mea ar fi dogbone-ul, posibil cauciucul mâncat sau rupt ceva. Este foarte stresant acest lucru, dă impresia de toba sparta. Și al doilea, de câteva zile îmi pâlpâie lumina în micul display la ceasuri (aka BC), nu cunosc motivul, am făcut o scanare și nu apare nimic, este enervant la ochi și pana acum nu am mai făcut asa la mașină din semnătura. Mulțumesc și orice părere e bine venita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pentru palpaiala bc verifica masa de pe caroserie care se afla exact sub baterie. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar avea probleme mult mai grave daca ar fi probleme la masa cu caroseria. cel mai sigur o problema de contact sau controller de led-uri din IC, Florin e expert in asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și cum rezolv aceasta mica problema. Îl aștept pe Florin sa mha ajute,dacă tot l-ai lăudat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, o sa am si eu nevoie curand de un schimb de ulei, cureaua de distributie si cureaua de accesorii. 

Vreo idee cam care ar fi pretul normal pentru manopera la fiecare? Pe la unele service-uri am vazut preturi destul de mari pe langa ce a trebuit sa platesc pana acum pentru alte masini la alti mecanici pe care ii cunosteam dar care din pacate nu dau tot timpul de ei. 

 

Edit: Acum la distributie am citit ca ar trebui cumparat si schimbat tot kit-ul de la cureaua de distributie iar pe langa asta si pompa de apa. 

Daca mai e ceva de care am uitat sau n-am stiut, astept ceva sfaturi sa nu fac vreo prostie si sa dau banii degeaba ca dupa sa revin la aceeasi problema. 

Modificat de iAntonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul de distributie contine pe langa cele 2 curele si rolele intinzatoare si de ghidaj. E de preferat ca la fiecare schimb sa se inlocuiasca si pompa de apa, chiar daca probabil unii iti vor recomanda ca duce 2 schimburi de distributie. Aici depinde f mult calitatea pompei, cea oem poate as avea incredere ca duce 180.000 Km, insa orice aftermarket, fie ea Hepu sau ce vrei tu, nu cred ca duce mult peste 100.000 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks.

In rest la accesorii trebuie doar cureaua? 

La motorizarea asta ce ulei e recomandat? Cand am fost cu mecanicul sa vedem masina mi-a zis ca o sa trebuiasca sa bagam un ulei mai subtire. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la cureaua de accesorii, da, insa sa fii sigur ca intinzatorul acesteia functioneaza corect ( nu doar rola sa nu aiba joc, ci si arcul sa nu fie slabit).

Ca ulei, depinde ce folosesti acum, daca iti consuma, cat iti consuma.

Un ulei bun pt ea ar fi Mobil super 3000 x1 5w40, Motul 8100 xcess 5w40. Daca vrei musai 5w30 care e usor mai subtire poti pune motul xclean 5w30.

Sau poti incerca chiar unul si mai bun, un 0w40.

Depinde si de bugetul tau, pt ca nu toate sunt la acelasi pret.

Dar daca ai pbme cu consumul de ulei insa in limite decente, un 5w40 de calitate ar trebui sa fie suficient.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!