Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

ce inseamna urmatoarea eroare ?

 

16891- Idle Control System RPM

P0507-35-10- Higher than Expected.-Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil vre un furtun crapat sau fisurat sau pribleme la galeria de admisie sau incearca un reset la cpu sa vezi daca mai apare eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca la schimbarea distributiei se foloseste un spray pentru curatat rolele dintate si zona respectiva. imi puteti spune despre ce spray este vorba?

 

mersi

la schimbarea distributiei nu se foloseste nici un spray ,dar probabil ai vazut pe cineva ce a folosit pentru a curata /degresa piesele murdare de ulei provenit din scurgeri .cel mai uzual e cel de curatat frane .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

am observat ca la schimbarea distributiei se foloseste un spray pentru curatat rolele dintate si zona respectiva. imi puteti spune despre ce spray este vorba?

 

mersi

la schimbarea distributiei nu se foloseste nici un spray ,dar probabil ai vazut pe cineva ce a folosit pentru a curata /degresa piesele murdare de ulei provenit din scurgeri .cel mai uzual e cel de curatat frane .

 

mersi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc sa schimb distributia si am dat de o pb. nu pot sa dau jos capacul de jos care protejeaza distributia de praf si alte chestii. ma incurca intinzatorul de la cureaua de accesorii. trb neaparat demontat compresorul, pompa de servo si alternatorul...chiar atat trb dat jos pt un capac.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data jos fulia de la arbore si intinzatoru de la accesorii si iese acel Capac. Nu are treaba cu compresoru de AC si servo.

Dar daca nu ai scule eu iti recomand sa mergi la mecanic

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intinzatorul iese cand desfaci surubul din dreptul alternatorului paralel cu blocul motor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data jos fulia de la arbore si intinzatoru de la accesorii si iese acel Capac. Nu are treaba cu compresoru de AC si servo.

Dar daca nu ai scule eu iti recomand sa mergi la mecanic

 

treaba e ca nu se putea scoate acel intinator, pur si simplu nu avea surub, iuluta...nimic. pana la urma s-a da joc compresor alternator pompa servo....si data a iesit si capacul...mai multa munca dar asta e.....s-a uitat cine a desfacut la el jumate de ora si nu se putea desface. orisicum multumesc baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul care trebuie desfacut se desface prin partea cu electromotoru cu o parghie de 50 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

Stie cineva un manual de reparatii ptr un VW Golf 5, 1.4, 16v, BCA.

 

Abia l-am luat si vreau sa fac un schimb de consumabile. Ulei, filtre, posibil placute si bujii, sa le vad ce si cum.

 

Am gasit un manual de HR ETZOLD, dar e in germana.

 

Ceva in engleza.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pote spune cineva care ce marca este ambreiajul la golf 4 1.4 16 V OEM din fabrica, si ce ar recomanda sa pun pe masina, din moment ce ambreiajul actual tine foarte sus si este pe duca.

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil de la  LUK sau SACHS, amandoua sunt la fel de bune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil de la  LUK sau SACHS, amandoua sunt la fel de bune. 

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu mai multumi atata incarcand inutil un forum tehnic.(ai un obicei). Regulamentul interzice posturile de genul "mersi" ( nu este chat) si la fel interzice sa dai quote la un mesaj precedent. ( din motivul ca cineva care vrea sa caute o informatie, citeste de 100 de ori acelasi lucru in citat si nu-l ajuta cu nimic,).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine nu am sa mai multumesc, desi nu cred ca se incarca forumul asa mult cu cateva posturi.....era doar un semn de apreciere pt ceea ce face cineva pt tine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine 1.4 axp este sachs si este original ca are si sigla vw audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine 1.4 axp este sachs si este original ca are si sigla vw audi

 

ai vazut cand l-ai schimbat? si eu tot AXP am codul la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu l-a schimbat ,a desfacut motorul pt segmentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti rezervoarele la 1,4 difera in functie de codul de motor sau nu? de ex. al meu e axp si stiu ca e de 54 dar un amic are bca si zice ca al lui e de 45 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie si in certificatul de inmatriculare?Eu am axp di are 54 sau 55 de litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55 de litri au toate, exceptand 4motion care are un pic mai mult, daca tin bine minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un golf 1.4 16 v motor ape din 1999 si am ceva probleme cu el.

Nu se alimenteaza bine sau, alta problema, incat, imi smuceste, parca pentru 1 secunda imi pune cineva frana, dupa care, tot pentru o secunda, parca am pedala laa podea.

Am facut schimbul de ulei, de filtre, in speranta ca isi va reveni, dar nimic.

Mentionez ca daca accelerez constant, nu sunt probleme, dar imediat cum stabilizez, acceleratia si merg normal, incep smucirile.EGR-ul este schimbat, la fel si sonda lambda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Dar bujiile le-ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am schimbat. Am sa incerc si asta.

Daca ar fi fost bujiile, ar fi trebuit sa mearga prost si cand accelerez, nu?

Modificat de 2cesti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!